דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

הכומר ג'ון סטנלי גראוול

 

באחד מביקורי בבית הקברות המשיחי ברחוב עמק רפאים בירושלים במרכז שכונת המושבה הגרמנית ,נתקלתי מספר פעמים במצבה הלבנה המתנוססת בתחילת החלקה ברור שסקרנותי משכה אותי ,אך למרבית האכזבה ,החומר על הכומר יוחנן כפי שנשא את כינויו המחתרתי מטעם ארגון ההגנה , או בשמו האמיתי הכומר ג'ון סטנלי גראוול , היה דל ,מאחר ואני עקשן המשכתי לקרוא בזיכרונות של עולים שהיו על סיפון אוניית המעפילים אקסודוס וגם שם כמעט ולא מצאתי חומר .

לאחר שהזעתי ,לא רק מחום הימים האחרונים ,הצלחתי לגלות את סיפורו באמריקה הצלחתי לחשוף את סיפורו המיוחד הן כנוצרי אוהד ישראל והן בהיותו שותף לרכישת האוניה אקסודוס ,הן בקבלת רישיונות להכנסת 1200 ילדים יתומים מפליטי השואה לצרפת ,והן מבחינת עד ראייה ,שסיפורו לועדת האו"ם ולעולם   ובהמשך כתב דו"ח לטובת היהודים ורשמים מהפלגתו ,על יחסם של הבריטים לרצונם של פליטי השואה להגיע לישראל, באוניות רעועות, ,דוח זה שכתב השפיע על הוועדה המיוחדת של האו"ם לנושא פלשתינה.הביאה גילוי דעת ומחאה ,ליחסם של הבריטים לאנשי העלייה ב בדרכם לישראל.

 

בראש מצבתו הלבנה בבית הקברות המשיחי ,חקוקים שני מגן דוד, בסמלה של המדינה וצהל ושני עוגנים בתחתית המצבה ,מתחתיה הכתובת בעברית כול המקיים נפש אחת כאילו קיים עולם ומלואו מתחתיה צלב ומתחתיו שמו באנגלית של  הכומר ג'ון סטנלי גראוול  ובעברית הכתובת יוחנן הכומר , 1917-1986 , המילה אקסודוס 47 ומתחתיה שוב הכתובת אקסודוס.

מי הוא הכומר ג'ון סטנלי גראוול

גון נולד במסצ'וסטס באמריקה כבן לאמה דתייה, אשר לא הייתה מוכנה להפרדת גזעים בין לבנים ושחורים או יהודים לנוצרים וכך התחנך הנער, על פי אמונתה היהודים הם העם הנבחר אשר יחזיק מעמד לעד,כאמונת האנגווליסטים .

בתקופת השפל של שנות השלושים ירדה משפחתו מנכסיה,גון החל ללמוד בסמינר פרחי כמורה תיאולוגי,סיים את לימודיו והתחתן ,אשתו נפטרה בעת לידת בנם ביחד עמו,דבר אשר גרם לגון לא להינשא שוב.

גון סטנלי החל לעבוד בקהילות עניות באמריקה ככומר ,כאשר החל תהליך עליית הנצים בגרמניה והחלו ההסתות נגד היהודים,החל גון בפעילות למען היהודים,הוא החל מתכתב עם ראשי היהודים ואף התיידד עם השופט יוסף גולדברג בניו יורק , גון סטנלי החל מפרסם מאמרים בזכות היהודים למדינה,במיוחד לאחר שסיפור השואה והמחנות החל התפרסם בעולם.

דרכו של הכומר יוחנן למען היהודים

בתפקידו ככומר קהילתי באמריקה, הוא שוחרר מגיוס לצבא האמריקאי במלחמה, גון חבר והתקבל לוועדה הנוצרית האמריקאית לפלסטין, בראשות הרמן קראל ווס  ,ארגון שנוסד לסייע ליהודים באירופה ובישראל ,במסגרת זאת אף הוצע לו לנהל את הסניף בפילדלפיה.

בתקופה זאת ,השתתף בועידת הקונגרס היהודי באמריקה ושם נחשף בראשונה לספור המחנות והרצח של היהודים,משם הדרך הייתה קצרה להתנדבותו לסייע כיועץ בסניף מחתרת ההגנה באמריקה בסניף בניו יורק והחל בפעילות מחתרתית ממש לסיוע ועזרה שנדרשה לארגון ההגנה.

במפגשים השבועיים שלו לפרקים , ישב עם גדולי האומה היהודית, שנשלחו לאמריקה כמו דוד בן גוריון,גולדה מאיר , מאיר וויסגל ועוד ,הוא נעזר במגבית כספים שערכו חברי הוועדה לקניית אוניות מעפילים,תחמושת ונשק ,עד אשר נקרא לסניף ההגנה ושם נמסר לו כי נרכשה אוניה גדולה על שם הנשיא גרינפלד ,שבהשמך נקראה יציאת מצרים ולבסוף אקסודוס שעמה יעלו מעפילים לישראל.

יש להזכיר כי ועדת חבר העמים באפריל 1946 לחצה על אנגליה לתת 100,000 אישורי כניסה ליהודים בישראל – פלשתינה, מספר זה לא היה יכול לספק את היהודים שהתדפקו על דלתות המדינה לאחר המלחמה ולכן החל מצוד הבריטיים על אוניות העולים הבלתי לגאליים.

הפלגת האוניה יציאת מצרים – אקסודוס מהנמל בצרפת

האוניה יציאת מצרים נרשמה בפנמה והחלה את הפלגתה לישראל תחת דגל בין לאומי, צוות המלחים של האוניה כלל בעלי דרכונים אמריקאנים ,למרות מחאתם של הבריטים שהכריזו כי יעצרו פעילים אלו למרות דרכונם ,בפועל כמעט ולא נעשה דבר כנגד הצוותים מחול בנוסף שרתו על האוניות נציגי ההגנה במסווה .

האוניה שנבנתה בשנת 1928 ,הייתה במצב תחזוקה גרוע , ולמעשה נקנתה כזבל לפרוק, לאחר שסיימה את תפקידה בצי הסוחר להעברת מטענים לצרכי המלחמה לאנגליה ,היא חזרה לאמריקה ונמכרה בשנת 1946 להגנה בעת מסעה פחדו הבריטים מניסיון העפלה באוניה והוציאו הוראות לכול זרועות הביטחון והמודיעין הבריטיות לעצור אותה.

הכומר יוחנן קבל אישור ויזה בריטי ,להיכנס לישראל – פלסטין  ככתב עיתון ,בעת שהגיע לצרפת בדרכו לעלות על האוניה כשתגיע מאמריקה בהפלגתה, כיוון שלבש את בגדי הכמורה ,קל היה לו לקבל את אישור הוויזה.

ספור קצר על העלאת העולים על האוניה

בצרפת ארגן ביחד עם שולמית אלרוזורוב אישור מעבר לאלף מאתיים ילדים יהודיים להגיע  לצרפת ,חלקם יועדו להפליג באוניה ,הוא גם נרשם כימאי ואיש צוות על האוניה ,כיוון שהאוניה הפליגה בפתאומיות מהנמל הצרפתי עקב הלחץ הבריטי ,על שלטונות צרפת לעצור את האוניה ,בכדי לחבור אליה ,עבר הכומר יוחנן לאיטליה והועלה בידי אנשי ההגנה בסירה לאוניה , למרות שהבריטים הפעילו לחץ אדיר על האיטלקים לעכב את האוניה בתחומי מימי איטליה .

האוניה עוכבה והוקפה באוניות מלחמה איטלקיות למשך שבעה שבועות , רק זיוף מסמך וקשריה של עדה סירני עם השלטונות באיטליה , שיחרר את האוניה לדרכה ,היא חזרה לנמל הצרפתי דה בוק ,שם הועמסו עליה העולים, שהמתינו  בשבעים ושתים משאיות ובעזרת גוררות הועברו לספינה .

בשלב העמסה והעזרה לעולים לעלות לאוניה ראה הכומר מראה שזעזע אותו,הוא ראה  מספר ממחנה הריכוז, על ידה של ילדה ,למרות שעל סיפונה היו אמורים להיכנס 650 אנשים נדחסו בה מעל לארבעת אלפים וחמש מאות עולים,מתוכם למעלה מארבע מאות נשים הרות.

לאחר העמסת העולים, השוטרים הצרפתיים בנמל לא אפשרו לאוניה לעזוב, תוכנית בריחה הוכנה והשומרים הוזמנו למסיבה ,שוכרו וקבלו מתנות ובשלב הגילופים של אנשי משטרת הנמל, האוניה ברחה והפליגה, לאחר ההפלגה מהנמל הצרפתי ,הוחלף שמה של האוניה לאקסודוס ודגל ישראל התנוסס בראש התורן .

ארגון ההגנה החליט שכיוון שהכומר יוחנן היה נוצרי , הוא  יפליג עליה על מנת לכתוב ולתאר את סיפור ההפלגה ,בידי אדם שאיננו יהודי ,לאנשי האומות המאוחדות ולקהל העולמי במטרה לנסות לשנות את חסימת הארץ לעליה בידי הבריטים  ולקביעת גורל המדינה שבדרך.

לאחר הפלגתה וכאשר התקרבה לחופי ישראל, הוקפה האוניה בספינות מלחמה בריטיות שטענו כי האוניה חדרה לתחום המים הטריטוריאליים של פלסטין,מיד לאחר מכן ננגחה הספינה בידי משחתת בריטית והחל שלב ההשתלטות,למרות שהכומר יוחנן הציג עצמו כעיתונאי אמריקאני הוא הוזהר שאם יפריע הוא יירה.

הספינה ננגחה מספר פעמים נוספות,הקרב להכנעתה נמשך כשעתיים ,ולבסוף במחיר של 200 פצועים ושלושה הרוגים נכנעה האוניה והחלה להיגרר לחיפה שם הורדו ההרוגים וחלק מהפצועים והחלו הפעולות להעלותם על שלוש ספינות גרוש בריטיות לנקודת המוצא בנמל  בנמל דה בוק  אשר בצרפת ,משסירבו העולים לרדת בצרפת ,רכזו הבריטים כוחות צבא גדולים והעמיסו את המעפילים מהאוניות לרכבת ,שהחזירה אותם לשני מחנות עקורים על אדמת גרמניה ובחורף למחנות קבע של עקורים בגרמניה.

בשלב הזה ,של הרג האנשים בתא ההגאי וירי באש חייה על המעפילים, החל הכומר יוחנן לצעוק ולהשתולל , משום כך נעצר יוחנן ונחקר בידי הבריטים במחנה צבאי בחיפה והועבר לבית מלון סבוי בחיפה למעצר בית תחת שמירה.

במלון סבוי שהיה מלא כתבים , החל לספר את סיפור האוניה וההשתלטות הבריטית עלייה שבע עשר קילומטר מחופי פלסטין לעיתונאים הרבים שהחלו לדווח לעולם בעיתוניהם מתיאור ראשון מהשטח

עדותו של הכומר גון סטנלי גרוואל

לאחר הדווח בבית המלון לעיתונאים שהתכנסו במלון סבוי, התקרב אליו איש הגנה לחש באוזנו סיסמא והדריך אותו להגיע לחלק האחורי ולהימלט בידי אנשי ההגנה שמילטו אותו ממעצר, תוכנית הבריחה תוכננה בידי טדי קולק עם מכונית שנשאה תוויי עיתונות אמריקאנים ישירות דרך מחסומי הדרך ,לשגרירות גואטמלה בירושלים.

למחרת בבוקר הגיעו לשגרירות גואטמלה עיתונאים אמריקאנים ואיתם איש השגרירות האמריקאנית שלקח אותו תחת חסות השגרירות, בחסות זאת העיד בפני חברי ועדת האום ששהתה בישראל והביא את יומן האוניה כהוכחה כי האוניה  אקסודוס שטה מחוץ למים הטריטוריאליים בטרם נכבשה

עדותו של כומר נוצרי הותירה רושם על חברי הוועדה יותר מעדויות הנהלת הציונות בארץ, לאחר מכן נלקח לביתה של גולדה מאיר ומסר לחברי הסוכנות היהודית את רשמיו ומה שראה על האונייה.

לאחר כעשרה ימים חזר הכומר ג'ון סטנלי גראוול לאמריקה , המעפילים שנעצרו הועלו על שלוש אוניות והוחזרו למחנות בגרמניה דרך צרפת.

 ג'ון סטנלי גראוול המשיך את עבודתו ככומר באמריקה,שמר על קשרים רבים עם צמרת המדינה,כאשר נפטר בשנת 1986 בניו גרסי הועברה גופתו לקבורה בבית הקברות המשיחי במושבה הגרמנית בירושלים.

 


 
 
 
בניית אתרים - שרקור