דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב הסולל 2 חבצלת חנויות הספרים שנמוגו בעבר

 

כילד קט בירושלים זוכר אני את המוסדות שנעלמו לאורך השנים ממחוזותינו ,אחד מסיפורי הילדות אני מספר מזיכרוני ,משיחות עם זקני העיר ומדפיה המצהיבים של העיתונות.

בתחילת מעלה רחוב החבצלת  התמקמו בשנות השלושים חנויות הספרים במברגר את וואהרמן ברחוב הסולל – חבצלת 5 אל מול חנות הספרים עתיד ברחוב סולל מספר 2 .

בתחילת שנות העשרים של המאה הקודמת, הצטרף שמואל וואהרמן , לבית מסחר הספרים של קאופמן בעיר פרנקפורט בגרמניה , הוא הצטרף לדודו משה אהרן וואהרמן שאף עבד בחנות, שניהם התפרסמו כתלמידים חכמים ויודעי ספר בצעירותם.

במהרה אצה לדודים דרכם והם פתחו חנות ספרים משלהם ,בעיר בשנת 1921, את הדחיפה הראשונה ,לפתיחת חנות הספרים בירושלים ,נתן חיים ביאליק בעת ביקורו בחנותם המשותפת של שמואל וואהרמן  ושותפו דודו משה אהרן וואהרמן בגרמניה, זרז להחלטתו היו המאורעות הפוליטיים שהתחוללו בגרמניה באותה העת.

את הכפפה הרים שמואל וואהרמן ועלה לישראל בשנת 1933 ,לרעיונו לפתיחת חנות ספרים בירושלים, צרף אליו את חברו נתן זאב במברגר שגם הוא עבד עימו בחנות של קאופמן בפרנקפורט, את חנותם הראשונה והוצאת הספרים פתחו ברחוב המלך גורג ושמה בישראל במברגר את וואהרמן ,בחלוף השנים נדדה החנות לרחוב הסולל 5 – חבצלת , חנות הספרים ברחוב החבצלת ,פעלה עד שנת 1961 כאשר אחרון השותפים שמואל וואהרמן נפטר.

 

קדמה לפתיחת חנות הספרים במברגר את וואהרמן בירושלים, חנותו של ר . מיכל רבינוביץ בעל חנות הספרים דרום ברחוב בן יהודה, חלוקת העבודה בחנותם של השותפים , התחלקה כך : בעסקים ובמסחר עסק במברגר וביחסי הציבור והדיבור עסק שמואל וואהרמן

   

קרבתם במעט לשכונת מאה שערים גיוונה את לקוחותיהם, באברכים ורבנים בנוסף להוגי הדעות והסופרים ובל נשכח את האספנים ובעלי הממון ,אנשי הרוח של רחביה ,ברגמן,שלום במקבץ של רבנים ופרופסורים וערוב של דתיים וחילוניים ברחבי החנות.

 

צמד השותפים הוציאו מעל ארבעים קטלוגים לסחורתם החל מהשנה הראשונה לפתיחת החנות, רובם של הקטלוגים בשפה הגרמנית, שבו פורטו מכמני מסתרי מערתם אלדין,כיום קטלוגים אלו נסחרים ברחבי העולם ונמכרים במכירות פומביות  ,בעת שהחנות פעלה, צעירים ובני נוער הושלכו לאחר כבוד מן החנות ,כאבנים שאין להם הופכין, בבחינת מה התועלת שיביאו הילדים לחנות, אך הילדים ,שהתעקשו והוכיחו את צימאונם ,בנאמנות ורצון ללמוד מרזי הספרות ,נתקבלו לאחר בחינה בציציותיהם לחברי כבוד במקום.

 

צמד השותפים, דאגו להביא לחנות ספרים וכתבי עת נדירים ,ישנים וכאלה שכמעט אין להשיג , לפעמים כאלה שלא נודע כי היו קיימים בעולמנו, כיוון שהדפסתם נפסקה לאורך השנים והן נעלמו מעיני הקונים.

 

השותף במברגר נפטר ,זמן קצר לאחר מלחמת השחרור ושותפו שמואל וואהרמן , משך עד שנת 1961,למעשה הסחורה הנדירה ,שנותרה ספונה וסגורה בחנות ,לאורך שנתיים לאחר מותו, נמכרה לדאובת לבם של אנשי הרוח בירושלים, לידי הקונה ,אוניברסיטה אמריקאנית בקליפורניה ,שהעבירה את הסחורה לספרייתה, סוגיית המכירה שימשה כר פורה לויכוחים וחילוקי דעות לאורך שנים רבות בצבור הירושלמי.

 

תודה חמה לראובן גפני להארות בהשלמת הסיפור .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור