דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ברלין הצעה לסיור יומי בשדרת לינדן 2

 

סיור בשדרת לינדן ( Unter Den Linden ) שפירושו תחת עצי התרזה, השדרה נסללה בשנת 1573, העצים הנטועים כיום ,הם עצים חדשים ,כיוון שהיטלר פקד לגדוע את העצים הישנים בתקופתו, ובהמשך השדרה נמצא אי המוזיאונים .

איך להגיע אוטובוס  100, או 200 לקו האוטובוס  100 יש 3 תחנות ברחוב, רכבת עילית  S1, S2 , S1, S2 עד לתחנת אונטר דן לינדן.

אורכה של השדרה אונטר דן לינדן כשני קילומטר , השדרה מתחילה  מנקודת האפס של העיר בכיכר העירבכיכר שלוספלאץמתחילת הרחוב על פי מספרי הבתים ברחוב באזור החיבור לאי המוזיאונים  , או מהכוון השני משער ברנדנבורג וכיכר פריז .

הגרמנים מכנים בחיבה את השדרה בשם שאנז אליזה הגרמני ,השדרה מקשרת בין הכיכרות כיכר העיר שלוספלאץ ( Schlossplatz ) ושער ברנדנבורג ( Brandenburger ) , השדרה נהרסה במלחמת העולם השנייה שופצה ונבנתה מחדש .

בעת הסיור בשדרה ניתן לעצור ולסייר באטרקציות התיירותיות שלאורכה , אתרי בילוי,מוזיאונים , כיכרות וחנויות שלאורכה בתי קפה,חנויות,מסעדות.

את שדרת אונטר דן לינדן  החלו לבנות בשנת 1647 ,את העצים החלו לנטוע בשנת 1670 העצים שנטעה בשנים 1670 - 1647 ,רוחבה של השדרה כשישים ושבעה מטר ,היא הוקמה בימיו של פרדריך הגדול ,ברצונו לחבר את ארמונו ,ארמון העיר  Stadt Schloss , לגן החיות הפרטי שלו הנמצא ברובע טירגרטן  Tiergarten , בכיכר ממוקמים מבנים שהוקמו בימי הקיסר פרידריך הגדול .

תחילת הסיור לטעמי הוא ביציאה כיכר הרפובליקה מכוון שער ברנדנבורג וכיכר פריז לתוך שדרת אונטר דן לינדן ,

כאשר מגיעים מכוון בית הרייכסטאג לאורך פארק Tiergarten park ,  לכיכר הרפובליקה הפעילה תחבורתית  ,הממוקמת ממול שער ברנדנבורג ,עומדים ומתפעלים ככול המבקרים ממבנהו ,מצלמים כמובן במבחר הפוזות ומתקרבים לבחון אותו באמת על עיטוריו ותבליטיו בתוך המעברים ועל פסלה של האלה וארבעת סוסיה המושכים את הכרכרה הניצב מעל לשער.

שער ברנדנבורג

תחנת מטרו  ( Brandenburger Tor )

מעט על השער

השער שנבנה בין השנים 1788 – 1791 נבנה כשער לניצחון , ממוקם בכיכר  Platz der Republik ממול לשדרת ה17 ביוני ,כיכר פריז ושדרות אונטר דן לינדן,  גובהו של השער מעל לעשרים וחמש מטר ,רוחבו כשישים וששה מטר,עוביו כ11 מטר ,שנים עשר עמודים דוריים שאורכם כחמש עשר מטרים אוחזים את השער, על גבי השער פסל אלת הניצחון נוהגת במרכבה הרתומה לארבעה סוסים סימלה בעבר את סמל של שלום,פסל אלת הניצחון נלקח ביד צבא נפוליון  כאשר כבש את העיר .

לאחר זמן הוחזר הפסל והותקן מחדש על השער ,אז הוסף על הפסל צלב ברזל ובכך סימן את הפיכת פרוסיה לקיסרות צבאית,הנאצים ערכו מצעדי לפידים במעבר דרך השער בתקופתם, לאחר מלחמת העולם השנייה ,שימש השער כנקודת גבול ומעבר בין חלקי גרמניה בברלין ,וחוברה לו חומת ברלין המפרידה בין החלקים  של העיר.

בעבר בתקופה הפרוסית ושקדמה לה ,לחומת העיר ברלין היו כשבע עשר שערים לכניסה ויציאה ,שערים אלו נעלמו בהותירם את שער ברנדנבורג כשער האחרון שנישאר מפתחי העיר ,שיפוץ נערך בו בשנת המילניום בין העמודים הדוריים פתוחים כחמישה מעברים שכיום משמשים הולכי רגל בעיקר.

חוצים את השער לאחר מסכת הצילומים ההכרחית ( אחרת איך ידעו שביקרנו) ונכנסים לכיכר פריז .

כיכר פריז

מעט על כיכר פריז  Pariser Platz

כניסה חופשית

בסוף  שדרת   Unter den Linden   מאחורי שער ברנדנבורג רובע mitta

כיכר פריז צמודה לשער ברנדנבורג Brandenburg מאחור ומהווה את תחילת שדרות אונטר דן לינדן  ,הכיכר שבמרכזה אי תנועה ומצידה הימני  גינת פרחים ,דשא  ומזרקה וספסלי מנוחה  ,הכיכר מוקפת במבנים  בסגנונות בניה שונים ,של שגרירויות  צרפת ואנגליה שגרירות אמריקה ,מלון אדלון הנראה בסגנון יישן אך נבנה בסביבות 1950 ,עוד ניתן להתבונן בחזית ארמון Wrangel   המשמש את בנק DZ , בחצר הפנימית המיוחדת שלו המכילה את פסלו של  , את ביתו לשעבר של מקס ליברמן מנהלה של האקדמיה לאומנות הניצבת גם בכיכר , ארמון AM Pariser Platz   ועוד.

בשנים  1814  - 1790 נקראה הכיכר בפשטות בכיכר Viereck   או  Quarree , לאחר שהוגפו צבאות נפוליון במלחמה באזור שמה הוסב לעולמים לכיכר פריז על מנת לציין הפסד זה, במהלך חלוקת ברלין לאחר המלחמה, ניצב השער כנקודת מעבר והפרדה  לאזור  מזרח ברלין ומערבה על גבול החומה, בין  השנים 1961 ו 1989 כאשר השער שימש כנקודת מעבר  בין חלקי העיר ברלין בקטע החומה המפרידה, והיה נגיש לאזרחי ברלין  ומבקרים, במרכז הכיכר העתק של פסל רודן האדם ההוגה,שניתן לעיר ברלין במתנה מהעם הצרפתי.

באי התנועה שמאחורי שער ברנדנבורג מתקהלים צעירים רבים, שחקנים מחופשים בבגדי הצבא הרוסי והאמריקאני ,מצטלמים תמורת כסף עם הצעירים והמבקרים ,כאשר הם נושאים את דגלי אמריקה ורוסייה, שחקנים מחופשים לדובים כסמלה של העיר משמשים גם כרקע צילום אל מול השער , ריקשות לסיורים של חובבי הז'אנר הזה וניתן להוסיף עליהם את כרכרות הסוסים והעגלונים בתחפושות העבודה.

אני זכיתי לראות זוג המובל לחתונה בבגדי חתן וכלה והשושבינים בדרכם לכלא ואזיקי הנישואים , הכיכר גם משמשת כנקודת יציאה לסיורי אופנים ברובע ובשדרות אונטר דן לינדן וכמובן סיורי סגוי .

מצידו הימני של השער שלטי הסבר ומידע,לאחר שחולפים מבעד לחמשת המעברים בשער ברנדנבורג לכיכר פריז, מצידו הימני ממוקם מרכז המידע לתיירים ,אני אישית מגדיר אותו כחנות מזכרות אין מתנות חינם , באם המבקר מבקש מפת העיר הוא נדרש לשלם,ניתן לרכוש במקום מפות לסיורים נוספים לערים מחוץ לברלין ,גלויות ומזכרות, כרטיסים למופעים וסיורי תיירים ,כרטיסים לתחבורה הציבורית, מוזיאונים  וכדומה .

הסיור בכיכר לאחר שהשער צולם בכול הפוזות האפשרויות בכיכר התחבורתית שלפניו כאשר עומדים בכניסה לשער עם הגב לשער ניתן לראות את השדרה ופסל אלת הניצחון מרחוק בשדרת  ,מבנה הרייכסטאג ניצב מימין לשער ומשמאלו אנדרטת השואה החלוקה בדעות, ממול לשער חלקי פארק טירגטאן משתלבים בעורקי התנועה של כיכר הרפובליקה.

אולי כדאי לבקר ולהציץ לאקדמיה Akademie der Kunste

מוזיאון האקדמיה לאומנות  Akademie der Kunste

האקדמיה ממוקמת בכיכר פריז  Pariser Platz ,בסמיכות לשגרירות האמריקאנית .

הכניסה למוזיאון בתשלום. כל יום ראשון בתחילת החודש כניסה חופשית , המוזיאון פתוח בימי השבוע פרט לימי שני בשעות 09:00- 18:00 .

איך להגיע תחתית קו U2   לתחנת  ,  Mohrenstr רכבת עילית לתחנת אונטר דן לינדן בקווים S1, S2, S25 , קו אוטובוס 200 לתחנת . Wilhelmstr

האקדמיה לאומנות  Akademie der Kunste , נחשב כאחד מבתי הספר לתרבות ואומנות שנוסד בימי שלטונו של הנסיך פרדריך,   בעת שהשלטון הנאצי עלה לשלטון בשנת 1938 נאלצו רוב מוריו שחלקם הניכר יהודים לברוח.

כיום המבנה הישן עטה חזות מודרנית של קיר זכוכית ,מול חזיתו גינת דשא ובית קפה חביב,בניסיון לשבור את הקרירות של המודרני .

לאקדמיה  Akademie der Kunste , קיים מוסד לימוד נוסף הכפוף אליו הנקרא Hanseatenweg שבה שכנה האוניברסיטה הישנה טרם המלחמה .

לאחר מלחמת העולם השנייה ,נפתחה מחדש האקדמיה בשנת 1954 ,אך לא כול מחלקות הלימוד עברו לכאן,המעבר שינה גם את סגנון וחומר הלימוד הישן הצמוד רק לאומנות ורישום, כיום באקדמיה לומדים בנוסף לאומנות גם מוזיקה,אדריכלות ומדיה אלקטרונית וויזואלית אומנותית.

האקדמיה גם סיפחה לעצמה ספריה וארכיון אומנותי ,כולל את ספרייתו של המחזאי הידוע ברכט , לאקדמיה נוספו מוזיאון בעל אולמות לתצוגות תערוכות אומנות .

בעת הסיור בכיכר כדאי לעבור בחלק הימני לאורך בנק גרמני,השגרירות האמריקאנית האקדמיה לאומנות ולהיכנס ל ארמון Wrangel   המשמש את בנק DZ , מאחורי מבואת הכניסה ,התנהגות מנומסת מאפשרת כניסת המבקרים בשעות הפעילות של הבנק ,בחצר הפנימית המיוחדת של המבנה , יצר האומן פראנק גרי יצירה הנקראת חללים ופיסול , המבנה הבלתי שגרתי שיצר האומן כאשר התכנון החיצוני עבד תחת חוקי הבנייה הנהוגים בברלין, אך בחלל הפנימי יצר מבנה בן שתי גגות מזכוכית המזכירים לבעלי הדמיון קשקשי דג שבינם ממוקם אולם ישיבות , משני צדדי הפסל ממוקמים שבכות מעץ היוצרים פתחים לאורך פרוזדורי קומות המבנה ,עוד במבואת המבנה בשני צדדיו שתי יצירות צבעוניות גדולות של פיסול זכוכית צבעוניים תאומים בצבעי אדום בוהק ,שחור וירוק במרקם אבסטרקטי מודרני.

לאחר הסיור בפסלו של פראנק גרי ,יוצאים מהבנק וממשיכים בחלק הימני של תחילת שדרות אונטר דן לינדן , ליד מלון אדלון ומרפסות בית הקפה המקיפות אותו בחלקו הימני ובחזיתו, במעט חוצפה יש לחלוף על פני השוער ולהתרשם ממראה מבואת הכניסה.

ממשיכים עוד מעט וחולפים על פני חנות צעצועים שההתמחות שלה היא דובים בכול הגדלים והצורות מחומרים שונים, אך בחלקו השמאלי של פתחה, ממוקם דוב ענק שגובהו מעל לשני מטר הלובש חולצה טי שורט ועליה הכתובת אני אוהב את ברלין , עוד נקודת תצלומים חובה בעת הביקור , המבנה הבא הינו בית הקפה המפורסם אינשטיין הראשי , קפה ועוגת תפוחי הבית חובה ,אך ניתן גם לאכול ארוחות מסוגננות במקום, בקיץ ללבוש בגדי כוורנים באם החלטתם לשבת בשולחנות החזית ,מפאת להקות הדבורים המבינות את טיבם של עוגות הבית.

בשלב הזה ,כדאי לעבור לצד השני של הרחוב ולהתחיל לנוע לכוון שער ברנדנבורג ,ישנה אפשרות ,להיכנס לאחר מחנויות האוכל המהיר ,לרכוש סנדוויצים או עוגות כולל דונטס , ללגום קפה או בירה ,לשבת על שולחנות המדרכה ולראות ולהיראות בסגנון הידוע,קיימות גם חנויות מזכרות ובתי השגרירויות בכיכר .

לאחר שביקרנו בתחילת רחוב אונטר דן לינדן נמשיך בסיור לאורך השדרות ולדלג לשני מקומות שהסטייה מזערית והחוויה מועצמת ,במיוחד שמדלגים על פני בתים שאינם מהווים אטרקציות מהותיות בשדרה .

ממשיכים בשדרות אונטר דן לינדן לכוון האטרקציה הבאה :

במפגש שדרת  אונטר דן לינדן ברחוב פרידריכשטראסה ,כדאי לעזוב את אונטר דן לינדן  ולפנות לרחוב הקניות היפה של רובע מיטה , המבנים ברחוב נבנו בבניה מודרנית לאחר שנהרסו במלחמה ניתן לבקר במקבץ שלושת המבנים הגדולים שמספרם ברחוב 205-207 בנקודה זאת  נראה את מבנה הזכוכית של גלרי לאפייט, בתוך המבנה קיים חלל פנימי הבנוי בצורת משפך ,בכדי לבקר בשני המבנים קיים מעבר תת קרקעי המחבר את שלושת קניונים 

החנויות פתוחות בימי שני – שישי בשעות 09:00- 20:00 בימי השבת החנויות פתוחות עד השעה 16:00 , החנויות סגורות בימי ראשון.

רחוב פרידריכשטראסה ( Friedrichstrasse )

תחבורה קווי אוטובוס  100, 200 

אורכו של הרחוב כשלושה קילומטר , תחילתו בכיכר  Mehringplatz  ברובע  Kreuzberg סופו במפגש אורניינבורג  Oranienburger Strasse .

הרחוב מאגד בתוכו תרבות ,היסטוריה של העיר והמבנים,כמובן חנויות אופנה ומותגים באזור תחנת המטרו של רחוב Franzosische Strasse , עוד ברחוב מקומות בידור.

בחלקו הצפוני של רחוב פרידריך מגיעים לאזור התיאטרונים הכוללים את ארמון  פרידריכסשטאדט    Friedrich stadtpalast , התיאטרון הגרמני   Deutsches Theater ואת תיאטרון האנסמבל של ברלין   Berliner Ensemble .

לאחר הביקור בקניונים הגדולים , פונים שמאלה לכוון כיכר Gendarmenmarkt   .

כיכר Gendarmenmarkt   

הכיכר היפה הוקמה בשלהי המאה ה 18 ,במרכז הכיכר בחזית אולם הקונצרטים ממוקם פסלו של שילר עם ארבעת המוזות, בכיכר ממוקמות הכנסיות האחיות הכנסייה הגרמנית והכנסייה הצרפתית שגם הם הוקמו במאה השמונה עשר, בתווך בין הכנסיות ניצב בית הקונצרט האוס ,מבנה מרשים שהוקם בשנת 1820 ותוכנן בידי קרל פרידריך שינקל , למרות שנבנה כתיאטרון שונה המקום לאולם קונצרטים בעת ששופץ מנזקי מלחמת העולם השנייה

קישור לסיור מלא בכיכר זנדרמן  http://www.malon.co.il/article.aspx?id=4792&catid=18316

לאחר הסיור בכיכר  Gendarmenmarkt   , ממשיכים בחזרה ברחוב   Markgrafen לכיכר בבל פלאץ  Bebelplatz   הממוקמת במפגש עם  שדרות אונטר דן לינדן, בעבר נקראה הכיכר בבל פלאץ , כיכר האופרה על שם בית האופרה  Staatsoper unter den Linden בכיכר  , לאחר המלחמה שונה שמה של הכיכר מכיכר האופרה לשמה כיום בבל פלאץ  Bebelplatz .

האנדרטה ופסלו של פרדריך הגדול הרוכב על סוס ממוקמת בקרבה לכיכר בבל , כפי שהוא מכונה בידי העם פריץ הזקן ניצבת על אי תנועה בשדרה .

 אנדרטת הספרייה הריקה בכיכר בבל 

האנדרטה של האומן הישראלי מיכה אולמן  שנבנתה בשנת 1995 , ניצבת בטבורה של כיכר בבל בשדרות אונטר דן לינדן  , בשנת 1995 הוקמה האנדרטה לזכר ליל שריפת הספרים האנדרטה כוללת ספריה תת קרקעית ,שבה מדפי הספרים ריקים,את המייצג רואים דרך רצפה שקופה , ניתן להציץ לספריה מבעד לזכוכית, דבר המצריך להצצה טובה יותר התכופפות וכריעה על הברכיים.

זאת הכיכר בה שרפו הנאצים ספרים בליל הבדולח ,השריפה נערכה בתאריך  10.5.1933 פרק מכוער בהיסטוריה העולמית ,שנערך בליל שריפת הספרים המפורסמת  בידי הנאצים וידי תלמידים ומורים באוניברסיטה המבולט ממול , בשריפה נשרפו עבודות של הסופרים היהודיים והלא יהודיים שהיו ליברלים לטעמו של המשטר הנאצי בדרכו לשלטון :  Heinrich , Thomas Mann, Erich Kastner, Stefan Zweig, Heinrich Heine, Karl Marx, Alfred Kerr, Kurt Tucholsky , countless .

בית הספרייה הישן או הספרייה הלאומית Kommode

בעברה נקראה הספרייה המלכותית  שמוקמה  בארמון שנבנה בשנת 1766,מבנה הספרייה  ממוקם  בין Charlottenstrasse , לבין  האוניברסיטה Humboldt University   מבנה הספרייה  נפתח בשנת  1914,  ומאכסן כיום את בנק גרמניה  Deutsche Bank ובתוכו הוא מאכסן את מוזיאון גוגנהיים  Guggenheim Museum .

הכניסה בתשלום ,חינם ילדים מתחת לגיל 12.כתובת  Unter den Linden 13-15 ,המוזיאון פתוח פרט ליום שלישי יומי בשעות 11:00-20:00  ,ביום חמישי בשעות 11:00-22:00.

המוזיאון שנפתח בשנת 1997, לתצוגה של אומנות מאירופה ומהעולם, המוזיאון הוא תוצאה של שילוב  של קרן גוגנייהם ובנק גרמניה שחברו ביחד להקמת המוזיאון במבנה הבנק,אשר מציג תערוכות מתחלפות וקבועות,המוזיאון נחשב למוזיאון המושך מבקרים ,התקיימו בו 57 תערוכות ,בקרו בו מעל למיליון ושמונה מאות אלף צופים ,17 אומנים מפורסמים מרחבי העולם הציגו תערוכות במוזיאון.שיתוף הפעולה בין המוסדות מסתיים בסוף 2012 ,והמוזיאון ייסגר ויש אפשרות שהוא יעבור לעיר הלסינקי ויפתח שם.

בית האופרה הממלכתית Staatsoper unter den Linden .

כיום במחצית שנת 2012 נהרס המבנה מסביבו הוקמה גדר ,אך חזיתו לכוון רחוב אונטר דן לינדן ,נותרה לעמוד בתמיכת מוטות ותשתלב במבנה החדש שיוקם .

סיפורו של בית האופרה

בית האופרה ממוקם משמאל לכיכר בבל פלאץ ,בשדרות אונדר דן לידן , בית האופרה נבנה בשנת 1742 , נקרא Hofoper אונטר דן לינדן , לאחר שנשרף באוגוסט 1843 נפתח שוב בשנת 1844 בעת השיפוץ נערכו בו שינויים והרחבות ונוספו לו גרמי מדרגות ,בסיום המלוכה בפרוסיה ,הוחלף שמו לבית האופרה המלכותית אונטר דן לינדן .

בית האופרה Staatsoper unter den Linden   היה אחד משלושת בתי האופרה בברלין, הוא אינו הגדול ביותר אך הכיל כאלף ארבע מאות מושבים , הן בקתדראלה  סנט הדוויג   והן בית האופרה Staatsoper הסמוכה ,תוכננו בידי האדריכל של פרדריך הגדול פון קנובלדורף , במחצית המאה השמונה עשר.

בתקופת שלטון הנאצים שימש המקום לכינוסי המפלגה ,במהלך מלחמת העולם השנייה נפגע המבנה פעמיים ונחרב ,במהלך השנים 1952 – 1956 שופץ המבנה והוקם מחדש,חלקים מהחזית הישנה שולבו במבנה החדש , כיוון שהיה בשטח המזרחי של השלטון הוא נבנה באמות מידה שונות.

לאחר שנהרס המבנה  ,החל בנייתו ושיפוצו מחדש ,יבוצעו בו  שיפורים מודרניים בחלל הפנימי ,כולל מעברים תת קרקעיים ,שינוי בבימה ושיפור האקוסטיקה על ידי הרמת הגג לגובה , חדרי אימון ,כרגע בזמן הבנייה מחדש, התיאטרון עבר לעבוד במבנה התיאטרון  Schillertheater , בית האופרה מתוכנן להיפתח מחדש באוקטובר 2013 .

בחלקה השמאלי האחורי של כיכר בבל וממש מאחורי בית האפרה הנבנה ממוקמת הקתדראלה סנט הדוויג . 

הקתדראלה סנט הדוויג   St. Hedwig Cathedral .

הקתדראלה סנט הדוויג   St. Hedwig Cathedral ,נבנתה בסגנון הפנתיאון הרומאי,הקתדראלה  ממוקמת בחלק הדרומי של כיכר בבל פלאץ  Bebelplatz , הקתדראלה שנבנתה בשנים 1743-47, משמשת  כבית מושבו של הארכיבישוף הקתולי של העיר, הן בקתדראלה והן בית האופרה Staatsoper unter den Linden הסמוכה, תוכננו בידי האדריכל של פרדריך הגדול ,האדריכל פון קנובלדורף במחצית המאה השמונה עשר.

בתקופת עליית הנאצים לשלטון בשנת 1938 ,החל הארכיבישוף ברנהרד ליכטנברג, להתנגד לרדיפת היהודים בידי השלטון הגרמני ואף התפלל למענם בקתדראלה, כתוצאה ממעשיו אלו נשלח הארכיבישוף ,למחנה הריכוז דכאו באשמת בגידה והומת במקום, שרידיו הובאו לקתדראלה ונקברו בקריפטה שלה בשנת 1965 .

המבנה עצמו במהלך מלחמת העולם השנייה נהרס באש הכוחות הרוסיים במהלך כיבוש העיר,הקתדראלה שופצה בשנים 1952 – 1963 ,חלקים מחזיתה שוקמו על פי המקור ,אך החלקים הפנימיים הינם בסגנון המודרני .בקתדראלה מזבח מרשים,חלונות עם זגוגיות צבעוניות, שכיות אומנות בעלי מוטיבים נוצריים ועל הקירות תלויה תמונת המדונה מהמאה ה 15 .

הכניסה המרשימה הכוללת גמלון נתמך עמודים וגרם מדרגות המוליך לדלת הכניסה,מאחורי חזית הכניסה המרובע ,מחובר מבנה הכנסייה העגול ומעליו כיפת נחושת גדולה שבראשה צלב.

לאחר הכניסה לקתדראלה ,מיד בכניסה ניצבים מוטות הצינור של העוגב, ממולו ירידה במדרגות לקריפטה ולאולם תפילה קטן עם מזבח, האולם העגול הממוקם בקומת הממסד בחלק העליון ממוקמת טבעת הנשענת על עמודים מעוגלים ומעליהם הכיפה הענקית של הקתדראלה, באולם עצמו שורות ספסלים ומזבח תפילה.

כאשר יוצאים מהקתדראלה חוזרים לכיכר בבל , בכיכר ממוקם מבנה של אוניברסיטת המבולט כארמון יפה ומרשים , חלקים אחרים של האוניברסיטה ניצבים ממול מעבר לכביש בחזיתם מספר פסלים כולל פסל השיש של ההוגה היינה.

האוניברסיטה המבולט Humboldt University .

בעבר נקראה האוניברסיטה פרידריך וילהלם וכיום נקראת האוניברסיטה המבולט Humboldt University . אשר נחשבת כאוניברסיטה הראשונה בברלין , חלק גדול מהספרים שהועלו באש בליל הבדולח נלקחו מהספרייה של האוניברסיטה .

המבנים הניצבים מעבר לכביש שממול לכיכר בבל ,בחזית הבולט המבנה בצורת האות חת ומאחוריו מבנים נוספים , אחד מהמבנים הוסב למוזיאון שנקרא  Naturkunde reknowned ושימש בעבר כמקום מגורי הנסיך,   על גג המבנה שממול לכיכר , מספר פסלי ברונזה ובחזית המבנה מספר פסלי שיש לבן.

האוניברסיטה ממוקמת  גם בחלקה הצפוני של כיכר בבל הספרייה הלאומית Konigliche Bibliothek -   Royal Library , אשר הוקמה בשנת 1810 בידי המדינאי והפילוסוף הגרמני וילהלם פון הומבולדט,שדגל ברעיון ההשכלה לאזרחים , לאחר מלחמת העולם השנייה אורגנה מחדש תוכנית הלימודים למערכת מודרנית וחדשנית.

בית המשמר החדש  Neue Wache   .

 

המבנה ממוקם בשדרות אונטר דן לינדן מספר 5 .תחבורה תחנת  Unter den Linden S1, S2 , קווי אוטובוס 100

כניסה חופשית

 

הבניין  בכיכר הוקם בשנת 1816,בעבור המלך הפרוסי    Friedrich Wilhelm III , כיד זיכרון  לחיילים אשר נפלו במלחמות עם נפוליון, המשמר המלכותי התגורר בבניין.

 

הבניין ניזוק קשה במלחמת העולם השנייה בהפצצות,בשנת 1960 שוחזר ושופץ המבנה והפך לאנדרטת הניצחון במלחמה הגדולה בפשיזם,בחזיתו מוצבת להבת אש התמיד ומשמר כבוד עומד בחזית המבנה.

 

בשנת 1969 הוחלט כי הכיכר תהפוך  גם לקבר החייל האלמוני וחללי מחנות הריכוז, בשנת 1990 הפכה הכיכר והמקום כמקום הזיכרון המרכזי לכל השלטון הפדראלי הגרמני,בתוך המבנה מוצב פסל של אם נושאת את בנה המת הנקרא    Mother with dead son , במרכזו של בית המשמר החדש ,ממוקם פסלה חלוק הדעות של הפסלת קתה קולביץ ,המתאר אם הנושאת את בנה המת , אלגוריה לחוותיה האישית מאובדן בנה במלחמת העולם הראשונה .

 

במרוצת השנים הפך לאנדרטה לאומית המשמשת כיום כמצבה ומוזיאון לפשיזם והמלחמות

 

המוזיאון הגרמני להיסטוריה   Deutsches Historisches Museum

ממוקם בשדרות אונטר דן לינדן מספר 2 רובע מיטה

כינוי של המוזיאון הזויגהאוס ( Zeughaus ) הנשקייה , מחסן התחמושת הישן.

כמוזיאון הוא נפתח בשנת 1987 .

המוזיאון שוכן בשדרת אונטר דן לינדן מספר 2 שבמרכז העיר , Unter den Linden 2 , ליד אי המוזיאונים .

כיצד להגיע ,בנסיעה בקווי התחתית  ,  S5, S7, S75, S9, U2, U8, U5 לתחנת  Alexanderplat , וקווי אוטובוס 100, 148, 200, 248.

כניסה בתשלום , ניתן לשכור מכשירי שמע להסבר בדרך הסיור

טיפ : מהמוזיאון יש מעבר תת-קרקעי אל המוזיאון היהודי של ברלין.

המוזיאון פתוח בכול ימות השבוע בשעות 10:00:18:00, סגור בתאריכים 24-25 בחודש דצמבר.

ממוקם באחד הבתים הישנים בברלין המייצג את סגנון הברוק,  במוזיאון התקיימו תערוכות של ההיסטוריה של העם הגרמני, הוא גם נחשב לשריד העתיק בשדרת אונטר דן לינדן תחילתו של המבנה בכת שנבנה בשנת 1695 בתקופה שארכה כעשר שנים, לאחר גמר שימושו כמחסן תחמושת ונשקיה ,הפך למוזיאון צבאי .

בעברו שימש את הצבא הפרוסי ונקרא  Hall of Fame , מוזיאון הצבא הפרוסי בשנת 1875,בשנים   1949, המוזיאון עבר בשנת 1965  ,שיפוץ לתיקון נזקי המלחמה, בחלקים הפנימיים שכבר שופצו עד שנת 1952 נפתח מוזיאון ההיסטוריה של העם הגרמני  Museum for German History ,כיום נערכות תערוכות בלובי במעברים ובחצר הבניין כמו בבנין החדש שהוקם לצידו של הבניין הישן.

כיום בשתי קומות המוזיאון , מוצגות תערוכות מתחלפות וקבועות ,במהלך הסיור במוזיאון חולפים על פני  ההיסטוריה הצבאית וההיסטוריה הגרמנית בכללותה,בשלל  התצוגות הנחלקות מן התקופה הרומית עד לתקופה שבין שתי מלחמות העולם הגדולות, חלק אחר מציג את גרמניה בתקופה ממלחמת העולם השנייה בתקופת חלוקת ברלין בין המעצמות והתקופה של המלחמה הקרה.

 

מומלץ לבקר באגף החדש שתוכנן בידי האדריכל הסיני יאו מינג פאי יוצר הפרמידה במוזיאון הלובר בפריז,, שעיצב חלל גדול מחופה קירות זכוכית שעל קירותיו מבחוץ ניתן לראות השתקפות המבנים מסביב.

תערוכת קבע לשינויים שחלו בגרמניה ובאירופה,במוזיאון קיימות תערוכות משתנות לפרקי זמן קבועים.

 

המוזיאון היהודי    Jewish Museum בשדרות דן לינדן

הכניסה למוזיאון היא דרך מעבר תת-קרקעי מהמבנה הסמוך של מוזיאון ההיסטוריה הגרמנית הישן הקשר בין שני המוזיאונים מוסבר בקשר הסימבולי הבלתי מנותק ,בין העם הגרמני וההיסטוריה שלו לבין העם וההיסטוריה היהודית, המעבר מוליך לשלושה מסדרונות תצוגה הנקראים צירי קשר, המייצגים שלוש שדרות של תערוכות לביקור.

הכניסה בתשלום ,ילדים עד גיל 6 חינם.כתובת  linden  strasse 9-14  

טלפון  30-25995305  תחנת  מטרו   KochStarsse , קווי אוטובוס  M29 ,M41 ,265

המוזיאון פתוח בימי שלישי -ראשון בשעות  סגור בימי שני בשעות 10:00-22:00כניסה למוזיאון עוברת דרך כניסת הבניין הישן  דרך מנהרה ,והיציאה רק דרך המוזיאון הישן הרעיון מאחורי המוזיאון בצד הצגת הנספים והאבדון היא להדגיש את הריקנות והתגמדות האדם מול הקירות החשופים מבטון והצרים כאשר הגובה נותן מימד נוסף של גימוד האנושות.

לצד המוזיאון נמצא מבנה בסגנון הברוק,המשמש לבין הדין לערעורים, שנבנה בשנת 1735,כאשר הרעיון לבנות את המוזיאון בשטח ריק שעמד בסמוך למבנה  ולהגביר ביקור אנשים ותיירים במקום.הסיור בציר הגלות במוזיאון מוביל לחצר אשר בה שבע שורות של עמודים ,בסך הכל 49 עמודים המלאים בעפר וצמחים צומחים בהם.

הרעיון בעמודים הוא שישראל שהוקמה בשנת 48 ועמוד נוסף לתזכורת לעיר ברלין, אין יציאה מן החצר ולכן יש לחזור לכוון מוזיאון ההיסטוריה הגרמנית הישן וליציאה.

המוזיאון תוכנן בצורה חריגה לתכנון בניה מקובלת,המסלול מזגזג ממערב למזרח  ואינו מאפשר לעשות קיצורי דרך ,ניתן לחצות בקטעי המסלול רק בגשרים מנתבים.מסלול ישר וארוך הכולל מדרגות מוליך את המבקר לקומה השנייה במוזיאון ,מערכת מדרגות נוספת בסוף הפרוזדור מוליכה את המבקר לקומה ראשונה.המוזיאון נפתח לאחר עיכובים בשנת 2001.

ארמון נסיך הכתר   Kronprizenpalast

הארמון ניצב בכיכר העיר שלוספלאץ   Schlossplatz   , נקודה מרכזית בכיכר נחשבת לנקודת האפס שממנה נמדדים המרחקים לרחבי העיר וגרמניה .

כיום נהרס המבנה ומתבצעות בו פעילות בנייה תוססת ופעילה חדשה סוף 2012 .

מוזיאון  Crown Princes Palace , איך להגיע  S S5, S7, S75, S9,  U2

 

הארמון מוזיאון ניצב כיכר שלוספלאץ   Schlossplatz   , במשך למעלה ממאה שנה נחשבה הכיכר למרכז העיר, אבל לאחר שגרמניה המזרחית בשנת 1950 ,בנתה בצורה מסיבית את אזור  Hohenzollern palace , התרוקנה הכיכר מתפקידה.

 

הארמון הפרוסי של בני המלוכה ,נחשב בתקופתו כטירת השלטון הפרוסי, הארמון נבנה בשנת 1662, חזית הבניין נבנתה בסגנון הברוק, לאחר סיומה של שושלת בית הוהנצולרן בשנת 1918,הפך הארמון למוזיאון מפורסם בזכות תערוכות מודרניות אשר נערכות בו לפני המלחמה,בתקופה הנאצית בשנת 1933 נסגר המוזיאון בטענה שהאומנות המוצגת בו היא משחיתה את רוח האדם.

 

לאחר שנהרס במלחמת העולם השנייה בנו אנשי מזרח גרמניה על חורבותיו את ארמון הרפובליקה כאשר השער המקורי של הארמון שוחזר ושוקם ,מבנה בומבסטי ששימש לאירוח ולאחר מכן כמוזיאון לתערוכות מתחלפות .

 

משאוחדה העיר השתמשו בו הגרמנים  כמקום שבו  נחתם הסכם איחוד כאן ב 31 באוגוסט 1990, כיוון שלאחר איחוד החדש של הגרמניות התברר כי המקום שנבנה בכמויות גדולות של אזבסט מהווה אזור רעיל ומסרטן ,נהרס המבנה לחלוטין וכיום מתבצעות בו פעולות בנייה .

 בגן הארמון פעל בית קפה עם גינה Opernpalais , פרסומו נובע מעוגות הטורט המשובחות המוגשות במקום .

 

שוק הנוסטלגיה  ויריד אומנים  Nostalgie und Markt

רחוב אונטר דן לינדן מספר 2  ברובע  מיטה

תחבורה    U6, S1, S2, S5, S7, S9, S25, S75

היריד פתוח בימי שבת וראשון בשעות 11:00-17:00 ,היריד ממוקם ליד אי המוזיאונים על גדות הנהר, ליד מבנה שנקרא בעבר   Zeughaus   כיום המוזיאון הגרמני להיסטוריה   , במקום נמכרים חפצי אומנות ועבודות יד,ציורים,הדפסים,נרות, עבודות עור,דיסקים וספרים,אווירה טובה וניתן לקנות מזכרות למתנות.

טיפ : קיים קו שמספרו U 55  , המתחיל בתחנת Hauptbahnhof  , ממשיך לתחנת Bundestag ( בניין הרייכסטאג ) וממשיך לתחנת שער ברנדנבורג ( Tor   Brandenburger ניתן לנסוע בו הפוך .
 

מנקודה זאת כדאי להמשיך לאזור אי המוזיאונים,או מבנה דום ברלין,רובע ניקולאי ,בית העירייה האדום או כיכר אלכסנדר.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור