דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ברלין הצעה לסיור יומי בנקודת ביקורת צ'ארלי 7

 
סיור באזור נקודת ביקורת צארלי
מספר אבני חומת ברלין בפינת רחוב 
Zimmerstrasse ורחוב Friedrichstrasse כארבעה עמודי חומה המעורבים עם ציורי גרפיטי מפוזרים בין הקיוסקים שנפתחו בתחילת הרחוב הכוללים שווארמה תורכית ,סושי יפני וכמובן נקניקיות ,אלו הן שמקבלות את פני המבקר בעת שהוא מגיע לאזור נקודת צארלי.
 

לקראת פתיחת המייצג של אסיסי לחומת ברלין ,הוכנו מספר לוחות זכוכית המספרות בצילומים ובהסברים את סיפור החומה והחיים בצילה, עוד אוסף תמונות,מפות והסברים תלויים על גדר המייצג של אסיסי,מעבר לרחוב בתוך חצר עגולה המוקפת חומת עץ כניסה חינמית  ,מוצגים עוד מספר אבני חומה מצוירים בגרפיטי , ובמקום הוקם מבנה עץ הכולל תערוכה של החומה והכמעט קרבות בין טנקים רוסיים ואמריקאניים בעת המתיחויות השונות,על קירות העץ מוצגים עוד תמונות המציגות בעיקר איך נראה שטח ההפקר במקום,איך נראו הרחובות והבתים בעיקר בצד המזרחי , מפות החומה והמגדלים ובל נשכח את חנויות המזכרות והנקניקיות בחצר.

כיוון שהמיצג של אסיסי נפתח לביקור ביום האחרון של סיורי , הספקתי בקושי להריחו , כרגיל במייצג של אסיסי בעת הביקור הוא מצליח לתת לצופה את התחושה שהוא נמצא בלב המקום וחיי במקום באמצעות גירוי חושים ויזואלי ושמע.

לאחר הביקור בשלל התערוכות והמייצגים המשכנו להצגת נקודת צארלי והתמונות.

נקודת ביקורת צארלי

נקודת הביקורת צק פוינט צארלי ממוקמת ברחוב Zimmerstrasse  לידה ברחוב    ממוקמים שרידי חומת ברלין ותצוגת התצלומים והגרפיטי על עמודי החומה , כאשר חוצים את הצומת בתחילת התצוגה ניתן להיכנס חינמי לתצוגת מייצג חדש של התקופה ,הסיפורים ותמונות ישנות של התקופה,המבנים ,שטח ההפקר, מפת החומה, תצלומי מגדלי השמירה , בנוסף בתחילת חודש אוקטובר ממול נבנה מגדל ברזל ענק לגובה ארבעה קומות העלייה דרך מדרגות ברזל ,אין מעלית, של האומן אסיסי במייצג הנקרא חומת ברלין ( מיצג נוסף במוזיאון פרגמון של עיר רומאית ותושביה בחיי הלילה והיום ) .

מלכודת התיירים של עמדת הביקורת צארלי , מאוכלסת בשחקנים הלבושים בבגדי החיילים הרוסיים והאמריקאנים והנושאים דגלי המדינות,מהווים משיכה לתיירים על מנת להצטלם עמם בשלל פוזות של כאילו קץ המלחמה הקרה ( שני יורו לצילום עמם ) אך ניתן לעמוד מולם ולצלם באין מפריע וללא תשלום .

נקודת הביקורת על שלל שחקניה פתוחה לצילומים  בימי השבוע בשעות 09:00-22:00 אך ניתן להמשיך לצלם ללא השחקנים כי העמדה ניצבת על אי תנועה ופתוחה לקהל הרחב.

איך להגיע  איך להגיע  בנסיעה בתחתית  U6  לתחנת  Kochstr  או בקו U6 לתחנת Stadtmitte קו אוטובוס 129 , M29 לתחנת  Kochstrasse.

מעט על מעבר נקודת ביקורת צארלי

מעבר הגבול מפורסם בברלין היה נקודת צק פוינט צארלי, השלט שהוצב לידו כלל אזהרה חמורה כי העובר במעבר עומד לעזוב את האזור האמריקאני בשפות אנגלית, ספרדית,צרפתית ורוסית .

 השלט כמו נקודת המעבר סימלו את ההפרדה בין הגרמניות המזרחית והמערבית,הן בחלוקה פוליטית והן בחלוקה טריטוריאלית ,הן המעבר והן השילוט איבדו את תפקידם בעת שנפלו חומות ההפרדה בין חלקי ברלין בתשיעי בנובמבר בשנת 1989 , מומלץ לבקר במקום שהפך כיום למעט מסחרי משום הצורך להבין את המורכבות של מעבר הגבולות בעבר.

בשנים 1961 – 1990 שימש המעבר כנקודת מעבר וכניסה במיוחד לסגל הדיפלומטי והצבאי עיתונאים ואזרחים שאינם גרמנים ,בעת המעבר קיבלו העוברים אשרת מעבר ליום אחד והוכרחו להחליף כסף מערבי בכסף מזרחי לשימושם בעת הביקור במזרח גרמניה.

נקודת גבול רגישה זאת, הביאה מתיחות מדי פעם ,בעת הצבת טנקים משני צדדי המעברים כמו באיום למלחמת העולם השלישית .

צריף הבדיקה המזרח גרמני סולק מהמקום ,נותר החלק האמריקאני המשוחזר שכולל חדר מעצר ,תמונת החייל פראנק ותא הביקורת הלבן עם שקי החול וסימני הגבול המקוריים ששוחזרו,על הרצפה סומנו קווים לבנים המסמלים את קו הגבול שעבר שם,עוד במקום תלוית תמונות מהעבר .

לאחר ההצגה בנקודת הביקורת ,תפסנו מזללת אוכל מהיר וקפה והמשכנו במסע .

 מוזיאון נקודת ביקורת צארלי  Museum Haus Am Checkpoint Charlie

כניסה בתשלום,ילדים עד גיל 6 חינם.

כתובת  רחוב  Friedrichstrasse   43-44

איך להגיע  בנסיעה בתחתית  U6  לתחנת  Kochstr  או בקו U6 לתחנת Stadtmitte קו אוטובוס 129

המוזיאון פתוח בשעות 09:00-22:00,הכתובות מתורגמות לאנגלית,צרפתית,רוסית וגרמנית.

במוזיאון התצוגה הראשונה התקיימה בשנת 1962 והתקיימה בשטח של שני חדרים וחצי, ברחוב  Bernauer Strase, ברחוב המקביל והנמשך לאורך החומה,בעבר היה ניתן היה לראות את הבתים מעבר לחומה ואשר חלונותיהם כוסו בלבנים.

נקודת הגבול הוקמה לאחר חלוקת ברלין בין המדינות אשר השתתפו בכיבושה,מעבר הגבול צארלי היה בשטח האמריקאי,ושימש למעבר בין הגרמניות ושימש כנקודה העיקרית למעבר רגלי או ברכב במיוחד לאחר הקמת החומה.

כיום ניתן לראות את שרידיה בביתן הביקורת  וחלק חומה קטן מלבנים כתזכורת לחומה לאחר שננטשה בסיום חלוקת העיר והתמוטטות השלטון הסובייטי בגרמניה המזרחית.כמובן כיום אנו צופים  בשחזור של הביתן וחלק חומה על מנת להמחיש את אשר נהרס, הטקסטים בגרמנית, אנגלית, צרפתית ורוסית.

אנדרטת הזיכרון לנספים בעת הבריחה לגרמניה המערבית

 140 מטר מחומת העיר ,נבנתה על ידי המוזיאון בשנת 2004  אנדרטת זיכרון לנספים בניסיונם לחצות את החומה , באנדרטה הוצבו  1065 צלבי שחורים לזכרם של הקורבנות ממזרח העיר שניסו לעבור למערב העיר בזמן הכיבוש הסובייטי.

מה בסביבה נקודת הביקורת צק פוינט צארלי

 מוזיאון הנקניקיה Currywurst museum 

הכניסה בתשלום, המוזיאון ממוקם מאה מטר מנקודת הצק פוינט צארלי ,בכתובת Schutzenstrase 70  ברובע מיטה ,טלפון 88718647 .

המוזיאון פתוח בימים השבוע בשעות 10:00-22:00

איך להגיע בתחתית U6 לתחנת Kochstrase  קווי תחתית  U2, U6 לתחנת Stadtmitte קווי רכבת עילית  מספרים S5, S7, S75 , S9  לתחנת Friedrichstrase , קו אוטובוס

המוזיאון הפרטי המוקדש לנקניקיה המאכל הלאומי הגרמני,נפתח באוגוסט 2009 בברלין, ממוקם ליד מוזיאון הצק פוינט צארלי , בממוצע 800 מיליון נקניקיות נמכרות בשנה בגרמניה  לפי החישוב של 1500 נקניקיות בדקה.עד היום ניטשת המלחמה ,באיזה מקום יצרו לראשונה את הנקניקייה , הגרמנים טוענים לזכויות יוצרים , במוזיאון ניתן ללמוד על תולדות יצור הנקניקייה , החומרים המשמשים ליצורה,סרטים ,פרסומות ומצגות שונות המתארים את התופעה של ההתמכרות למאכל הלאומי כולל מפת חנויות בעולם שניתן להשיג את המאכל לתיירים הגרמניים במסעם בעולם.

במוזיאון ניתן לבקר בצירוף כל החושים בחוויה מיוחדת ומוזרה מעט,ראשיתו של המאכל שהוגש בתחילה בבתי המרזח כתוספת לכוסות הבירה,המאכל נאכל בידי כל שכבות הציבור וכינויה בפי העם הסטייק של העניים.

מדושנים המשכנו בסיורנו לכוון שדרות  קורפורסטנדאם והקודאם .

תזכורת : באם נפנה לאחור ונעבור כשלושה קילומטר ברחוב פרידריך ,נגיע לחלקו הצפוני של רחוב פרידריך לאזור התיאטרונים הכוללים את ארמון  פרידריכסשטאדט (Friedrich stadtpalast), התיאטרון הגרמני (DeutschesTheater) ואת תיאטרון האנסמבל של ברלין (Berliner Ensemble).


 
 
 
בניית אתרים - שרקור