דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב בן יהודה 6 בית הקפה זיכל בע"מ ז"ל

 

מיקומו של בית הקפה של  הבעלים ארתור ואירנה זיכל, ממול לבית הקפה עטרה ,היה ברחוב בן יהודה 6 בקומת הקרקע , בעליו של המבנה שבו שכן בית הקפה זיכל היו בני הזוג דניאל ויוליה אוסטר ,לשעבר ראש העיר ירושלים במבנה שכן גם משרד עורכי הדין של דניאל אוסטר , הוא זה שגם השכיר את החנות בקומת הקרקע בדמי מפתח בשנת 1941 לבני הזוג   שהחזיקו בנכס על פי כדיירים מוגנים חוקי הגנת הדייר ובהמשך הועברו הזכויות לביתם .

בשנת 1975 נמכר בית הקפה בידי יוליה אוסטר אלמנת דניאל אוסטר ושינה את הגדרתו ושמו מבית קפה זיכל ,לחנות מוצרי חשמל סלון סיני .

 

בית הקפה – קאווה  זיכל שימש את הדור הישן של העלייה הגרמנית בעיקר,אל מול בית הקפה עטרה ממול ששימש את הצעירים הבוהמיינים לומדי האוניברסיטה העברית בעיקר, בית הקפה זיכל נקבר במותו בנבכי ההיסטוריה ,כאשר רגליהם של בתי הקפה הנוסטלגיים וחנויות הספרים במדרחוב בן יהודה בירושלים הרימו עוגן ופסו מן העולם , אט אט זלגו לרחוב חנויות התיירים ובתי האוכל המהיר ודחקו ברגל גסה את העבר בשם העתיד ,בית הקפה זיכל גווע ומת , הן בזיכרונותיי והן במצנפת ההיסטוריה.

בין דיירי המקום בנדודיהם של היקים מרחביה בבתי הקפה או כפי שאנו נהגנו לכנותם  היכלי התרבות ,הייתה המשוררת והציירת אלזה לאסקר-שילר ילידת גרמניה ,שנהגה לחתום לפרקים על כתביה בשם  יוסוף, נסיך תבאי.

 את ביקורה הראשון בישראל ערכה בשנת 1934 , לאחר שעברה חווית רדיפה של בריוני הנאצים עלתה לירושלים בשנת 1939  ,כיוון שנהגה במוזרות נהגו  ילדי ירושלים לרדוף אחריה ולצעוק בקול הנה המשוגעת , למען האמת מאבקה הקשה הפנימי בעת הכתיבה והמאבק החומרי בחייה בישראל ונוסיף לכך את מותו של בנה יחידה בגרמניה והרדיפות הנאציות בגרמניה למרות פרסומה הרב בגרמניה ,כול אלו גרמו לאלזה להתנדנד על הגבול הדק של השיגעון ,למרות זאת  נהגה המשוררת לקיימה ערבים שבהם קראה משיריה באזני החוג הרחב של שומעי גרמנית שעלו לארץ בשנות השלושים.

משוררת נוספת שהייתה בין דיירי המקום הייתה המשוררת זלדה שניאורסון-מישקובסקי , עלתה ארצה מרוסיה עם משפחתה ב-1925 והתיישבו בירושלים, בבית הקפה נהגו גם לערוך מפגשים כמו למשל קואופרטיב כסות של חייטי ירושלים בשנת 1947 שפרסם את דבר האספה בעיתון דבר,

 


 
 
 
בניית אתרים - שרקור