דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

העיר העתיקה בית הארחה סנט פאולוס

 

אכסניית פאולוס ממוקמת בעיר העתיקה ממול לשער שכם ,כניסה בתשלום פעוט,  הכניסה לביקור ממוקמת ברחוב ממול לשער הנקרא דרך שכם מספר 2, שני שערי ברזל בגדר האכסניה, לצלצל באינטרקום לפתיחתם  החלק המיוחד בביקור הוא העלייה במדרגות לגג האכסניה שלוש קומות ,יש גם מעלית לנכים, מגג האכסניה נשקף נוף גגות בתי ירושלים החדשה והעתיקה ב 360 מעלות ,צפייה עד הר הצופים ,הר הזיתים ושיפולי ים המלח.

הקדמה

בעת שהחלו הרעיונות בידי הגופים הנוצריים להתיישב בישראל, וחברו אליהם תנועת הצליינות הנוצרית החלו החלו להתעורר גופים הקשורים לזרמי הכנסיות השונות ולמעצמות, בראשות בתי המלוכה של אנגליה ,גרמניה ורוסיה ,שהיו קשורים בקשרי נישואין בין הממלכות ,מטרתם הייתה לרכוש אדמות ולטפח עליהם מוסדות נוצריים שכבר היו בארץ ישראל .

רכישת האדמות החלה להתבצע ,כאשר הוקמו קונסוליות שונות בארץ ,ברשותם של העותומאניים ששלטו בארץ הקודש, חלק ממניעי הגופים הנוצריים ,שהגיעו במאות השמונה עשר והתשע עשר ,היית מטעמים של המרת דתם של תושבי הארץ היהודים והמוסלמים, הגופים המיסיונרים השתמשו בשיטות שונות ,של קרוב היהודים בעיקר מקרב פשוטי העם הנזקקים והעניים ,הם סיפקו להם מזון וסעד שחסרו להם.

חלק מהמניעים ברכישת האדמות ,היה להקים אכסניות לגלי הצליינים, שהחלו לפקוד את המקומות הקדושים לנצרות בארץ ישראל ,וחלקם בהקמת מוסדות נוצריים להנצחת בני המלוכה בעודם בחיים וכאלה שהלכו לעולמם.

הזרם הקתולי הראשון שהחל לרכוש אדמות בישראל, שייך לבית המלוכה של הצארים ברוסיה ,מה שאנו קוראים הכנסייה היוונית הלבנה, החלק השני שהחל לרכוש אדמות, שייך לזרם הפרוטסטנטי והאנגליקני של בית המלוכה הבריטי, החלק השלישי והאחרון שהחל לרכוש אדמות בישראל קשור לממלכה הקיסרית הפרוסית גרמנית.

השלב הראשון של החדירה המיסיונרית הגרמנית ,קשורה במיזם משותף של נוצרים פרוטסטנטים גרמניים עם כמרים אנגליקניים אנגליים , שהקימו מעיין בית תפילה בסגנון יהודי שנקרא כנסיית המשיח , מיקומה נבחר על הדרך לכותל שבו התפללו היהודים, לאחר שהבינו הכמרים הפרוטסטנטיים הגרמניים ,כי לא צלחה דרכם להמיר את דתם של היהודים בכנסייה זאת הם נטשו את המקום והחלו לרקום תוכניות שונות.

הכנסייה הגרמנית החליטה שהיא פונה לקהל ילדי היהודים ,להמיר את דתם בפתיחת מוסדות חינוך וסעד , הם פתחו את חצר שמידט ברחוב הילל, את בית היתומים הסורי על שם לודוויק שנלר ,הידוע לנו בשמו מחנה שנלר, הטליתא קומי ברחוב המלך ג'ורג ברחבת המשביר לשעבר .

מבנה האבן של האכסניה הגרמנית-קתולית סנט פאולוס, המשלב מרכיבים מסגנונות האדריכלות של מזרח ומערב, נרכש בשנת 1875-7ביחד עם מבנה בית הספר לבנות קתוליות הצמוד ,האכסניה נחנכה בשנת 1910, רכישת האדמה ,נעשתה עקב ביקורו הקרוב של קיסר גרמניה וילהלם השני שצווה לרכוש שטחי אדמה בארץ ישראל בעבור הכנסייה , הברית עם הממשל העותומאני הקלו עליו את רכישות האדמה הללו.

חלקת האדמה שנרכשה בממון רב במטרה להקים עלייה את האכסניה , כיוון שנערכה עליה תחרות כספית לרכישתה אל מול הכנסייה הרוסית ומוסדות יהודיים ,חלק מרכישת האדמה דווקא במיקום הזה, היה עקב קרבת למנזר סנט אטיין וגן הקבר ,הנחשב בעבור המאמינים הפרוטסטנטים ,כמקום קדוש מהמעלה הראשונה, כשם שכנסיית הקבר משמשת את הזרם הקתולי אורתודוכסי כמקום קדוש, על פי האמונה הצרופה בנצרות, גן הקבר משמש חלופה ראויה לכנסיית הקבר בזכות האמונה כי שמש לצליבת ישו ומקום קבורתו.

לאחר ביקורו של הקיסר בארץ ישראל, החלה תנופת בנייה של מוסדות גרמניים בירושלים כמו : כנסיית הדור מציון, אוגוסטה ויקטוריה, כנסיית הגואל ,הקונסוליה הגרמנית ברחוב הנביאים בית ספר אורט של היום, בית החולים הגרמני ,שהיום הוא בית החולים בקור חולים ועוד .

לאחר בנייתו שימש מבנה אכסניה סנט פאולוס לשימושים שונים , את המוזיאון לזואולוגיה במרתף הקים האב ארנסט שמיץ בשנת 1908, בעת שניהל את בית הספר לנערות באכסניה אך האב ארנסט שמיט נודע גם כזואולוג, והתעניין במיוחד בבעלי חיים הנזכרים במקרא. הוא פחלץ בעלי חיים ארצישראליים שצדו עבורו ציידים בדואים והציגם בארונות תצוגה שבנה במרתף, יודעי סוד סיפרו שמסתתרים שם פוחלצי חיות נדירות, בהן אייל הכרמל, ברדלס, נמר ואפילו תנין מאחרוני בני מינם שניצודו בארץ.

האב ארנסט שמיץ היה איש דת קתולי וזואולוג גרמני ,כאשר החל זרם הנוצרי הפרוטסטנטי בגרמניה להתחזק סולק שמיץ ממוסדות הדת עקד דבקותו בזרם הקתולי , ועבר לאיי מדירה במוסדות שבהם שימש גם כמורה כשלושים שנים ובעבודתו בתחום הזואולוגי , שמשכה את עיני האיגוד הגרמני למען ארץ הקודש, ובחרה בו  לשרת בארץ ישראל כמנהל המוסדות הקתוליים .

במשך שנים גילה ,חקר וערך מסעות ברחבי ארץ ישראל על מנת, למיין זנים חדשים של בעלי חיים כמו סוג של קרקל  וסוגי נמלים בארץ ישראל כמו הקמפונית , זוחלים ,יונקים ועופות כמו תנשמת לבנה , והרחיב את החומר המדעי שנאסף ,בעזרת מיון וכתיבה מדוקדקת של ממצאיו , חלק מהחיות שפוחלצו נשלחו לעיבוד במוסדות מפורסמים בברלין ,על מנת לשמר את איכות הפחלוץ ,פריטים אלו הוחזרו בחלקם לאחר מכן, לאוספיו במוזיאון הקטן שפתח.

האוסף הנסתר הזה הכולל את הנמר האחרון שניצוד בהרי ירושלים, פוחלץ של תנין יאור, מבין האחרונים שניצוד בנחל התנינים, מאזור ים המלח מוצג פוחלץ של הברדלס האחרון ,סוגי קרקלים (חתולי בר )שנעלמו ממפת הטבע בארץ ישראל,באוסף גם מוצגים פריטים מארצות שונות בסביבה ,כמו ציפור גן עדן ואפודי הזהב שנעלמו גם כן ונמצאו באוסף, לאחר מאמצים הסכים המכון ,להשאיל את האוסף לשיקום וטיפול ולתצוגה בידי מוזיאון הטבע של אוניברסיטת תל אביב.

ורק בשנת 1950 שבו הגרמנים אל הבית והרעיון המקורי לבנייתו, והקימו בו בית ספר קתולי לבנות שחונכו ברוח הנוצרית. רק בשנות ה-1990 נפתחו חדרי המרתף בפני מבקרים, אך אוסף הפוחלצים הנדיר נטש עד מהרה את ביתו, לטובת האוסף הזואולוגי של אוניברסיטת תל אביב, שם טופל ושוחזר.

באגף אחר של המוזיאון במרתף ,נשמרו כיום דוגמיות של מחצבים, מינרלים וסלעים, והוצגו מרכיבים אדריכליים שנמצאו ככל הנראה בחפירת היסודות לבית, אולם גולת הכותרת של המוזיאון הם דגמי הר הבית בימי הבית השני ובמאה ה 19, מעשה ידיו של קונרד שיק, שהיה בין הדמויות הבולטות בירושלים של שלהי המאה התשע עשר, שעסק במפעלי בנייה, תכנון, מחקר ובניית דגמים. הדגמים, שניזוקו מהשהות הארוכה במרתף הטחוב, נשלחו בשנות ה-1990 לטיפול יסודי והושבו מחודשים ושלמים, המעוניינים מוזמנים לעלות לגג האכסניה לצפות בנוף ירושלמי עוצר נשימה מזווית לא שגרתית.

בתחילה נעשו רכישות הקתולים הגרמניים בארץ ישראל ,באמצעות אנשי כמורה מיסיונריים שחרטו על דגלם כמטרה לנצר את תושביה היהודים של הארץ, כיוון שהשלטון העותומאני אסר להמיר את דתם של תושביה המוסלמים של הארץ.

בשנת 1875 רכשו הקתולים הגרמניים שני מתחמים בירושלים , המתחם הראשון כלל את שטח האכסניה סנט פאולוס וכנסייה ובית הספר לבנות נוצריות הצמוד אליו ,כיום מתחם אחד מוקף חומה הכולל, כיום גם את האכסניה ובית הספר לבנות נוצריות .

המתחם השני נרכש ברחוב הילל של היום שנקרא חצר שמיט, בית קצין העיר ובחזית בית הכנסת האיטלקי ,כאשר נפתח בשנת 1886 הוא נקרא קולג שמידט ,על שם מנהלו הראשון ,מתחם זה שימש את בית הספר עד מלחמת השחרור, שאז עבר בית הספר למתחם אכסניית סנט פאולוס ,למבנה שנבנה קודם לכך לצרכי האכסניה ושינה את ייעודו עקב המלחמה.

לאחר הרכישות, חילק הקיסר הגרמני, את החלקות שרכש בין זרמי הנצרות בכנסיות השונות בגרמניה ,על מנת שיתיישבו ויקימו את מוסדותיהם הנוצריים בארץ ובירושלים בפרט.

בנייתו של אכסניית סנט פאולוס נמשכה בין השנים 1905-10 ,המבנה נחנך בשנת 1910, בנוכחות יורש העצר החדש הגרמני בנו של וילהלם השני אייטל פרידריך ,באותה העת הוא חנך גם את אוגוסטה ויקטוריה וכנסיית הדור מציון.

המבנה שתוכנן להיות מבנה ענק, שנבנה בחלקו הדרומי בעיקר, שחזיתו כלפי הרחוב הראשי הנקרא כיום דרך הצנחנים, בקומת הקרקע הייתה שדרת חנויות, המבנה תוכנן בידי האדריכל הגרמני הנרייך ראנרד, הוא נבנה בסגנון ובהשפעה אוריינטלית וגרמנית, המבנה כלל מגדלים וצריחים, קמרונות מזכיר במעט טירה גרמנית.

הכניסה למבנה הממוקמת בצידה של האכסניה , נכנסים דרך מבואה כמגדל של טירה, עולים במדרגות לכניסה שבה ניצבים משני הצדדים פסלים של קדושים ,הפסל הימני למרגלותיו ראש אריה ,בסוף המדרגות דלפק קבלה שבקרבתו שעון קוקיה שהתקין קונרד שיק, כאשר התגורר במבנה .

כאשר ממשיכים לעלות לקומה הראשונה ,פונים שמאלה לשני החדרים האחרונים בפרוזדור הנקראים חדרו של הקיסר, בחדר נמצאים רהיטים מקוריים מעץ ,בני מאה למאה שנה שהובאו ממחנהו של הקיסר וילהלם השני בעת ביקורו בארץ בשנת 1898 , מעניין איכן אוחסנו הרהיטים ,לאורך שנים עשר שנה עד שנפתחה האכסניה, על הקירות תמונות של בני המלוכה בבריטניה , רוסיה וגרמניה שהיו קשורים בעבותות נשואי יעילות.

לאחר הביקור בחדר הקיסרי ,חוזרים בפרוזדור ועולים לקומת הגג לצפייה מעל גגות ירושלים בשלוש מאות ושישים מעלות, מרהיב ומהנה,בהיסטוריה של המבנה מסופר כי ,בעת מלחמת העולם הראשונה שימש המבנה כמפקדת הכוחות הגרמנים בכוחות הציר עם תורכיה את המפקד הצבאי הגרמני פון קרסנשטיין .

שמו של המבנה התפרסם בזכות שני אוספיו המפורסמים : אוסף בעלי החיים המפוחלצים של חיות ובעלי כנף בעיקר מחיות שחיו בישראל כמו: דוב סורי, נמרים, אריה, ציטה, ציפורים כולם כונסו בחדר קטן לתצוגה בארונות זכוכית, אוסף זה הזמן עשה בו שמות ,והחיות המפוחלצות החלו להתפורר ושהושאל בהסכמה לאחר מלחמת ששת הימים ,לידי המכון הזואולוגי של אוניברסיטת תל אביב ומוצג שם.

התצוגה השנייה בקומת המרתף ,נקראת מוזיאון לארכיאולוגיה והיסטוריה ,הכוללת אוסף של דגמי מבנים שבנה הכומר אדריכל קונרד שיק ,כולל דגם העיר העתיקה ,כפי שהוא נראה במאה הראשונה לפני הספירה ,במוזיאון בנוסף לאוסף עבודתו בכנסיית המשיח ליד שער יפו בעיר העתיקה , שני המוזיאונים של עבודתו של קונרד שיק בכנסיית המשיח ובאכסניית פאולוס עברו שיפוץ .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור