דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

קברו של הטייס צארלס טי וינטרס

 

 טבלת השיש הקטנה ממוקמת בתחילת החלק השמאלי של חלקת הקברים, מצבה פשוטה של אדם פרוטסטנטי ,שאינה מתארת את גדולת מעשיו של צארלס ,שלא שרת בצבא עקב בעיות רפואיות אך היה ספק ציוד צבאי לצבא האמריקאני בתקופת המלחמה , אשר התגייס לטובת העם היהודי וכונה הסנדק של חיל האוויר הישראלי.

על מצבתו חקוק : צארלס חיי בשנים 1913-1984 ,בעל ,אבא וחבר אמיתי, בסכנו את בטחונו האישי להגנת ישראל,בשעות שהיא נדרשה לעזרה אנושית מיוחדת, הוא יהיה שלי בשלום לנצח.

את אשר עשה למען העם היהודי לא סיפר לעולם לבני משפחתו ,למעשה רק לאחר מותו גילה בנו גימי וינטרס  את עלילות אביו , מעלילות המשפחה היה הספור שבנו רצה לרכוש אקדח לצייד ,אך אביו לא הרשה זאת בניסיונו להסתיר כי בעבור מעשיו למען מדינת ישראל נחשב כעבריין באמריקה.

 

צארלס במסגרת תפקידו בצבא ארצות הברית במשימות טייס וסיור , בשנות הארבעים כאשר החלה לנשב רוח העזרה לעם היהודי ברחבי אמריקה , החליט צארלס לעזור לידידיו היהודיים ללא תמורה , חברו באותה העת היה המהנדס אל שווימר הידוע ,הנחשב לאבי חיל האוויר הישראלי , על עזרה זאת שילם צארלס במאסר של שנה וחצי בכלא כשנתפס .

למעשה כאשר הסתיימה מלחמת העולם השנייה בשנת 1945 ,כשהסתיימה המלחמה המשיך בעסקיו במכירת ציוד צבאי במיוחד מטוסים ותחמושת מעודפי הצבא לאחר המלחמה, הוא רכש עודפי מטוסים בתואנה כי הוא רוצה להקים חברת תובלה לפירות אקזוטיים מדרום אמריקה ,לצורך זה רכש שלושה מטוסים בשנת 1948  ובתוכנית הנסיעה היה רשום היעד פורטו ריקו .

שלושת המטוסים מסוג בי 17 ,המריאו מספר פעמים לפורטו ריקו וחזרה ,עד אשר חרגו וצארלס השתתף בהטסת מטוסים אלו לצכיה ,שם הועמסו עליהם רובים צכים שנקנו בידי אנשי ההגנה, לאחר שהנשק הורד בישראל , נותרו מטוסים אלו ושימשו בחיל התובלה להפצצה בעיקר על כוחות מצריים והצנחת מזון לישובים הנצורים,יש הטוענים כי מטוסים שיצרו את טייסת 69 שכונתה הפטישים, שינו והטו את המאזן לטובת ישראל במלחמה כל פי כתביו של דוד בן גוריון .

טענת הממשל האמריקאני בתביעה כנגדו הייתה כי הפר את חווק הניטראליות של אמריקה בסכסוך בין הערבים ליהודים בישראל, הוא גם היה האדם היחידי שנשפט ונשלח לכלא באשמה זאת, במשפטו אמר השופט ,כי מעשיו נעשו ללא תמורה ,ורק מהיותו נוצרי ולא יהודי מרשיעים אותו, שהעזרה ליהודים בסכסוך ,הוא נקיטת צד בסכסוך,בידי אזרח אמריקאי ,צ'רלס עבר על החוק ולכן נענש, בהמשך נשפט חברו למבצע הרמן גרינשפון לכלא אך שוחרר בחנינת הנשיא גון קנדי .

לאחר שריצה את עונשו בן השנה וחצי בכלא, עבר לאזור מיאמי התחתן והמשיך את חיו כסוחר בעסקי יבוא כאשר הוא אינו מספר למשפחתו על פועלו למען המדינה שבדרך, יש הטוענים כי שלד אחד ממטוסיו מסוג בי 17 ,מונח בשדה התעופה הצבאי הבריטי בכפר סירקין 'והשני במנחת רביבים.

בשנת 1961 שלחה גולדה מאיר כאשר שימשה כשרת חוץ, העבירה מכתב הזמנה לצארלס לטקס בעבור מעשיו ומעשי חבריו מתנדבי מח"ל , כאשר נפטר בשנת 1984 במהלך טקס ההלוויה ,התמלא הטקס בדגלי הלאום הישראלי, כאשר הועבר ארונו לקבורה בירושלים, ליווה נציג ממשלתי ,את רעייתו וארונו ,בדרכו האחרונה לקבורה בישראל.

בנו ,הגיש בעזרת חבריו בקונגרס ואישים מישראל ,והבימאי הידוע סטיב שפילברג, בקשה לשנות את דעת הממשל האמריקאני ולתת לאביו הגיבור האלמוני שנפטר, חנינה נשיאותית ,על פועלו למען ישראל שבדרך לעצמאות.

הנשיא בוש בהחלטה נשיאותית ,לאחר 24 שנה לאחר מותו של צארלס ,העניק חנינה לצארלס וינטרס ,בשנת 2008 ,האיש האמיץ ובעל הענווה שבמעשיו ,עזר למדינת ישראל שבדך.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור