דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

חנות ספרים דרום ,בן יהודה 12 ר' מיכל יצחק רבינוביץ (רובין)

 

קרוב לוודאי שכאשר תשאל ירושלמי על חנות הספרים דרום של ר' מיכל יצחק רבינוביץ (רובין) ששכנה במדרחוב בן יהודה בירושלים ,תתקל במבט תימהוני או אולי באיזה שמיטת כתפיים האומרת בשפה הערבית - אנא מה בערף ,כלומר בתרגום איני יודע, באם תגדיל את שאלתך איכן רחוב דרום , קרוב לוודאי שהתגובה תהייה דומה.



יש הטוענים כי בפיצוץ מכונית התופת ברחוב בן יהודה 19 בשנת 1947 כאשר הכרזה מדינת היהודים, חרב עולמם של חכמי ירושלים וחרב עולמו של ר מיכל רבינוביץ איש המחשבה והפילוסופיה ויועץ הסתרים של חכמי ירושלים ואין זה דבר של מה בכך , מיכל יצחק רבינוביץ שחה בשפות האנגלית העברית,היידיש,הגרמנית וכמובן ברוסית .



 

מעט על ר' מיכל יצחק

בשנת להוריו יעקב גרשון ואמו אסתר לובה רבינוביץ ואחיו הרב רבינוביץ (רובין)מיכל יצחק רבינוביץ,נולד בעיר מינסק מרדכי לייב רובין (רבינוביץ),ששימש לאחר שהמשפחה עלתה לארץ ישראל כראב"ד של העדה האשכנזית החרדית בירושלים.

בצעירותו למד בישיבות וכבר מגיל צעיר זכה לכינוי " העילוי משורבילישוק " בעקבות ידיעותיו בתורה וחריפות שכלו,בזכות זאת הוסמך לרבנות כבר בגיל 18, אז גם החל להתקרב לרעיון הציוני והחל מפרסם מאמרים בעיתונות העברית בעיקר בעיתונים הצפירה והמתיל.

מיכל יצחק רבינוביץ נשא בעיר מינסק את רעייתו שרה לבית מאיר היילפרין ,שהיה בעלייה של חנות ספרי קודש בעיר מינסק,מיכל הצטרף לעבודה בבית הספרים ועסק גם בנושאי צבור וציונות, אחרי עליית הבולשביקים לשלטון ברוסיה בשנת 1917,נבחר לציר במרכז הציוני היהודי ברוסיה.

בעבודתו הציונית היה מזכיר הקהילה היהודית במינסק ועורך העיתון הציני "דאר יוד" כאשר החל למשוך את תשומת לבם של השלטונות ירד למחתרת ושם המשיך בפעילותו כמרכז ואספן וחוקר של החומר ההיסטורי של יהודי רוסיה וכמרצה למורים עבריים ובהמשך בבית הספר הממשלתי הסובייטי למורים בשפה האידיש .

מיכל רבינוביץ המשיך להתנגד מעל גבי העיתונים ברוסיה למתנגדים לרעיון הציוני במיוחד עם הממונים היהודיים ,על נושא ההכוונה של הקהילה היהודית ברוסיה מטעם השלטון ולכן נשללה ממנו האפשרות ללמד במוסד הממשלתי ,עקב כך החליט לעלות לארץ ישראל בשנת 1925,והתיישב ברחוב קרן קיימת 37 ברחביה בעיר ירושלים שם פתח את חנות הספרים דרום ,כשהבסיס למלאי חנותו היה אוסף הספרים הגדול שלו שהביא מביתו במינסק .

ספור חנות הספרים דרום
קדמה לפתיחת החנות בירושלים, עבודתו בחנות הספרים של חותנו מאיר הלפיירעין ,בעיר מינסק ברוסיה , כפי שסופר בעיתון המליץ בשנת 1903 , בעיתון דואר היום שיצא בשנת 1935 , מסופר על היבחרותו של מיכל רבינוביץ כיושב ראש ללשכה הירושלמית של האחים בני ברית.

את שמה של החנות דרום יש לקשור לפסוק : הרוצה להחכים ידרים ,סיפוריו בדברי חוכמה ותורה ששולבו בשנינות ופולקלור יהודי מעמיק , את מחקרו בתחום הפולקלור היהודי לא זכה לפרסם ,מיכל היה איש של התורה בעל פה ולכן נותרו מאמרים מעטים שכתב לאורך השנים, לעיסוקיו הרבים.

יש להוסיף את התנדבותו הבלתי נדלית למען האסיר הציוני באגודת "מגן" בעיקר
ברוסיה ,לאחר שנדר נדר להביא את חבריו לעלות לישראל מן השבי והמעצר.

גם ביושבו בירושלים, המשיך את עבודתו בפעילות ציבורית ,אך בשנים 1934-5 שימש כמנהל בנק הלוואה וחסכון בירושלים , היה אחראי על הוצאת הספרים של אגודת "מקיצי נרדמים ", פעיל במפלגת הציונים הכללים אך לא השתמש בפוליטיקה לענייניו,אגדות ירושלים מספרות על הופעותיו בשידור הרדיו בענייני פולקלור ,היסטוריה ,מדע וזיכרונות מרוסיה , כיוון שהיה אדם מאמין התפלל בית הכנסת ישורון ונהג להרצות על הרמב"ם בשעורים שנתן למתפללים בבית הכנסת.

חבריו של מיכאל רבינוביץ ,המורים,הפרופסורים,אנשי המדע ונציגי המוסדות הלאומיים פרופסור דוד ילין,מנהל קרן היסוד לייב יפה ,חבריו שערכו למענו מסיבה,ביוני 1939 עת מלאו לו 60 שנה , במלון אמדוסקי, במסיבה סיפרו חבריו על ר.מיכל רבינוביץ ,שהיה אחד מצירי ועידת העיר מינסק , שי עגנון חיבר למענו ברכה שאותה קרא במסיבה וחבריו שלחו לו מכתבי ברכה כמו : אוסישקין,כצנלסון, מוסינזון ועוד .

בחדריה האפלים מעט של חנות הספרים ,התנפצה באחת אגדה תרבותית בעת האירוע אנשיה המשכילים של ירושלים,הוגי דעות דיירי רחביה ,סופרים והחוטאים בכתיבה ,תלמידי חכמים ואברכים תרו בין מדפיה לחיפוש הגיגי העולם הכתובים, או היו יושבים לדיונים ספרותיים ובתלמוד העולמי הרוחני הגדול במה שאנו מכנים היום פרלמנטים , חבריו אף טרחו לברכו במודעה בעיתון דבר ,בעת שהחלים ממחלה ויצא את בית החולים בתאריך 2.1.1946.

מי לא ישב בחיק הפילוסופיה בחנות ,חנוך יעלון בלשן וחוקר תורת חז"ל,אברהם יערי שהיה ספרן בבית הספרים הלאומי , חוקר ביבליוגראפי לספרות וסופרים ותולדות יהודי המזרח,רב
שמחה אסף היסטוריון רקטור האוניברסיטה העברית לשעבר,ושופט בבית המשפט העליון
הרב שמחה אסף מחנך וחוקר יהדות מאנשי המזרחי,סופרים כמו שי עגנון ועוד ועוד .

למרות שמיכל רבינוביץ עבד לבדו בחנות יש המספרים כי ידע היכן מונח כול ספר וכתב עת, האמת שרבים מן המבקרים הגיעו לחנות לצרכי הפרלמנט והדו שיח יותר מאשר לרכוש ספרים בחנותו של מיכל רבינוביץ , לענייני ניקיון ואבק לא ניתנה הדעת ומספרים שבאחד הימים כאשר העיר לו אחד המלומדים על האבק , מיהר מיכל רבינוביץ לענות לאותו מכובד, כי הוא אינו מתנגד שייקח סמרטוט וינקה את האבק.

בין האגדות הקשורות לחנות שאבדו באש הפיצוץ, יש המספרים על רשימה שהייתה תלויה על קיר המקום ,שבו ניתחו גדולי האומה ,את הדמויות הספרותיות שהופיעו בספרו של שי עגנון שירה וחברו את הדמויות הספרותיות לרכילות המקומית הירושלמית בהוסיפם שם ודמות לדמויות הספרותיות.

ידוע הוא כי הנעלמים הגדולים לספרו שירה ,של שי עגנון שנולד בהריון ארוך ומתמשך ,הם האנשת הדמויות ומי היא הדמות שירה בספור השזור אל הסממנים הקשורים לחיו של הסופר במסווה של סיפורת ספרותית.

בעת הפיצוץ אבדו שכיות ספרותיות שאין ערוך להם בנדירותם או בתחליף בספריות הארכיונים הלאומיים,אבדו כתבי יד שנערכו להדפסה , אבדו ספרי חכמה ,תלמוד,פוסקים ומבארים לתורה,ספרי פילוסופיה , מילונים ,ספרי ילדים ועוד ועוד.

לאחר מלחמת השחרור והפגיעה בחנות ובעת שהחלה נטישת חנויות הספרים ובתי הקפה המפורסמים את הרחוב למען בעלי עסקים חדשים ,הפכה החנות לסניף בנק המזרחי וכיום משמש המקום כבנק למשכנתאות במעלה הרחוב פינת רחוב מרדכי הלל .

מיכאל רבינוביץ נפטר בנובמבר 18, 1948,ונקבר בבית הקברות של שיך באדר, בשנת 1949 החליטה העירייה, לקרוא לסמטה דרום בין הלל לשמאי ,הממוקמת מתחת לסניף מקדונלד שהיה קולנוע אוריון עליו השלום כרחוב דרום לזכרו של ר מיכל רבינוביץ ושל חנות הספרים האגדית דרום, מדוע דרום, כי כיוונה של הסמטה לכוון דרום.

רחוב דרום הסמטה

הממוקם בין רחוב הלל לרחוב שמאי ,מיקומו של רחוב דרום הוא המשך רחוב מרדכי הלל היוצא במחצית העלייה מדרחוב בן יהודה , רחוב דרום ממוקם מתחת לפס'ג קולנוע אוריון לשעבר ,( כיום סניף מקדונלד ) ומחבר בין רחוב שמאי לרחוב הלל .



שם הרחוב ניתן לו בידי עיריית ירושלים בשנת 1949 כאשר החליטה העירייה, לקרוא לסמטה המכונה בין הלל לשמאי ,הממוקמת מתחת לסניף מקדונלד שהיה קולנוע אוריון עליו השלום כרחוב דרום לזכרו של ר מיכל רבינוביץ ושל חנות הספרים האגדית דרום, מדוע דרום, כי כיוונה של הסמטה לכוון דרום.




 


 
 
 
בניית אתרים - שרקור