דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

פוטסדאם סיור מחוץ לעיר

 

הקדמה ל פוטסדאם Potsdam

פוטסדאם ( כפי שכונתה ורסאי של הצפון) הינה פרוור של העיר ברלין על גדות נהר האבל במדינת ברנדנברג , העיר נחצת בתעלות ואגמים ויערות סביבה , העיר שימשה את מלכי גרמניה כעיר קיט קיצית בעיקר,במקום הזה חתמו המעצמות על הסכם חלוקת גרמניה וברלין לארבעה אזורי כיבוש בוועידת פוטסדאם , כיום אונסקו הכריזה על העיר כעיר שמורה .

תחבורה לוקחים רכבת מברלין, קו  S5,S1    מתחנת  Zoologischer Garten ,Friedrichstrasse   או הרכבת האזורית   RE1 מתחנות  Ostbahnhof , אלכסנדרפלאץ, , Zoologischer Garten ,  עד תחנת פוטסדאם. הנסיעה נמשכת כ- 20 דקות, לאחר הירידה בתחנת הרכבת יש לקחת אוטובוסים שונים על פי המקומות שהנך רוצה לבקר ,לדוגמא לביקור בפארק וטירת  סנוסי או  פארק וטירת   Babelsberg יש לנסוע באוטובוסים מס 694 או 695.

מתחנת הרכבת הראשית של פוטסדאם יש לקחת את קו האוטובוס מספר 695 או 694 ,או בחשמלית קווי 98,96 לכניסה הראשית הנמצאת ברחוב Schopenhauerstrasse .

מרכז מידע לתיירים ממוקם ברחוב אלברט פרדריך מספר 5, המרכז פתוח בימים שני – שבת בשעות 09:00-20:00 בימי שבת עד שעה 18:00 ביום ראשון בשעות 10:00-17:00

מיקומה של העיר הוא על חוף גדות נהר האפל , היא נחשבת ליעד פופולארי לביקור ושווה להשקיע יום לביקור במקום, העיר ההיסטורית היא בירת חבל ברדנבורג , בסיום מלחמת העולם השנייה ראשי המדינות המנצחות ניסחו שם את חוזה חלוקת גרמניה לארבעה אזורי כיבוש בוועידת פוטסדאם .

מרכז העיר פוטזדאם מורכב סביב שלוש כיכרות,החלק העתיק של פוטסדאם נושק לאזור שסביב תעלת האם ובקרבה לרחוב הדייגים  Fischerstrasse ( את שמו קיבל כיוון שבעבר החלק העתיק היה כפר דייגים ), העיר משובצת בארמונות ,אגמים,פארקים,כנסיות מוזיאונים,בתי ציבור ובתים פרטיים של אישים מפורסמים דוגמת אלברט אנשטיין .

עוד בעיר הרובע ההולנדי ,בתי חברי התזמורת הרוסית,בעבר באזורים הפתוחים של העיר שכנו מחנות צבאיים והשטחים גם שימשו לאימונים,האגמים והשטחים סביבם שבהם חיו בני שושלת המלוכה שבנו בעיר את ארמונותיהם לקיט ומנוחה, קו הרכבת בין ברלין לפוטסדאם נחנך בשנת 1838.

כמרבית ערי גרמניה אף פוטסדאם זכתה לביקור מפציצי כוחות הברית וניזוקה במלחמה,חלק גדול משארית המבנים השטיחו סופית בהוראת ממשלת מזרח גרמניה,אפילו התעלה המרכזית של העיר נסתמה בעפר.

פארקים נוספים שנבנו במאה השמונה עשר ושרדו בנוסף לפארק מתחם סאנוסי הם : פארק נויאר גרטן  Nouer Garten והפרק השני הממוקם באזור אלסברג הנקרא Babelsberg .

כדאי לסייר בעיר העתיקה להיכנס משער ברדנבורג  למדרחוב שבו ניתן למצוא נקודות מנוחה בבתי הקפה והמסעדות,בסוף המדרחוב אנו רואים את צריחי כנסיית סאנקטס פטר אונט פאול קירש - Sts Peter und Paul Kirche , בקרבת הכנסייה נבחין ברובע ההולנדי הכולל למעלה ממאה בתים שנבנו בסגנות הבתים ההולנדיים עם חזיתות מבלוקים בגוון אדמדם,בהמשך הסיור נחלוף על פני בית העירייה הישן  , מתחם האורוות המלכותיות Marastall ומוזיאון הקולנוע .

מידע לאטרקציות בפוטסדאם

ארמון ופארק סנסוסי Sanssouci
הכניסה בתשלום לארמון
תחבורה לוקחים רכבת מברלין, קו
S5,S1 מתחנת Zoologischer Garten או תחנת Friedrichstrasse או הרכבת האזורית RE1 מתחנות Ostbahnhof , אלכסנדרפלאץ, Zoologischer Garten , עד תחנת פוטסדאם. הנסיעה נמשכת כ- 20 דקות, לאחר הירידה בתחנת הרכבת הראשית של פוטסדאם ,יש לקחת את קו האוטובוס מספר 695 או 694 ,או בחשמלית קווי 98,96 לכניסה הראשית הנמצאת ברחוב Schopenhauerstrasse .

רגלית ייקח לך רק כמה דקות הליכה מכיכר Luisenplatz לארמון סנסוסי דרך שדרות Allee nach Sanssouci לאחת הכניסות המרשימות לפארק Green Grating . הליכה מהתחנה המרכזית לכניסה לפארק לוקחת יותר מחצי שעה ,לכן כדאי לשקול נסיעה לארמון.

סיור בארמונות חייב מדריך ,ארמון סנוסי והארמון החדש Neues Palais   פתוחים בחודשים אפריל – אוקטובר בימי השבוע פרט ליום שישי בשעות 10:00-17:00 , שאר הארמונות והמבנים סגורים פתוחים בחודשים אפריל-אוקטובר בימים שלישי-ראשון בשעות 09:00-17:00 בחודשי החורף עד השעה 16:00 בימי שני סגור, טלפון 9694190.

הכניסה חופשית לפארק ארמון  סנוסי ,הארמון מוקף פארק רחב ידיים ,מתחם הארמון כולל מספר ארמונות ומבנים שבחלקם יש צורך לשלם בעבור הכניסה ויש לבדוק באם הם פתוחים ביום הביקור .

טייפ : ההליכה ברגל ברחבי מתחם ארמון סנוסי וגניו מותנה בהליכה רבה לכן מי שאצה לו הדרך או רגליו כואבות,מוטב שיתרכז במספר מועט של מבנים , מומלץ לסייר גם בארמון בתשלום,כרטיסים לארמון רוכשים בקופה ליד השער ,ניתן לקבל עלון מידע ומפת הארמון והגנים.

הקדמה

פרדריך הגדול שלא אהב עצי הדר שאביו פרדריך הראשון נטע והחליט לעקור אותם ולנטוע במקומם כרם ענבים , בכרם זה נבנה ארמון סנוסי , הארמון עוצב בידי המלך פרידריך השני ואדריכליו ונבנה בשנים 1745-1747 על מנת שישמש אותו כארמון הקיץ ,פרוש שמו מצרפתית הוא חסר דאגות או שאנן.

 

הארמון שימש את בני המלוכה הפרוסית ואף הורחב ושופץ בתחילת המאה ה 19 בידי פרידריך וויליאם הרביעי הארמון חדל לשמש את בני המשפחה כאשר נפלה השושלת בשנת 1918 , החל משנת 1945 תוחזק ונשמר בידי ממשלת גרמניה המזרחית ושימש כמוזיאון לעברה של גרמניה,לאחר איחוד הגרמניות בשנת 1990 הוכרז המקום לשימור בידי אונסקו והובאה לקבורה גופתו של פרידריך והוא קבור בחלקה חדשה מעל לגנים שכל כך אהב.


הפארק שבו הארמון והמבנים ממוקם שני קילומטר מערבית ממרכז העיר הישן, הארמון נבנה מעל כרם על מנת להשתלב עם הטבע והוא לא נחשב בגודלו לארמון גדול, לארמון זנוסי עצמו יש לטפס בשורת מדרגות , בחלק העליון של המדרגות מרפסת נוף וליד הארמון מבנים מבלוקים  והמגדל הישן של  Havelbucht Neustadter , המהווים ניגוד לאגפי הארמון התאומים   של ארמון הבנוי בסגנון הברוק, עם הכיפה הירוקה שלה מעל לאולם האירועים שמעליה פסל מוזהב.

 

עשרים שנה לאחר מכן בנה פרידריך בחלק המערבי של הפארק ארמון Neues Palais גדל מימדים בסגנון הברוק בשנים 1763-1769 על מנת להראות את גדולתה של השושלת למרות הפסדה במלחמת שבע השנים בארמון למעלה ממאתיים חדרים בשתי קומות,אולם נשפים ענק ומעליו כיפה , ליד הארמון הוקם בית המשרתים והמטבחים שנקרא  Communs .

הארמון הוא בעל קומה אחת במרכז ושני אגפים בני שתי קומות שצורפו לאחר מכן, חזית של 88 עמודים וביניהם קשתות באכסדרה,בפנים חדרי שינה ענקיים הכוללים ריהוט ,אולם כניסה גדול ואולם נתמך בעמודים,הקירות מעוטרים בקישוטים מצופי זהב ויצירות אומנות ופסלים מוצבים בו.

 

שביל הכניסה

רגלית ייקח לך רק כמה דקות הליכה מכיכר Luisenplatz לארמון סנסוסי דרך שדרות Allee nach Sanssouci ,לאחת הכניסות המרשימות לפארק Green Grating . הליכה מהתחנה המרכזית לכניסה לפארק לוקחת יותר מחצי שעה ,לכן כדאי לשקול נסיעה.

אורכה של הדרך בפארק מהכניסה לארמון כקילומטר ,השביל הראשי לארמון סנוסי  מתפצל לכמה שבילי משנה המוליכים לארמונות ולמבנים הנוספים בפארק .

יש הנכנסים לפארק בשער המזרחי ועוברים דרך עמוד האובליסק המוקף בפסלים הרומאים של האלות פלורה פומונה , משם ממשיכים ועוברים דרך הגן הולנדי, ומגיעים למזרקה הגדולה, עם הפסלים של ונוס ומארס, בחלק הצפוני של הגן , שורות של טרסות עם  גפנים .

 

החלק המזרחי במתחם ארמון סנוסי

 

יש הנכנסים לפארק בשער המזרחי ועוברים דרך עמוד האובליסק המוקף בפסלים הרומאים של האלות פלורה פומונה , משם ממשיכים ועוברים דרך הגן הולנדי, ומגיעים למזרקה הגדולה, עם הפסלים של ונוס ומארס.

 

בחלק המזרחי של הפארק ,הוקמה החממה לצמחייה טרופית ,אשר במהרה הפכה גלריית התמונות כיום מוזיאון  Bildergalerie , לגלריה לאוסף התמונות והפסלים הפרטי של המלך שהיה חובב אומנות במיוחד אומנות צרפתית, שחלקם נמצאים בתצוגות ברוסיה כשלל מלחמה ,עד אשר נבנה מבנה קבע כיוון שנבנה כמוזיאון פרטי הוא נחשב כמוזיאון הראשון שנבנה למטרת מוזיאון.

 

מעט מזרחה ממנו ממוקמת מערת נפטון  Neptune Grotto ,  יצירה אווילית הכוללת את פסל נפטון, בחלק המערבי משלים את הארמון ביתן האירוח  בביתן    Neue Kammern , ממול לכניסה מערבית  לארמון נמצא מבנה מגורי העובדים והמטבחים   Communs .

 

גבעת חממת עצי התפוז Orangerie

החממה הניצבת בראש גבעה וממגדלה ניתן להביט מעל לפארק ארמון סנוסי , המבנה המלבני הארוך כשלוש מאות מטר נבנה במאה התשע עשר ,שימושו כיום הינו ארכיב מסמכים ומקום לתצוגת אוסף העתקי ציורי האמן האיטלקי רפאל , בכניסה למבנה ניצב פסלו של המלך פרדריך וילהלם הרביעי .

 

בית הדרקון   Drachenhaus

 

על גבעת חממת התפוזים ניצב מבנה נוסף בצורת פגודה ,אשר מגיעים אליו דרך שדרת עצי תפוז הנקרא בית הדרקון   Drachenhaus ,מבנה זה שנבנה בסגנון סיני, שימש כבייתו של הכורם הראשי של כרם הענבים , כיום משמש מבנה זה כמסעדה ובית קפה .

 

בחלק בולט וגבוה יותר של הגבעה המכונה הר קלאוסברג , ממוקם מבנה   Belvedere שממנו ניתן להשקיף על הגנים, הכרמים ועצי התפוז , למרות שהמבנה ניזוק במלחמה הוא שופץ מחדש.

 

החלק הצפוני של מתחם ארמון סנוסי

בחלק הצפוני של הגן , שורות של טרסות עם  גפנים .

 

החלק הצפון מזרחי ממוקמת סמטת התות Mulberry Alley , הפונה לסגנון האיטלקי רנסנסי עם מגדלי והמזרקות האריות שמתיזות מים מפיותייהם , בהשפעת סיור שערך המלך באיטליה, בחלק הצפוני מוביל המים  vista leads .

 

החלק הדרומי במתחם ארמון סנוסי

 

הביתן הסיני Chinesisches Haus   בחלק הדרומי של ארמון סנוסי

במרחק של 700 מטר דרומית מארמון סנוסי,הוקם בשנת 1756 ,מבנה בסגנון אדריכלות סיני ואלמנטים של סגנון הרוקוקו, בסגנון מבנה עגול שמעליו מגדל הכיפה ועלייה דמות סינית מוזהבת הנושאת בידה הימנית מטריה, הכניסה בחלקו הצפוני של הביתן מרשימה  , היא כוללת שורת מדרגות מעוגלות שמשני צדדיה פסלים,המדרגות מוליכות למבואה הנתמכת בשלושה עמודים מצופים זהב שלמרשותיהם של כול עמוד צמד דמוית סיניות מוזהבות .

הביתן הוקם כפריט קישוטי בערוגת צמחי הנוי של הארמון, תקופת בנייתו נמשכה זמן רב ממחסור בכסף,בנוסף בנה המלך פרידריך הגדול בית מטבח סיני ליד הביתן הסיני,המבנה שופץ בשנת 1789 , שנים מעטות בהשפעת הסגנון הסיני נבנה בגבעת התפוזים מבנה הדרקון שהיה אמור להיות ביתו של הכורם הראשי של הכרם.

בעת הביקור במבנה ניתן לראות אוסף כלי חרסינה מיוחד שהוא מסין,יפן ותוצרת מפעל מייסר הנודע ,בעת הכניסה נכנסים לחדר המרכזי שקירותיו עגולים וקירותיו צבועים בטיח ירוק, השימוש באלמנט הזהב ניכר במבנה שמסגרות החלונות ,נברשות התקרה וציורים על הכיפה כוללים : ציורי האל בודהה משוחח עם קופים ותוכים, על חלק מהקירות תלויים וילונות משי עם דפוסי צמחים ופרחים , מעט מהם נשארו ושופצו בעת השחזור הגדול שעבר הביתן בשנת 1993.

בחלק הדרומי של ארמון סנוסי ממוקמת בריכת דגי הזהב    Orangerie , ביחד עם פסלו של פרידריך הגדול ושעותקו  ניתן לראות בשדרות אונטר דן לינדן  בברלין.

 

חלקו המערבי של מתחם ארמון סנוסי

הלשכות החדשות  Neue Kammern

 

בחלק המערבי של הארמון במרחק קצר מהארמון,ממוקמות הלשכות החדשות  Neue Kammern ,בתחילה שימשו כחממות עצי התפוז של הארמון, בשנת 1774 שונו הלשכות ושופצו בעבור מקום מגורים לאורחי המלך,ליד הלשכות החדשות ,ממוקמת תחנת הרוח שהוקמה בסגנון ההולנדי במאה השמונה עשר, בתחנה ניתן לבקר להבין כיצד פעלה טחנת קמח זאת, סגור ביום שני ,בשאר הימים פתוח בשעות 10:00-18:00 בחורף עד 16:00.

 

ארמון שרלוטנהוף   Schloss Charlottenhof  והפארק מסביבו

לאחר הירידה בתחנת הרכבת הראשית של העיר ,עולים על חשמלית 96  או אוטובוס 692  לארמון במתחם סנוסי .

המתחם פתוח בחודשים 15 למאי עד 15 באוקטובר בימי שלישי-ראשון בשעות 10:00-17:00 ,סגור בימי שני. 

שמו של הארמון שונה לשמה של בעלת מריה שרלוט פון  Gentzkow    הנכס בשנים 1790-94

 

מיקומו של הארמון בחלק המערבי המרוחק של ארמון סנוסי, ארמון פשוט שהושלם בשנת 1829, הארמון שימש את פרדריך וילהלם ואשתו אליזבט בעת שהמתין להתמנות למלך לאחר ממשל אביו, ארמון משני במתחם כולל אוסף ציורים של אומנים גרמניים מהמאה ה 19 ,המוטיב המרכזי לבקור הוא חדר השינה בכולל אפריון בסגנון חיקוי אוהל מהתקופה הרומאית,והאלמנטים הציורים על התקרה והקירות ,ניתן לבקר בחדרי המגורים הפרטיים שלהם.

הארמון החדש  Neues Palais

 

עוד בחלק המערבי הארמון החדש  Neues Palais

הסמטה המרכזית בפארק שלאורכה ניצבים  פסלים, ממזרח למערב מובילה לארמון החדש על הגג מסביב ניצבים  428 פסלי אבן החול, ובמרכז הגג כיפה ירוקה עם  כתר מוזהב.

 

הארמון זה הוא האחרון שנבנה בשנים   1763-9 ,בסוף מלחמת שבע השנים ,אורכו של הארמון כשלוש מאות מטר ,כמבנה בן שלוש אגפים הכולל ארבע מאות חדרי אירוח, שמתוכם בשישים חדרים ניתן לבקר ולראות פרטי רהוט עתיקים,ציורים עתיקים ,כלי פורצלן המבנה כלל גם אולם תיאטרון , מאחורי הארמון ממוקמים שני מבנים הנקראים הקומונות Communs , מבנים בעלי כיפות ,גרמי מדרגות נרחבים , כאשר נבנו הקומונות הם יועדו למגורי המשרתים ומנהלת הארמון , כיום משמשים מבנים אלו כאוניברסיטה.

 

יציאה מהמתחם הפארק והארמון ,לסיור ברובע העתיק של העיר ,מצריך הגעה לארמון החדש Neues Palais , שלידו נמצא הכביש שעליו יש לעלות על קו האוטובוס 605 המגיע לעיר העתיקה של פוטסדאם.

סיור בעיר העתיקה בפוסטדאם

שער ברנדנבורג Potsdam Brandenburg Gate

 

מגיעים לשער ברנדנבורג  מהתחנה המרכזית לכוון כיכר  Luisenplatz , כדאי לסייר בעיר העתיקה להיכנס משער ברדנבורג  למדרחוב שלאחריו ,שבו ניתן למצוא נקודות מנוחה בבתי הקפה והמסעדות

 

השער נבנה בשנת 1770 לאחר מלחמת שבע השנים הוא החליף את שער העץ שניצב במקום  , השער  מעוטר בעמודים קורינתיים על פי שרטוטי המלך  פרידריך השני  ,החלק החיצוני מעוטר יותר , בחלק הפנימי חקוקה אזהרה המיועדת לתחבורה הציבורית והעגלונים להיזהר מהולכי הרגל,מעל לשער כתר פרוסי מוזהב.

 

בסוף המדרחוב אנו רואים את צריחי כנסיית סאנקטס פטר אונט פאול קירש - Sts Peter und Paul Kirche , בקרבת הכנסייה נבחין ברובע ההולנדי הכולל למעלה ממאה בתים שנבנו בסגנות הבתים ההולנדיים עם חזיתות מבלוקים בגוון אדמדם,בהמשך הסיור נחלוף על פני בית העירייה הישן  , מתחם האורוות המלכותיות Marastall ומוזיאון הקולנוע .

הרובע ההולנדי

פוטסדאם הרובע ההולנדי   Hollandisches viertel

השכונה ההולנדית ,ממוקמת בחלק האחורי של כנסיית פיטר פול בעיר, סיור ברחבי השכונה כוללים שילוב של מגורים, חנויות קטנות, גלריות, חנויות, פאבים, מסעדות ובתי קפה המעניקים למבקר תחושה הולנדית טיפוסית .

בשכונה ההולנדית ניצבים 134 בתים, בחודש ספטמבר 1742  כל  134 הבתים של בארבעת  גושי הבניינים ברובע ההולנדי הושלמו,  בתים אדומים לבנים אשר נבנו בשנים 1737-1742 בסגנון הולנדי בידי בעלי מלאכה שהובאו מהולנד רק 22 איש מתוכם התגוררו בבתים שנבנו, 46 בתים אוכלסו בידי אנשי הצבא ההולנדי ואלמנות החיילים,בשאר הבתים עברו לגור גרמנים וצרפתים.

הבתים נבנו בראשותו של אדם בשם באומן ,שביתו ממוקם ברחוב 8  Mittelstrase   ,בית הגמלוני אופייני מ  1735 , הבית והגן השתמרו כפי שהיו במקור , בתוך הבית ניתן לראות ההיסטוריה של הרובע ההולנדי המתועד.

במשך השנה נערכים בשכונה שלושה פסטיבלים, פסטיבל הצבעונים  באפריל, פסטיבל שוק כלי החרס בספטמבר לבין חג המולד בהולנד ופסטיבל יום המלכה , בחלק הדרומי של השכונה , מדרחוב להולכי רגל של בעיר העתיקה, עומד בקצה שער ברנדנבורג, שנבנה בשנת 1770 בסגנון של קשתות הניצחון הרומית.

השכונה הרוסית Alexandrowska

לאחר הירידה בתחנת הרכבת תחבורה לתחנת Puschkinallee בקווי אוטובוס 96 חשמלית מספר 92 , כתובת רחוב  Alexandrowka 1-14   ,  בהמשך מהשכונה  ההולנדית בהליכה  לאורך רחוב אלברט פרידריך לכוון צפון עד שמגיעים לשכונה .

השכונה ממוקמת בין שדרת פושקין  Puschkinallee לרחובות Nedlitzer   ורחוב Am Schragen ,

בתקופת מלחמת נפוליאון נפלו בשבי 62 חברי המקהלה הרוסית מלטוויה ,כיוון שביקשו להישאר בעיר ,לכן קבלו רשות לבנות את ביתם ,בני הקבוצה בנו 13 בתי דירות,במבנה המרכזי שנבנה התגורר האדם שנבחר לשמור עליהם ,חלק מחברי המקהלה לא הורשו להיכנס להתגורר בבתים אלו אלא כאשר מילאו את תנאי המלך : בריאות תקינה, נשואים לגרמניות, בעלי תעודת נישואים  .

הבעלות על הדירות הועברה לידיהם רק בתנאי שנולד לבני הזוג הנשואים בן ולא בת,בעת הלידה וידא השומר בחדר הלידה כי אכן אשת הרוסי ילדה בן ולא יצרה איזה קומבינציה של החלפה.

המושבה נבנתה על פי דגם הכפר  Glosovo   ליד סנט פטרסבורג ברוסיה, צורת הבנייה ועיצובה היו כמו צלב סנט אנדרו כאשר ביתו של המשגיח ניצב בצומת המרכזית של הצלב.

לצדדי הרחובות הצלב ניבנו בתים בסגנון רוסי ,כאשר על המשקופים חרוטים עד היום שמות המתגוררים בבית, על גבעה מעל הישוב הקטן הוקמה הכנסייה הרוסית עם הבצלצלים בראשה,כיום נותרו צאצאים בודדים להתיישבות זאת.

מלאכת שחזור הבתים נמשכת נמשכה זמן מה , בשלטי מספרי הבתים התלויים על קירות הבתים,נוסף למספר מידע המפרט את אילן היוחסין של בעלי הבתים,  בחלק מבתים אעלו מתגוררים צאצאי השבויים מהמקהלה הרוסית.

באחד הבתים המשוחזרים ,בשנת  2005 פתחה דוקטור  קרמר שהשקיעה מכספה לרעיון השחזור , מוזיאון לאומנות מודרנית , הנקרא מוזיאון  Alexandrowka   .

במבנה השני ששוחזר מתקיימות תערוכות וניתן לראות בהם, את אורך חייהם של הזמרים הרוסיים השבויים בתקופת  הקמת השכונה.

בגבעה הניצבת מצפון לכנסייה למרגלות Pfingstberg ממוקם בית הקברות היהודי המגודר שהוקם בשנת 1763 ,יהודי העיר גורשו ונרצחו בשנים 1933-1945.

נמשיך לביקור בווילת ואנזה ונראה את מוזיאון ווילת ועידת ואנזה ,בה התקיימה ועידת ואנזה, אשר דנה בדרכים לביצוע הפתרון הסופי, לסיום  צפייה לאגם ואנזה .
 

מוזיאון וילה ואנזה  wannsee konferenz  

gedenkstatte haus der wannsee konferenz   

כניסה בתשלום

כתובת  Am grosssen wannsee 56-58

איך להגיע מטרו  s 7 - s 1  לתחנת   wannsee , אוטבוס מספר 114 .

טלפון  80500010 -49

הוילה פתוחה בכל השבוע בשעות 10:00-18:00 .

מידע   

הווילה השוכנת על שפת אגם ואנזה ,בדרום מערב העיר ברלין, נודעה בזכות ועידת ואנזה שנערכה בינואר שנת 1942 ,בוועידה  העלו 15 בכירי האס אס שהשתתפו בוועידה  את הכללים ודרך הביצוע היעיל והמהיר להגליית היהודים למחנות ההשמדה והדרכים היעילות לביצוע ההשמדה.

 

כיום בעת הביקור בווילה ניתן לסייר במוזיאון קטן ובחדרי הווילה כולל הספרייה וחדרי העיון,מסביב לווילה גן פסטורלי.

 

המוזיאון : מציג מחקרים מקומיים וספרי זיכרון סייעו לשחזר את מהלך הגירושים לגטאות ולמחנות המוות. מהלך זה מוצג מתוך התנהלותו בשלוש ארצות. הקמת הגטאות, תפקידם בריכוז היהודים לפני רציחתם, עבודות הכפייה, חיי היומיום בצל הרעב, החולי והמוות, דרכי הפעולה השונות של דיירי הגטו, חיסולם של הגטאות, הרדיפות והגירוש למחנות המעבר, למחנות הריכוז ולמחנות המוות  , כל אלה מודגמים גם הם בחדר 12 .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור