דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ברלין כיכר פוטסדאם אטרקציות ומוסדות

 

מרכז סוני Sony Center

מרכז סוני אשר נבנה בשנת 1990 ונפתח בשנת 2000 ,מהווה מתחם שבו כמה מבנים המהווים אזור חנויות קניות, מרכז קונגרסים,קומות של משרדים,בתי קולנוע ומוזיאון הקולנוע אולם הקרנות תלת מימדי Imax כמו כן במקום מלון ,ה בניין המצופה מבחוץ בקירות זכוכית מלא בפעילות כלל אירופית.

מרכז סוני משמש את חברת סוני להקמת מטה החברה באירופה ,המבנה הינו מבנה ענק של שילוב זכוכית ופלדה ,מעל המבנה נבנתה חופת כיפה כמו אוהל , הכיפה משמשת גם גגון לחלק מהכיכר הציבורית שמתחתיה ,המרכז כולל גם את מגדל הרכבת Bahntower המגדל כולל עשרים ושש קומות המנשאים לגובה 102 מטר,במבנה הזה ממוקמים משרדי חברת הרכבות הלאומית הגרמנית .

 

חלקי מבנה שבעברו היה מלון אספלנדה ואשר שרדו את הפצצות מלחמת העולם השנייה שולבו בחלק הצפוני של מרכז סוני ,מבצע הנדסי זה כלל העברת ושינוע של החלקים ובינם אולם קיסר מהמלון ,כשמונים מטר ממקומו למקומו החדש, באותה מוקמו ושוחזרו  במרכז סוני בית הקפה יוסטי והבר שלו.

 

מוזיאון הקולנוע במחם סוני

מיקומו של מוזיאון הסרטים במתחם סוני בכיכר פוסטדאם מס 2 , המוזיאון בתשלום,מוזיאו הקולנוע פתוח בימי השבוע פרט ליום שני בין השעות 10:00-18:00 , ביום חמישי כניסה חופשית בין השעות 18:00-22:00 .

כאשר מהלכים על מרצפות המוזיאון המורכבות מכאלף מסכי טלוויזיה בגדלים שונים מקבלים את החוויה הראשונה עוד בטרם צופים בשלל במוצגים במוזיאון, המוזיאון אוסף ואסף ככול שיכול היה ,בנושא הקולנוע הגרמני ותיעודו, בנוסף לאוסף המוצגים השייכים להקמת שידורי הטלוויזיה הגרמנית .

אוספו המיוחד בסרטים ומידע לחייה של השחקנית מרלין דיטריך , ביקור מעניין לחובב הז'אנר הקולנועי.

משחקיית לגו לילדים Legoland

המשחקייה ממוקמת במתחם סוני בקומה מתחת למבנה,   כניסה בתשלום כולל להורים ילדים מתחת לגיל 3 חופשי, בדרך כלל מצטלמים לידה בכניסה .

מתחם סוני מתחת לכיכר בכניסה ליד הג'ירפה מהלגו , המשחקייה פתוחה בימים בכל השבוע  בשעות 10:00-19:00 ,ביום ראשון סגור.

המשחקייה מיועדת לילדים בגיליים של 3-10 ,תעסוקה לשעה - שלוש לילדים , כאשר האולם מחולק לשבעה אזורים עם תכנים שונים,מייצג של מבנים ואטרקציות שהוכנו מקוביות לגו,לרשות הילדים שולחנות לעבודת הרכבה והדרכה לבניית מבנים מפורסמים מקוביות לגו, כאשר דימינום הוא המוביל במשחקם או בהרכבת המודלים השונים,סרט תלת מימדי לצפייה עם משקפיים מיוחדות.

מוסדות קולינריים שהיו בכיכר פוסטאדם וסביבתו טרם מלחמת העולם השנייה שנעלמו .

בנין  האוס פאטרלנד

בחלק המזרחי של כיכר פוטסדאם ,ברחוב שטרזמן ממול לתחנת הרכבת פעל מבנה האוס פאטרלנד   Haus Vaterland ,שנבנה בשנת 1911 , אז הוא נקרא Haus Potsdam   ,שכלל מתחם מזון ענק שכלל מסעדות רבות חלקם ענקיות כמו מסעדת פיקדילי בעלת תכולה של מעל לאלפים חמש מאות מושבים, במבנה אף היה אולם תיאטרון בעל מעל לאלף מושבים המבנה כלל גם משרדים למסחר.

לאחר פרוץ מלחמת העולם הראשונה שונה שם בית הקפה פיקדילי לשם קפה פאטרלנד , לאחר המלחמה עבר שינויים לטובת מרכז שעשועים ומזון ונפתח מחדש בשנת 1928, התיאטרון הפך לבית קולנוע והמסעדות שהיו במבנה יכלו להכיל כשמונת אלפים סועדים בעת ובעונה אחת,המבנה פעל עד מלחמת העולם השנייה ונהרס בעת ההפצצות של בנות הברית על ברלין.

סיפורו של בית הקפה יוסטי Cafe Josty

 

התחלת בית הקפה ,שמוקם במפגש כיכר פוטסדאם עם רחוב בלוויו ,היה בבית מאפה של שני אחים שווצרייים ,שהקימו את מפעלם בשנת 1793 במקום, שלוש שנים לאחר מכן פתחו גם בית קפה במקום,בית הקפה אף נדד לאורך השנים למקומות חדשים אך חזר למקומו, אורחיו המפורסמים היו אנשי רוח וסופרים.

 

בשנת 1930 נסגר המקום למרות המוניטין והוותק , את בית הקפה יוסטי החליפו בעלי בתי קפה שונים ששינו את שמו , כדרכה של מלחמת העולם השנייה נחרב המקום בהפצצות, כרצון לשחזר את ההיסטוריה,נפתח בית הקפה הקפה יוסטי מחדש בשנת 2001 במרכז סוני ביחד עם בר יוסטי.

 

מרכז  דיימלר סיטי  Daimler City

מרכז דיימלר נחשב לגדול מבין המרכזים בכיכר פוטסדאם ,תחילת הקמת המרכז בן העשרים ואחת הקומות היה בשנת 1993, המרכז נפתח לקהל בשנת 1998 , המרכז כולל את משרדייה הראשיים של החברה,משרדים נוספים נמסרו לחברות עורכי דין מפורסמות,לחברות לראיית חשבון, משרדי בנק פולקסבנק.

 

מבנה ויינהאוס הוט Weinhaus Huth  או בשמו השני HausHuth

 

בעברו מבנה שנבנה בשנת 1912,אשר עמד בתווך בין כיכר פוטסדאם לבין רחוב לינק כאשר למבנה היו כניסות מכול רחוב ,המבנה זכור בזכות הצריח הפינתי בנקודת המפגש של הרחובות, משפחת הוט בעל המבנה עסקה בתחום היין יבוא וייצוא , בקומת הקרקע של המבנה בעבר שכנה מסעדת יינות .

 

בעת בניית מרכז דריימלר שופץ המבנה הישן הנקרא ויינהאוס רות שנבנה בעבר ,במבנה המשופץ מוקמו בו מעבר למשרדים ,מסעדה ובית קפה ובנוסף לגלריית דריימלר .

 

גלריית דריימלר בנין ההאוס הוט HausHuth כיכר פוטסדאם

במבנה ההאוס הוט ממוקמת גלריית דיימלר בקומה הרביעית של המבנה , כניסה חופשית

הגלריה ממוקמת בקומה הרביעית של המבנה , על מנת להיכנס לגלריה דרך דלת הכניסה למבנה ,יש לצלצל בפעמון תחת השם Kunstsammlung , הגלריה פתוחה בימי שלישי – שיש בשעות 10:00-18:00 ,במקום פינת מנוחה וקפה .

בתצוגת הגלריה אומנות מודרנית של עבודות פיסול סביבתי ,תצוגות אומנות המשולבות במסכים לתצוגת וידאו ,בגלריה תערוכת קבועות של האמנים אנדי וורהול והאמן גף קונס .

מגדל המשרדים מגדל קולהוף Kollhoff

 

לידם ממקום מגדל המשרדים מגדל קולהוף   Kollhoff שצבעו חום ולכן מכונה בראון ,  בגובה של 93 מטר בראשו של המגדל מרפסת תצפית Panoramapunkt , כניסה בתשלום מרפסת התצפית פתוחה בין השעות 11:00-20:00 כאשר הכניסה האחרונה בשעה 19:30 התצפית ממוקמת בין הקומות העשרים וארבע והעשרים וחמש ,אליה מובילה מעלית הנחשבת כמהירה באירופה .

במרפסת התצפית קיים מוזיאון קטן , הפתוח בימי שלישי בשעות 11:00-20:00 עד ראשון סגור ביום שני ,המספר את תולדות כיכר פוטסדאם בעזרת מבט ממרומי המגדל כלפי הסביבה למטה.

מרכז בייסהיים

ממוקם ומהווה חלק מרעיון כיכר פוטסדאם , מבני המרכז והמבנים הסמוכים יוצרים צורת משולש בחלק מרחוב אברטטשטראסה , המיוחד למרכז בייסהיים הוא מקורותיו הפרטיים הכספיים של היזם איש העסקים הגרמני אוטו בייסהם שהינו בעלייה של החברה הקמעונית והסיטונאית מטרו, אשר לא השתמש להקמת המרכז בכסף ממלשתי להקמתו.

תחנת המטרו התחתית Potsdamer Platz

 

כיום בתחנה התת קרקעית של המטרו   Potsdamer Platz   הוקם מרכז קניות ובידור ענק  Arcade   המהווה מרכז לבילוי וקניות, ביציאה מתחנת הרכבת ממוקמת האנדרטה לזכרו של קרל ליבנכט הנוצרי שביחד עם חברתו רוזה לוקסמברוק היהודייה  למחאה הספרטקיסטים תנועה קומוניסטית שערכה ניסיון השתלטות כושל של הקומוניסטים הגרמנים על גרמניה .

 

התנועה הוקמה בראשית שנת 1919. בתקופה שלאחר שהסתיימה מלחמת העולם הראשונה ,האנדרטה הוקמה לזיכרון למעשה הרצח שנעשה בידי ימניים קיצוניים , בתקופת השלטון הקומוניסטי במזרח גרמניה הם נחשבו לגיבורים שמתו משום דעותיהם.

 

שריד חומת ברלין

 

ליד הכיכר במרחק קצר נותרה חלק מחומת הגבול המורכבים מחמשה לוחות בטון הניצבים כשריד הנצחה לתקופת הכיבוש, ליד קטע החומה מוצבים שלטי הסבר לתיאור התקופה , על מרצפות הכיכר מסומנים בצבע תווי החומה שעברה בו .

 

סיפורו של בית הקפה יוסטי Cafe Josty

התחלת בית הקפה ,שמוקם במפגש כיכר פוטסדאם עם רחוב בלוויו ,היה בבית מאפה של שני אחים שווצרייים ,שהקימו את מפעלם בשנת 1793 במקום, שלוש שנים לאחר מכן פתחו גם בית קפה במקום,בית הקפה אף נדד לאורך השנים למקומות חדשים אך חזר למקומו, אורחיו המפורסמים היו אנשי רוח וסופרים.

 

בשנת 1930 נסגר המקום למרות המוניטין והוותק , את בית הקפה יוסטי החליפו בעלי בתי קפה שונים ששינו את שמו , כדרכה של מלחמת העולם השנייה נחרב המקום בהפצצות, כרצון לשחזר את ההיסטוריה,נפתח בית הקפה הקפה יוסטי מחדש בשנת 2001 במרכז סוני ביחד עם בר יוסטי.

 

סיפורו היהודי של כולבו ורטייהם בכיכר פוטסדאם

כיום בית הכולבו של רשת קרדנשטדט קוולה

גוארג והוגו ורטהיים בניהם של אברהם ורטהיים ,בעל רשת חנוית כולבו בגרמניה, פתח בכיכר פוטסדאם את בית הכולבו הענק הקמעוני שלו בשנת 1897 ,לאורך השנים עבר הכולבו מספר שינויים והרחבות, אורכו של המבנה גרם לגלישתו לרחוב לייפציג הסמוך, מעל לשמונים מעליות היו בבית הכולבו, לבית הכולבו הוליכה מנהרה מתחנת הרכבת התחתית של כיכר  פוטסדאם, בכול שנה הקפיד בעלייה לקשט את בית הכולבו לקראת חג המולד בנורות צבעוניות.

רוב שטח כייכר פוטסדאם כמאה דונם, נרכש בידי גוארג ורטהיים אשר נשא אשה נוצריה שילדה לו שני ילדים,כאשר הגיעו הנאצים לשלטון נחקקו חוקי הגזע והוגו וגיאורג נאלצו למכור את מניותיהם ולהגר לאמריקה  ,קדם לזה מהלך אשר רשם את מניותיו על שם אשתו הנוצרית והארית ובכדי להרחיק את הרכוש מידיים חמדניות ,הם אף התגרשו בעצת חברו הנוצרי בעל בנק גרמניה .

בעזרת חבר נוצרי הצליח גוארג ורטהיים למכור את הרכוש בכיכר במחיר הפסד לטובת הריסתו ובניית הלשכה המפוארת והבונקר המפורסם של היטלר,את שאר הרכוש והקניונים רכשה רשת קרדנשטדט קוולה במחירים מגוחכים על פי חוקי הגזע שנחקקו.

לאחר המלחמה יורשיהם החיים באמריקה תבעו את הרכוש בחזרה או לקבל תמורתו את המחיר האמיתי שווה הערך לימינו, בטענה כי המכירה נכפתה עליהם בתקופה הנאצית, טענתם זאת נתקבלה למרות שתביעות דומות נדחו בעבר בטענה כי המכירה בוצעה כדין, אדמת כיכר פוטסדאם שהייתה בטח ההפקר בין הגרמניות ואפילו חלק מחומת העיר עברה עלייה, אדמה זאת הועברה לאחר האיחוד לידי השלטונות הגרמניים,כיום התביעה מתבררת בבית המשפט העליון בגרמניה שבו יוחלט סופית לגובה הפיצוי או להסדר אחר לגבי הרכוש.

הרמזור המשוחזר

בקרבה למבנה הדיימלר שוחזר הרמזור השני שהוקם באירופה ובכיכר פוטסדאם בברלין,הרמזור הוקם בראשונה בשנת 1920 בידי חברת סימנס, קדם לו בשנתיים הרמזור שהוקם בעיר המבורג ,מטרת הקמת הרמזור ,הייתה לנסות לווסת את הקף התחבורה הענקית ,שעברה בכיכר מניקוז התחבורה אליה מכוון ששת הרחובות שנוקזו אליה.

הרמזור היווה מגדל בעל חמש צלעות שהתרומם לגובה של שמונה וחצי מטר מעל לכיכר, בראש המגדל הפעיל את המערכת בתחילה בצורה ידנית בידי אדם בודד ,ולאחר מכן בהפעלה חשמלית אוטומטית בשנת  1926 עד שנת 1936 , בנוסף לרמזור עמדו עוד מעל לעשרה שוטרי תנועה בכיכר חלקם על בימות עץ קטנות לעזור בשליטה בהיקף התעבורה הענק ולהשליט את החוקים על התעבורה .

הרמזור הוסר בשנת 1936 כאשר הוקם קו העילית החדש  לרכבת, הרמזור המשוחזר והמועתק הוקם שוב בשנת 1997 בידי חברת סימנס לציון חגיגת מאה חמישים להקמת הרמזור הישן

המוזיאון הקטן בכיכר פוטסדאם

 

ניתן לבקר גם במיני המוזיאון חדש, הממוקם ברחבה של כיכר פוטסדאם ,במוזיאון ישנן ארבע דמויות נטולות ראש עשויות מתכת, בעת הביקור ליד דמויות המתכת נטולות הראש,מבחינים באנשים המבקרים ,המכניסים את ראשיהם לצוואר הדמויות ומגלים כי  בתוכם מוקרנים סרטים על בניית ותולדות הכיכר.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור