דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

חדרה ספורו של פיינברג ישראל בהקמת אחוזת בית

 

שמות שישים וששה איש חתמו על הקמת שכונת אחוזת בית שהפכה ברבות הימים לעיר תל אביב,שמותיהם חקוקים על אנדרטת המייסדים בשדרות רוטשילד בתל אביב,בין החותמים אנו מוצאים שת שמו של ישראל פיינברג ממייסדי המושבה חדרה ,למעשה על האמנה ההדדית לתשלום כספי ההלוואה שניתנה בידי בנק אפק בעבות הקקל ,חתומים כשישים אנשים שזכו בהגרלה לרכישת החלקות באחוזת בית,לכן כך משערים נקראים ששים מייסדי העיר תל אביב.

אך בפועל היו שישים ושישה אנשים שזכו וחתמו על החלקות כיוון שבחלק מהמקרים נבנו בתים דו משפחתיים על החלקות 'חלק מהזוכים בחלקות ,לא נזקקו להלוואה של בנק אפק ולכן גם הם אינם ברשימת השישים של לוקחי ההלוואה,לצורך הקמת שכונת אחוזת בית,מתוך שישים וששה הזוכים, שלושה מבין חותמי הקנייה לבניית השכונה אחוזת בית ,לא השלימו את הביצוע ולא בנו בפועל את בתיהם על החלקות שרכשו.
 

הגרלת בתי אחוזת בית (תל אביב) ,או בשמה השני הגרלת הצדפים

בתאריך 11,4,1909 , התכנסו חברי אגודת תל אביב להגרלת הבתים בשכונת אחוזת בית בשטח כרם גבלי, הקרקע שנקנתה חולקה לרחוב ראשי שנקרא רחוב הרצל, וארבעה רחובות קטנים יותר החוצים אותו, בכדי למנוע לזות שפתיים,יצר עקיבא אריה וייס ראש ועד השכונה הגרלה לנחלות.

עקיבא אסף צדפים בשני צבעים שונים כהים ובהירים ,על הצדפים רשם עקיבא אריה וייס את מספרי החלקות  בקופסא אחת ובקופסא השנייה על הצדפים כתב את שמות משפחות החברים באגודה, בעת ההגרלה הביא עקיבא ילד ששלף באקראי צדף מקופסא אחת עם מספר החלקה ומהקופסא השנייה שלף הילד את שם המשפחה באגודה, מספר קדיש יהודה ליב סילמן לימים ראש מייסדי אגודת בנה בית שבנתה את שכונת בית הכרם ,כי הילד היה משה פוגל בנם של רבקה ואברהם פוגל.
 

נקודת ההגרלה היה לאחר מכן שדרות רוטשילד של היום, כאשר פולסו הדיונות להקמת המבנים, בנקודת ההגרלה אף הוקם מגדל המים הראשון ששימש לימים בחדר הקטן מתחתיו כמקום ישיבת ועד השכונה , לאחר מכן במבנה הראשון של עיריית תל אביב .

ע ל פי ספורי זקני העיר תל אביב, ישראל פיינברג שהיה מושרש במושבה חדרה סרב לבנות את ביתו בשכונת אחוזת בית ,בזמן שהתגורר בעיר יפו לאחר עזיבתו הזמנית של נחלתו בחדרה עקב סכסוך עם התושבים הערביים באזור חדרה ומחלת הקדחת שקיננה באותה העת בגופו.

 

סופו של הסיפור לחלקה שרכש פיינברג באחוזת בית ,כי לאחר ההגרלה בשכונת אחוזת בית, פיינברג ישראל מכר את חלקתו ,לסימון אפל שבנתה על החלקה, בית בשנים 1911-12 ולכן איננה ברשימת מייסדי השכונה.

 


 
 
 
בניית אתרים - שרקור