דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מעט על פועלו של ארתור רובין

 

ארתור רובין הנחשב לאבי ההתיישבות היהודית,סבר כי הדרך למנוע את ההתבוללות באירופה של היהודים,היא העלייה לארץ,על מנת להקים ריכוזים יהודיים של התיישבות בארץ, בשנת 1907 ביקר בשליחות הועד הציוני בישראל, לאחר ביקורו הוא כתב דוח מייאש למצב של היהודים בארץ.

בשנת 1908 הוא נשלח בחזרה לארץ ומונה כראש המשרד הישראלי הציוני בארץ ובמקביל בהמשך מונה כמנהל חברת הכשרת הישוב בארץ,בדרכו רובין היה מקורב לפועלי העליות הראשונה והשנייה ולקבוצות היהודים על זרמיהם השונים, הוא מצא את דרכו גם ליריביו שטענו כי גילו הצעיר עומד לו לרועץ.

גיוס הכסף להקמת ומכירת מניות חברת הישוב ,לא היו קלים בלשון המעטה, כיוון שחלק גדול מהאדמות שנקנו היו אדמות בור שלא צמח עליהם דבר, וברור שאדמות אלו גם לא הכניסו כספים כמו בכסף השכוב בבנקים,התווסף לכך דלות חלקים גדולים מהעם היהודי בגולה והרי לכם בעיה בכמה נעלמים.

יש לזכור את הבעיה העותומאנית בחוקיה לרכישת אדמות שלא בידי תושבים מוסלמים בארץ ישראל,אך קרן אור הפציעה בשנת 1908 כאשר הפיכת התורכים הצעירים בממלכה העותומאנית וסילוקו של השולטאן עבד אל חמיד השני.

הקקל, רופין ומאיר דיזינגוף בראש חברת גאולה,החליטו כי נראה בידם הזדמנות חד פעמית לגאול שטחים במהירות בתוואי הזמן שנוצר,אך תקוותם נגוזה כאשר השלטון החדש אף הכביד את הוראותיו כנגד מכירת אדמות ליהודים , בנוקטו יחס אנטי ציוני מוגבר.

חברת הכשרת הישוב החליטו בישיבתם הראשונה בשנת 1908, לחכור מהקקל את שטח האדמה שרכשה באדמות דלייאקה הערבית, המוכרת לנו כיום כחוות כנרת, בהמשך חכרו גם בחלק הדרומי של החלקה את חלקת אום גוני המוכרת לנו כיום כקבוץ דגניה .

הקקל מיהרה לבצע את עסקת החכירה של אדמותיה דלייאקה הערבית באזור כנרת ,על מנת להימנע מלקיחת אדמותיה ,בידי השלטונות העותומאניים בישום חוק המחלול, שבו חוזר שטח האדמה לשלטון ,באם לא עיבדו אותו לאורך שלוש שנים.

 


 
 
 
בניית אתרים - שרקור