דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ברלין הצעה לסיור יומי בכיכר פוטסדאם 4

 
סיור בכיכר פוטסדאם והסביבה Potsdamer Platz
כתובת  הכיכר ממוקמת ב
Potsdamer Platz 1   על גבול הרובעים  Mitte ורובע  Tiergarten , בין השנים 1945 – 1990 ,עברה החומה והגבול בין העיר המזרחית למערבית, הכיכר גם ממוקמת מזרחית ל Kulturforum וממערב לכיכר לייפציג .
אוטובוס: 200, 123, ,248,348 148 S-Bahn: S1, S2,S25,S26  U-Bahn: U2   לתחנת Potsdamer Platz .
 

שלושת שמות אלו מתארים  כיכר מרכזית וחדשנית, המוקפת בבתי קפה ומקומות בילוי בכיכר נבנו  מספר בניינים מרשימים בניין קרייזלר ובניין סוני ששעל גגו הותקנה כיפה מיוחדת,במבנה הענק נפתחו גם וכן חנויות ותיאטראות , בשעות הלילה מוארים מבנים אלו בתאורה צבעונית המשרה חגיגת עיניים למבקרים , במרכז הכיכר הענקית נערכים אירועים שונים ,הקרנות אירועי ספורט על מסכי ענק .

הקדמה

שמה של הכיכר ,ניתן לה על שם אחד משערי העיר שניצב בה בעבר ,שער פוטסדאם שאיננו קיים יותר כי הוא נהרס.

הכיכר ריכזה ניקזה אליה שישה רחובות ראשיים בברלין , ברחובות אלו זרמו כמויות ענקיות של תחבורה ציבורית ופרטית בתחילה בכרכרות וסוסים ,לאחר מכן בהופעת החשמל נוספו החשמליות ,העומס על הכיכר נוסף כאשר נבנתה בה תחנת הרכבת שנקראה Potsdammer Bahnhof , קו הרכבת והמסילה הובילו גם לפרוור פוטסדאם של היום,בתחילת המאה העשרים נוספה לכיכר תחנת הרכבת התחתית , במשך היום חצו את הכיכר 26 קווי חשמליות בנוסף למספר קווי האוטובוס, בשנות העשרים והשלושים המשיכה הכיכר Potsdamer platz   , לשמש כמרכז תחבורה ענק ומסביבו בארים ובתי קפה רבים ובתי קולנוע.

 

האזור נחרב בהפצצות במלחמת העולם השנייה בשנת 1943, לאחר המלחמה היה האזור שטח הפקר וריק בשטח בין המעצמות ששלטו בעיר ועל שטח הכיכר אף נבנתה חומת ברלין בשנת 1961.

 

החל משנת 1990 לאחר פרוק החומה הפך האזור לאתר הבנייה הגדול באירופה הפרויקטים כללו מספר מגדלי בנייה שכללו מרכזי קניות,מרכזי בידור ומגורים,   בקצה הצפוני של המתחם נבנה מלון הפאר רִיץ-קַרְלְטוֹן ברלין ,כאשר המבנה הראשון מימינו תאומו של המלון שהושלם נקרא מגדל דיביס .

 

סיור בכיכר ובמוסדות והאטרקציות בכיכר פוטסדאם

את סיורנו בכיכר פוטסדאם נתחיל בכיכר עצמה אשר משני צדדיה ממוקמים מבני הזכוכית מעל לקרקע של שתי תחנות המטרו התחתית Potsdamer Platz .

 

מרצפת הכיכר יוצאות ארבע ארובות אוורור המספקות אוויר למבנים התת קרקעיים , בקצה כול ארובה מחובר מכסה הסוגר את הארובות בשעה של גשם ושלג , בחלק האחורי של התחנה הקרובה לשחזור שעון סימנס , בדופן האחורי לרחוב שורת מסכי מחשוב שבהם ניתן לרכוש כרטיסים לתחבורה הציבורית, לכול תחנה מעלית נכים המשנעת את הנזקק ישר לרציף התת קרקעי של התחנה .

 

ביציאה מתחנת הרכבת   Potsdamer Platz ,ממוקמת האנדרטה לזכרו של קרל ליבנכט הנוצרי שביחד עם חברתו רוזה לוקסמברוק היהודייה  למחאה הספרטקיסטים תנועה קומוניסטית שערכה ניסיון השתלטות כושל של הקומוניסטים הגרמנים על גרמניה .

 

התנועה הוקמה בראשית שנת 1919. בתקופה שלאחר שהסתיימה מלחמת העולם הראשונה ,האנדרטה הוקמה לזיכרון למעשה הרצח שנעשה בידי ימניים קיצוניים , בתקופת השלטון הקומוניסטי במזרח גרמניה הם נחשבו לגיבורים שמתו משום דעותיהם.

 

במבנה הימני ממול לרמזור סימנס הירוק המשוחזר ,מאחורי מבנה הזכוכית של התחנה שבחזיתה עמוד שילוט עם מפת האזור וקווי התחבורה לנסיעות וסיור במקום.

 

הרמזור המשוחזר  Old traffictower

בקרבה למבנה הדיימלר ומבנה תחנת הרכת התחתית השמאלי, עומד מגדל מתכת ירוק שנקרא הרמזור הישן   Old traffictower ,זהו הרמזור השני שהוקם באירופה והוצב בכיכר פוטסדאם בברלין,הרמזור הוקם בראשונה בשנת 1920 בידי חברת סימנס, קדם לו בשנתיים הרמזור שהוקם בעיר המבורג ,מטרת הקמת הרמזור ,הייתה לנסות לווסת את הקף התחבורה הענקית ,שעברה בכיכר מניקוז התחבורה אליה מכוון ששת הרחובות שנוקזו אליה.

הרמזור היווה מגדל בעל חמש צלעות שהתרומם לגובה של שמונה וחצי מטר מעל לכיכר, כיום בצבע ירוק ,בראש המגדל הפעיל את המערכת בתחילה בצורה ידנית בידי אדם בודד ולאחר מכן בהפעלה חשמלית אוטומטית בשנת  1926 עד שנת 1936 , בנוסף לרמזור עמדו עוד מעל לעשרה שוטרי תנועה בכיכר חלקם על בימות עץ קטנות לעזור בשליטה בהיקף התעבורה הענק ולהשליט את החוקים על התעבורה .

הרמזור הוסר בשנת 1936 כאשר הוקם קו העילית החדש  לרכבת, הרמזור המשוחזר והמועתק הוקם שוב בשנת 1997 בידי חברת סימנס לציון חגיגת מאה חמישים להקמת הרמזור הישן .

כיום ביתן הרמזור ניצב על חמש רגלי ברזל על בסיס בטון ,מחובר לעמודים בחלקם העליון תא איש הרמזור שעל חמשת דפנות הביתן ממוקמים שעונים המכוונים לשעה אחת כולם,מעל לביתן תקרה מעוגלת ופנסים.

לאחר צילומי החובה של הרמזור, ממשיכים וחוצים את הכיכר ברמזור של רחוב פוטסדאמאייר , לצידה של התחנה שמעבר לכביש ולרמזור סימנס המשוחזר , ניצבים שישה עמודי בטון שבעבר הרכיבו את חומת ההפרדה לחלקי העיר ברלין.

אנדרטת חומת ברלין

 

לצידה של התחנה שמעבר לכביש ולרמזור סימנס המשוחזר , ניצבים שישה עמודי בטון שבעבר הרכיבו את חומת ההפרדה לחלקי העיר העיר ברלין ,בין העמודים מחוברים לוחות הסבר ותמונות לחומה הישנה בטרם נהרסה בידי תושבי ברלין.

 

בחזית העמודים לכוון הרחוב מצוירים ציורי גרפיטי שצוירו על החומה בעת שעמדה במקומה בתקופת המלחמה הקרה, חלקם צוירו מחדש בעת שהאנדרטה לחומה הוצבה מחדש, על מרצפות הכיכר מסומנים בצבע תווי החומה שעברה בו .

 

בחלקה האחורי של האנדרטה ,מופיעים צילומי החומה הישנה,הסברים ואיורים, מפת החומה הישנה משורטטת על מפת העיר הישנה וחומר רב שבו מתוארים חיי התושבים בעת שהחומה הפרידה בין חלקי העיר  , צילומים מאותה תקופה המתארת את עמדות השמירה את מראה העיר באזורי ההפקר ,את ההרס לפני איחודה של העיר והשיקום האדיר שנעשה במקום.

 

בצידה השמאלי של האנדרטה בחלק הצפוני של כיכר פוטסדאם ממשיכים בסיור ,בחלק הימני של רחוב פוטסדאם ממוקמים שני בתי תאומים שהשמאלי בינם הוא מלון הפאר ריץ קרלטון ברלין   , המבנה התאום מימינו של המלון , נקרא מגדל דיביס .

 

בחלקו האחורי של מגדל דיביס ממוקם מרכז ביסהיים בנקודת המפגש של הרחובות אברטטשטראסה ורחוב לינשטראסה והגן הפינתי לין פלאזה והצלע השלישי של המשולש הוא רחוב פארק והגן הצמוד אליו .

 

מרכז בייסהיים

המרכז מהווה חלק מרעיון כיכר פוטסדאם , מבני מרכז בייסהיים  והמבנים הסמוכים יוצרים צורת משולש בחלק מרחוב אברטטשטראסה , המיוחד למרכז בייסהיים הוא מקורותיו הפרטיים הכספיים של היזם איש העסקים הגרמני אוטו בייסהם שהינו בעלייה של החברה הקמעונית והסיטונאית מטרו, אשר לא השתמש להקמת המרכז בכסף ממשלתי להקמתו.

כיוון שמבני משולש זה משמשים כמרכז משרדים אין מה לבקר בהם , לכן נפנה במשעול לכוון כיכר מבנה מרכז סוני , אך בטרם נכנס למתחם נביט בצידו השמאלי של המדרחוב הקטן , בפינתו ממוקם בית הזכוכית הענק והגבוה המשכן בתוכו את מרכז משרדי הרכבת הלאומית של גרמניה   Bahntower המגדל כולל עשרים ושש קומות המנשאים לגובה 102 מטר.

 

ממול ומעבר לכביש פוסטדאמאייר בפינה ממוקם מגדל המשרדים מגדל קולהוף Kollhoff משמאלו מרכז דריימלר העובר שיפוץ בסוף 2012

מגדל המשרדים מגדל קולהוף Kollhoff

לידם ממקום מגדל המשרדים מגדל קולהוף  Kollhoff שצבעו חום ולכן מכונה בראון ,  בגובה של 93 מטר בראשו של המגדל מרפסת תצפית Panoramapunkt , כניסה בתשלום מרפסת התצפית פתוחה בין השעות 11:00-20:00 כאשר הכניסה האחרונה בשעה 19:30 התצפית ממוקמת בין הקומות העשרים וארבע והעשרים וחמש ,אליה מובילה מעלית הנחשבת כמהירה באירופה .

במרפסת התצפית קיים מוזיאון קטן , הפתוח בימי שלישי בשעות 11:00-20:00 עד ראשון סגור ביום שני ,המספר את תולדות כיכר פוטסדאם בעזרת מבט ממרומי המגדל כלפי הסביבה למטה.

מרכז  דיימלר סיטי  Daimler City

כיום המבנה עובר שיפוץ בסוף 2012

מרכז דיימלר נחשב לגדול מבין המרכזים בכיכר פוטסדאם ,תחילת הקמת המרכז בן העשרים ואחת הקומות היה בשנת 1993, המרכז נפתח לקהל בשנת 1998 , המרכז כולל את משרדייה הראשיים של החברה,משרדים נוספים נמסרו לחברות עורכי דין מפורסמות,לחברות לראיית חשבון, משרדי בנק פולקסבנק.

 

המשך הסיור לכוון מתחם וכיכר סוני

 

ממשיכים במדרחוב הקטן ומיד נתקלים בקיר זכוכית בצורת האות ריש ,מאחורי הזכוכית חלקי מבנה ובעיקר רהוט שבעברו היה במלון אספלנדה  ואשר שרדו את הפצצות מלחמת העולם השנייה,השרידים שולבו בחלק הצפוני של מרכז סוני מאחורי קירות זכוכית ,מבצע הנדסי זה כלל העברת ושינוע של החלקים ובינם אולם קיסר מהמלון ,כיום מוצגים השרידים כשמונים מטר ממקומם בעבר למקום מאחורי קירות הזכוכית ,בחזית קירות הזכוכית ממוקם לוח תמונות ותאור המלון שחלף מהעולם במלחמת העולם השנייה .

מאחורי קיר הזכוכית מתחבא בית קפה ומסעדה שצריך לעלות אליה בגרם מדרגות קטן וצמוד אליו בית הקפה יוסטי בקומת הממסד ומעליה מסעדת הבשרים של יוסטי.

סיפורו של בית הקפה יוסטי Cafe Josty

 

התחלת בית הקפה ,שמוקם במפגש כיכר פוטסדאם עם רחוב בלוויו ,היה בבית מאפה של שני אחים שוויצריים ,שהקימו את מפעלם בשנת 1793 במקום, שלוש שנים לאחר מכן פתחו גם בית קפה במקום,בית הקפה אף נדד לאורך השנים למקומות חדשים אך חזר למקומו, אורחיו המפורסמים היו אנשי רוח וסופרים.

 

בשנת 1930 נסגר המקום למרות המוניטין והוותק , את בית הקפה יוסטי החליפו בעלי בתי קפה שונים ששינו את שמו , כדרכה של מלחמת העולם השנייה נחרב המקום בהפצצות, כרצון לשחזר את ההיסטוריה,נפתח בית הקפה הקפה יוסטי מחדש בשנת 2001 במרכז סוני ביחד עם בר ומסעדת הבשרים יוסטי.

 

המשך הסיור הוא הכיכר הפנימית של מתחם סוני וברכת המזרקה בינה לבין הכניסה למבנה.

 

מרכז סוני Sony Center

מרכז סוני אשר נבנה בשנת 1990 ונפתח בשנת 2000 ,מהווה מתחם שבו כמה מבנים המהווים אזור חנויות קניות, מרכז קונגרסים,קומות של משרדים,בתי קולנוע ומוזיאון הקולנוע אולם הקרנות תלת מימדי Imax בניין המצופה מבחוץ בקירות זכוכית מלא בפעילות כלל אירופית.

 

מרכז סוני משמש את חברת סוני להקמת מטה החברה באירופה ,המבנה הינו מבנה ענק של שילוב זכוכית ופלדה ,מעל המבנה נבנתה חופת כיפה כמו אוהל , הכיפה משמשת גם גגון לחלק מהכיכר הציבורית שמתחתיה , שבה ממוקמת מזרקת הבריכה , מקום מנוחה בישיבה על דפנות הבריכה והתבוננות באלמנטים של הכיפה מעל לכיכר הפנימית ובמבנה מרכז סוני שקירותיו זכוכית ,מתבוננים בחזית מוזיאון הקולנוע ואולי נכנסים למוזיאון לביקור נחמד ומעניין  .

 

מוזיאון הקולנוע במחם סוני

מיקומו של מוזיאון הסרטים במתחם סוני בחלקה השמאלי  של הכיכר הפנימית , המוזיאון בתשלום,מוזיאון הקולנוע פתוח בימי השבוע פרט ליום שני בין השעות 10:00-18:00 , ביום חמישי כניסה חופשית בין השעות 18:00-22:00 .

כאשר מהלכים על מרצפות המוזיאון המורכבות מאלף מסכי טלוויזיה בגדלים שונים מקבלים את החוויה הראשונה עוד בטרם צופים בשלל במוצגים במוזיאון, המוזיאון אוסף ואסף ככול שיכול היה ,בנושא הקולנוע הגרמני ותיעודו, בנוסף לאוסף המוצגים השייכים להקמת שידורי הטלוויזיה הגרמנית .

אוספו המיוחד בסרטים ומידע לחייה של השחקנית מרלין דיטריך , ביקור מעניין לחובב הז'אנר הקולנועי.

ממשיכים במדרחוב קטן בין מבנה מרכז סוני לבין צידו של מוזיאון הקולנוע , מצד ימין נבחין בג'ירפה צהובה ענקית המורכבת מאבני לגו ,בחנות משחקי הלגו ובכניסה שבה עומד נגן בגיטרה העשוי גם מקוביות לגו .

משחקיית לגו לילדים Legoland

המשחקייה ממוקמת במתחם סוני בקומה מתחת למבנה,  כניסה בתשלום כולל להורים ילדים מתחת לגיל 3 חופשי, בדרך כלל מצטלמים לידה בכניסה .

מתחם סוני מתחת לכיכר בכניסה ליד הג'ירפה מהלגו , המשחקייה פתוחה בימים בכל השבוע  בשעות 10:00-19:00 ,ביום ראשון סגור.

המשחקייה מיועדת לילדים בגיליים של 3-10 ,תעסוקה לשעה - שלוש לילדים , כאשר האולם מחולק לשבעה אזורים עם תכנים שונים,מייצג של מבנים ואטרקציות שהוכנו מקוביות לגו,לרשות הילדים שולחנות לעבודת הרכבה והדרכה לבניית מבנים מפורסמים מקוביות לגו, כאשר דימינום הוא המוביל במשחקם או בהרכבת המודלים השונים,סרט תלת מימדי לצפייה עם משקפיים מיוחדות.

מגרדים את בטנה של הגירפה ,מצטלמים עמה וממשיכים ישר לכוון מבנה HausHuth הפינתי שמימינו הכניסה לרחבת הקניון הנקרא ארכיד , בטרם נחצה את רחוב  L  beck , נבחין בצד שמאל בחלקו האחורי של מוזיאון הפילם ובחזיתו של אולם האימקס ברחוב Alte Potsdamer  נחצה את הרחוב Alte Potsdamer בפינה השמאלית ממוקם מבנה HausHuth בטרם נחלוף לכוון כולבו הארכד Arkaden Spielbank  .

מבנה ויינהאוס הוט Weinhaus Huth  או בשמו השני HausHuth

רחוב 5 Alte Potsdamer   .

 

בעברו מבנה שנבנה בשנת 1912,אשר עמד בתווך בין כיכר פוטסדאם לבין רחוב לינק כאשר למבנה היו כניסות מכול רחוב ,המבנה זכור בזכות הצריח הפינתי בנקודת המפגש של הרחובות, משפחת הוט בעל המבנה עסקה בתחום היין יבוא וייצוא , בקומת הקרקע של המבנה בעבר שכנה מסעדת יינות .

 

בצד ימין של הכניסה למבנה המיוחד הזה ממוקם בית קפה הנקרא קופי שופ , לבית הקפה הישן בפנים עיצוב מודרני יש שולחנות וכסאות להראות ולראות ואולם פנימי קטן, המיוחד בבית הקפה הוא סוגי הקפה האמיתיים שמוגשים בו ,אמיתי אמיתי בלי רמאות, הקפה הטוב ביותר ששתיתי בעת ביקורי בברלין , איני מזכיר את הסנפת העוגות ,שמורגש שהשתמשו בחומרים הנכונים בעת אפייתם.

 

לאחר אתנחתה קצרה ממשיכים לבדוק את המבנה , בחלקה השמאלי של הכניסה ממוקמת מסעדה , שעל משקופה הימני מוטבעים משיש תבליטים של חיות , העליון תבליט של שור, מתחתיו תבליט של ילד רוכב על אריה, מתחתיו תבליט של לביאה טורפת צבי.

 

אך לא בזאת אני דנים ,חזית הכניסה למבנה ,סגורה בדלת עץ ישנה מרשימה בת שתי כנפיים , בחלק הימני אינטרקום לפתיחתה בעת הרצון לבקר בגלריית דרמלייר  ,מעל לכניסה תלויה נברשת תאורה מנחושת , מסביב למשקוף הכניסה מצד ימין מוצגות שלוש דמויות מפוסלות בשיש אחת מעל לשנייה הניצבות בין עמודים דוריים מצד משקוף הכניסה השמאלי שרדו את המלחמה רק שתי דמויות וברבוע התחתון מוצגת תמונת בחורה.

 

מעל לכניסה במבנה בן החמש קומות ,בולטים החלונות הקעורים בחזית המבנה ,שכול חלון נחלק לשלושה חלקים ,בכרכוב בין הקומה החמישית לשישית מוצגות ארבע ראשי דמויות נשיות שכול אחת מביטה לכוון אחר.

 

בעת בניית מרכז דריימלר שופץ המבנה הישן הנקרא ויינהאוס רות שנבנה בעבר ,במבנה המשופץ מוקמו בו מעבר למשרדים ,מסעדה ובית קפה ובנוסף לגלריית דריימלר .

 

גלריית דריימלר בנין ההאוס הוט HausHuth כיכר פוטסדאם

במבנה ההאוס הוט ממוקמת גלריית דיימלר בקומה הרביעית של המבנה , כניסה חופשית

הגלריה ממוקמת בקומה הרביעית של המבנה , על מנת להיכנס לגלריה דרך דלת הכניסה למבנה ,יש לצלצל בפעמון תחת השם Kunstsammlung , הגלריה פתוחה בימי שלישי – שיש בשעות 10:00-18:00 ,במקום פינת מנוחה וקפה .

בתצוגת הגלריה אומנות מודרנית של עבודות פיסול סביבתי ,תצוגות אומנות המשולבות במסכים לתצוגת וידאו ,בגלריה תערוכת קבועות של האמנים אנדי וורהול והאמן גף קונס .

לאחר ההתבוננות והביקור בגלריה החינמית בחלק הימני של המבנה כניסה לרחבת קניון הארכד 

 

קניון ארכד פוסטדמר  Potsdamer Platz Arkaden

כתובת  כיכר  פוטסדאם Potsdamer Platz ,רובע  Mitte

טלפון  2559270

תחבורה U2, S1, S2, S25 לתחנת  Potsdamer Platz

הקניון פתוח בימים שני-שבת בשעות  10:00-22:00 ביום ראשון סגור.

מידע

הקניון ממוקם במרכז העיר החדש בכיכר פוטסדאם ,כקילומטר דרומית לשער ברנדבורג והרייכסטאג ובפינה הדרומית של פארק טירגארטן.

 

בקניון 133 חנויות המשתרעות על שלוש קומות , בקניון ניתן לרכוש מוצרי הלבשה , מזון,אלקטרוניקה ומבחר מסעדות ובתי קפה בהתאמה לטעמים שונים ביכולות לכיס המבקרים.

 

מיד לאחר הכניסה יורדים לקומת המרתף הכוללת מספר מתחמי אוכל מהיר , דגים,בשר,נקניקיות ,בחנות המטוגנים רוכשים חרוטי קרטון המלאים במאכלי ים או אוכל תאילנדי מוקפץ ובסוף שרשרת החנויות חנות מזון גדולה שניתן לרכוש בה נקניקיות ולחמניות ולאכול בדלפק הכניסה בעמידה.

 

מערכת דרגונים מעבירה את המבקר בין חנויות קומת הממסד והקומה מעלייה שבכול אחת מהם ממוקם בית קפה , בקומה הראשונה, גלידרייה נהדרת עם עשרות סוגים של גלידה משובחת, קל להזמין בעזרת תפריט מנות עם תמונות .

 

  מוסדות קולינריים שהיו בכיכר פוסטאדם וסביבתו טרם מלחמת העולם השנייה שנעלמו .

בנין  האוס פאטרלנד

בחלק המזרחי של כיכר פוטסדאם ,ברחוב שטרזמן ממול לתחנת הרכבת פעל מבנה האוס פאטרלנד   Haus Vaterland ,שנבנה בשנת 1911 , אז הוא נקרא Haus Potsdam   ,שכלל מתחם מזון ענק שכלל מסעדות רבות חלקם ענקיות כמו מסעדת פיקדילי בעלת תכולה של מעל לאלפים חמש מאות מושבים, במבנה אף היה אולם תיאטרון בעל מעל לאלף מושבים המבנה כלל גם משרדים למסחר.

לאחר פרוץ מלחמת העולם הראשונה שונה שם בית הקפה פיקדילי לשם קפה פאטרלנד , לאחר המלחמה עבר שינויים לטובת מרכז שעשועים ומזון ונפתח מחדש בשנת 1928, התיאטרון הפך לבית קולנוע והמסעדות שהיו במבנה יכלו להכיל כשמונת אלפים סועדים בעת ובעונה אחת,המבנה פעל עד מלחמת העולם השנייה ונהרס בעת ההפצצות של בנות הברית על ברלין.

סיפורו היהודי של כולבו ורטייהם בכיכר פוטסדאם

כיום בית הכולבו של רשת קרדנשטדט קוולה

גוארג והוגו ורטהיים בניהם של אברהם ורטהיים ,בעל רשת חנוית כולבו בגרמניה, פתח בכיכר פוטסדאם את בית הכולבו הענק הקמעוני שלו בשנת 1897 ,לאורך השנים עבר הכולבו מספר שינויים והרחבות, אורכו של המבנה גרם לגלישתו לרחוב לייפציג הסמוך, מעל לשמונים מעליות היו בבית הכולבו, לבית הכולבו הוליכה מנהרה מתחנת הרכבת התחתית של כיכר  פוטסדאם, בכול שנה הקפיד בעלייה לקשט את בית הכולבו לקראת חג המולד בנורות צבעוניות.

רוב שטח כייכר פוטסדאם כמאה דונם, נרכש בידי גוארג ורטהיים אשר נשא אשה נוצריה שילדה לו שני ילדים,כאשר הגיעו הנאצים לשלטון נחקקו חוקי הגזע והוגו וגיאורג נאלצו למכור את מניותיהם ולהגר לאמריקה  ,קדם לזה מהלך אשר רשם את מניותיו על שם אשתו הנוצרית והארית ובכדי להרחיק את הרכוש מידיים חמדניות ,הם אף התגרשו בעצת חברו הנוצרי בעל בנק גרמניה .

בעזרת חבר נוצרי הצליח גוארג ורטהיים למכור את הרכוש בכיכר במחיר הפסד לטובת הריסתו ובניית הלשכה המפוארת והבונקר המפורסם של היטלר,את שאר הרכוש והקניונים רכשה רשת קרדנשטדט קוולה במחירים מגוחכים על פי חוקי הגזע שנחקקו.

לאחר המלחמה יורשיהם החיים באמריקה תבעו את הרכוש בחזרה או לקבל תמורתו את המחיר האמיתי שווה הערך לימינו, בטענה כי המכירה נכפתה עליהם בתקופה הנאצית, טענתם זאת נתקבלה למרות שתביעות דומות נדחו בעבר בטענה כי המכירה בוצעה כדין, אדמת כיכר פוטסדאם שהייתה בטח ההפקר בין הגרמניות ואפילו חלק מחומת העיר עברה עלייה, אדמה זאת הועברה לאחר האיחוד לידי השלטונות הגרמניים,כיום התביעה מתבררת בבית המשפט העליון בגרמניה שבו יוחלט סופית לגובה הפיצוי או להסדר אחר לגבי הרכוש.

המוזיאון הקטן בכיכר פוטסדאם שהיה בעבר חלף עבר לו בסוף 2012

 

ניתן לבקר גם במיני המוזיאון חדש, הממוקם ברחבה של כיכר פוטסדאם ,במוזיאון ישנן ארבע דמויות נטולות ראש עשויות מתכת, בעת הביקור ליד דמויות המתכת נטולות הראש,מבחינים באנשים המבקרים ,המכניסים את ראשיהם לצוואר הדמויות ומגלים כי  בתוכם מוקרנים סרטים על בניית ותולדות הכיכר.

סיום הסיור בכיכר פוטסדאם.

 

 

 
 
 
בניית אתרים - שרקור