דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

המומר יוחנן משולם ממלטה

 

יוחנן משולם המומר, נחשב לאחד היהודים המומרים הראשונים ,מוצאו להורים שהתיישבו בבריטניה מיוון ,יוחנן נדד במדינות העולם וכאשר שהה בתוניס והתיידד עם מסיונרים, לאחר ביקורו בתוניס עבר לתור את מלטה, בעת ביקורו התיידד עם הכומר סמואל גובט שלימים עבר להתגורר בירושלים וקבל את התואר של הבישוף הפרוטסטנטי הראשון בירושלים.

בעת השהות באי מלטה ובעקבות השפעתו של סמואל גובט ,המיר את דתו היהודית והתנצר והמשיך את מסעותיו עד שנת 1840 שאז עלה לישראל ומעשהו הראשון היה הקמת בית מלון בשנת 1841 באזור שער שכם,בהמשך באזור הרובע הארמני .

לאחר מכן בשנת 1848 הקמת החווה בארטס נתאפשרה במאמצי הקונסול האמריקאני גימס פין וגופים פרוטסטנטים שתרמו כספים להקמת החווה,והחיבור זה של קלורינה ליהודי המומר יוחנן משולם הביא אותה ואת בני קהילתה nמהמושבה האמריקאנית בהמשך ליד שער שכם, להתיישב בחוותו של יוחנן משולם, אשר  גידל בכפר תבואה ונטע כרמי יין, הוא אך הכניס שיטות וציוד חקלאי חדיש לתקופתו כמו המריצה בעל הגלגל .

בנוסף רכש הקונסול האמריקאני בשנת 1851 ,חלקת אדמה בחלק הצפוני מערבי של העיר העתיקה , נטע בה כרם והקים חווה חקלאית בשם כרם אברהם ,לטובת תעסוקת היהודים שגרו באותה העת בעיר העתיקה, בחווה הוקם גת לעיבוד ענבים ליין ,בתי גידול ליונים קלבריום ומחצבה ,כן הוקם בשטח החווה בית כנסת בעבור העובדים היהודיים בחווה.

שנקרא כרם אברהם, הוקם בית כנסת, וכן גת, מחצבה, וקולומבריום. בנוסף, נרכשו קרקעות ארטס בקרבת בריכות שלמה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור