דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

קתדראלת סנט גורג האנגליקנית

 

דרך שכם 20 מול שער שכם

שעות הביקור שני-שבת בשעות 09:00-16:00 , טלפון לתאום 02-6283261 .

 

בעת שנחתם הסכם מלכותי בין המעצמה הפרוסית למעצמה הבריטית בשנת 1841 בשלוב נשואי כדאיות בין חצרות המלך והקיסר , נסללה הדרך בהקמת שותפות בישופית של מסדרים לותרניים ואנגליקאניים בישראל, באמצעות שליחת בישוף לכול אחד משני הזרמים, יש לזכור את הקשרים של הממלכה העותומאנית לממלכה הקיסרית הפרוסית.

הבישופות המשותפת החלה בשיפוץ,שדרוג ובניית כנסיות ,בתי חולים ומרכזים בעלי אופי נוצרי מיסיונרי בישראל, אנו יודעים כי הכנסייה האנגליקנית פעלה ביתר שאת להמרת דתם של תושבי הארץ המוסלמים והיהודים , אך דרכם לא צלחה במיוחד אי לכך שינתה כיוון מעט ופנתה לזרמים הנוצריים בארץ במטרה למשוך מאמינים לזרם האנגליקני כקהילה מקומית ישראלית.

כאשר החלה פעולת הפיצול בבישופות המשותפת בשנת 1886-8 ,נותרה כנסיית המשיח ליד שער יפו, כרכוש הכנסייה האנגליקנית  ,לצרכי המרת דתם של יהודים ומוסלמים כאשר עברו בשער הראשי של העיר העתיקה.

מן הסיבה הזאת ,בשנת 1898 הוקם מתחם אנגליקני בעיר העתיקה ברחוב ממול לשער שכם,שכלל את קתדראלת סנט גורג, בית הבישוף האנגלי,קולג סנט גורג שנוסד בשנת 1899 והשפות הנלמדות בו ,היו אנגלית וערבית,כמו כן נבנתה אכסניה לצליינים אנגליקניים בעיקר מאנגליה ,גן בוטני מאחורי הכנסייה ומוזיאון ארכיאולוגי.

מעון הבישוף האנגלי שהוקם במתחם בשנת 1900 ,היה מעונו הבישוף הבריטי ,האחראי על המסדר האנגליקני במזרח הקרוב ,של המדינות,לבנון,סוריה,ירדן וישראל.

שמו של המתחם ניתן לו,על שמו של מלך אנגליה אדוארד השביעי שאף תרם את הכסף להקמת המתחם ובמיוחד למגדל הכנסייה ,כול זאת על פי החלטת המעצמות באותה העת להחזיר עטרה לחיק הנצרות, באמצעות צליינות והמרת דתם של תושבי ישראל ,בני הדתות האחרות.

מבני המתחם זכו לתכנון אדריכלי שהיה אופייני לסגנון המבנים באנגליה באותה העת,הסגנון הנאו גותי, עצם בניית המתחם האנגליקני מחוץ לחומות העיר העתיקה ,פרקה את שילוב הכוחות הנוצריים בבישופות משותפת בעיקר בירושלים העותומאנית ,של המעצמות גרמניה ואנגליה ,שהושג בעזרת הקשרים המשפחתיים של בני המלוכה באירופה בין המעצמות  לשמירה על האינטרסים של המעצמות באירופה.

תחילת בניית המתחם בשנת 1988 ופרוק סופי של הבישופות המאוחדת בשנת 1891 על מנת ליצור עצמאות אנגלית פוליטית ובפעילות המיסיונרית והצליינית בארץ.

סגנון הבנייה הנאו גותי הביא את המתכנן ליצור בקתדראלה בחלק הפנימי אולם תפילה מרכזי הנחלק לעוד שני חלקים מצדדיו בעמודי תווך בעלי גוון שחור והתומכים בתקרה הגבוהה המצופה בלוחות עץ מקומרנים ,המבנה נבנה בגובה רב ובקירות שולבו חלונות ויטראז צבעוניים ומיוחדים של קדושים,בחלק הגבוה של הקירות, על מנת ליצור כניסה טובה של אור פנימה,מסבי לפתחי החלונות והדלתות מופיעים קישוטי אבן מיוחדים בפיסולם.

מעל לקתדראלה מתנוסס מגדל פעמונים שנתרם בידי מלך אנגליה אדוארד השביעי, בצרוף ארבעה צריחים שצורתם מתומן ,שנעשו בהתקת מגדלה המפורסם של הקתדראלה בעיר אוקספורד.

כאשר מבקרים בקתדראלה חולפים על פני הכניסה הסגורה בשער ברזל ומעליו קשת אבן חולפים על פני הפטיו המלבני המקיף את הכנסייה,בפטיו שתולה צמחייה .

כאשר נכנסים לכנסייה עצמה ניתן לראות תלוי על הקיר את סמל השלטון המנדטורי הבריטי שנסר לכנסייה בעת שהבריטים עזבו את הארץ לשמירה, על מושבי המתפללים מונחים כריות בגוונים שונים, כריות אלו נתרמו לרווחת המתפללים מקהילות אנגליקניות ברחבי העולם.

בתום הביקור מומלץ לחלוף בגן הזעיר הממוקם מאחורי המבנה והכולל חמשה מתוך שבעת מיני הפרי שארץ ישראל התברכה בהם, כדאי גם להציץ באכסניה הצליינית

 


 
 
 
בניית אתרים - שרקור