דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ירושלים יוחנן משולם היהודי המומר שכונה המומר ממלטה

 

יוחנן משולם המומר, נחשב לאחד היהודים המומרים הראשונים ,מוצאו להורים שהתיישבו בבריטניה מיוון ,יוחנן נדד במדינות העולם וכאשר שהה בתוניס והתיידד עם מסיונרים, לאחר ביקורו בתוניס עבר לתור את מלטה, בעת ביקורו התיידד עם הכומר סמואל גובט שלימים עבר להתגורר בירושלים וקבל את התואר של הבישוף הפרוטסטנטי הראשון בירושלים.

בעת השהות באי מלטה ובעקבות השפעתו של סמואל גובט ,המיר את דתו היהודית והתנצר והמשיך את מסעותיו עד שנת 1840 שאז עלה לישראל ומעשהו הראשון היה הקמת בית מלון בשנת 1841 באזור שער שכם,בהמשך באזור הרובע הארמני .

לאחר מכן בשנת 1848 הקמת החווה בארטס שכונתה גן שלמה הסגור,נתאפשרה במאמצי הקונסול האמריקאני גימס פין וגופים פרוטסטנטים שתרמו כספים להקמת החווה,והחיבור זה של קלורינה ליהודי המומר יוחנן משולם הביא אותה ואת בני קהילתה להתיישב בחוותו של יוחנן משולם, אשר  גידל בחוותו תבואה ונטע כרמי יין, הוא אך הכניס שיטות וציוד חקלאי חדיש לתקופתו כמו המריצה בעל הגלגל ,החווה החזיקה עד שנת 1861, עת שמשולם הסתכסך עם מטיבו הקונסול האמריקאני גימס פין.

הקמת החווה בארטס נתאפשרה במאמצי הקונסול האמריקאני פין וגופים פרוטסטנטים שתרמו כספים להקמת החווה,חיבור זה של קלורינדה ליהודי המומר יוחנן משולם הביא אותה ואת בני קהילתה להתיישב בחוותו של יוחנן משולם שגידל בכפר תבואה ונטע כרמי יין, הוא אך הכניס שיטות וציוד חקלאי חדיש לתקופתו כמו המריצה בעל הגלגל .

שפע המים יחסית ממעיינות ובריכות שלמה אפשר לגדל שני מחזורי גידולים בשנה,בגידוליו גידל יוחנן משולם, תבואה, תפוחי אדמה שמכרם בשווקי ירושלים , הוא גידל עצי פרי ,כאלף עצי תאנים,עצי אפרסק,עצי רימון ואגסים ונטע כרם ליין ,חוותו במתכונת הזאת החזיקה כשלוש עשר שנה , לפרקים היה מעסיק מספר יהודים בחוותו.

בנוסף רכש הקונסול האמריקאני בשנת 1851 ,חלקת אדמה בחלק הצפוני מערבי של העיר העתיקה , באזור טלביה ,נטע בה כרם והקים חווה חקלאית בשם כרם אברהם ,לטובת תעסוקת כחמישים יהודים שגרו באותה העת בעיר העתיקה, בחווה הוקם גת לעיבוד ענבים ליין ,בתי גידול ליונים קלבריום ומחצבה ,כן הוקם בשטח החווה בית כנסת בעבור העובדים היהודיים בחווה.

הקמת המושבה האמריקאנית בכפר אטרס בחוותו של המומר יוחנן משולם .

הניסיון השלישי להקמת מושבה אמריקאנית בארץ ישראל ,נערך בשנת 1851-2 כהתיישבות מיסיונרית חקלאית אמריקאנית, קשורה למושבה החקלאית של קלורינה מינור האמריקאנית, אשתו של סוחר עשיר מפילדלפיה  ,אשר עמדה בראש קבוצה פרוטסטנטית מהעיר פילדלפיה ,בעלייתם לארץ ראו כהגשמת המשיחות נוצרית לגאולת הארץ וברצון לחזור למקורות ולעבדה תחת הנצרות,ולהכינה לקראת הופעתו המחודשת של ישו ,בנוסף בכת האמינו בני הקבוצה ,כי יש לכבד את יום השבת למנוחה ולכן כונו כת שומרי השבת.

הגעתה לארץ של המנהיגה והקבוצה, קשורה למנהיג וילאם מילר חקלאי מאזור ניו יורק,בעל חינוך בטפיסטי  שחזה כי העולם ייחרב עוד בשנת 1843,בעת הזאת על פי אמונתו יחזור ישו ויתגלה ,הוא פרסם את משנתו במיליוני חוברות וחברו אליו מאמינים רבים , כיוון שבחלוף תאריך זה ,לא התגשמה אמונתו, המטיף מילר ניסה להסביר כי טעה בחשבון והאירוע יתחולל בשנת 1844

התפוררה עדת מאמיניו לאור האכזבה,אך אצל קלורינה מיינר כישלון זה הנבואי חיזק את אמונתה,והיא החלה להטיף שלדעתה יש להכין את הארץ והקרקע לשובו של ישו  ולהגשמת הרעיון יש לחזור ולהתיישב בישראל  ולמציאת מקום להנחלת הרעיון הנוצרי בארץ ישראל ולשיקום ארץ ישראל מחורבותיה ,תוך שמירת יום המנוחה היהודי בשבת .

לצורך זה ערכה סיור ראשוני בשנת 1849 בארץ ביחד עם אדמס אחד מחברי הכת שלה , הם לנו בבית המלון של משולם יוחנן ליד שער שכם, בעת הביקור שוכנעה קלורינה בידי המומר היהודי יוחנן משולם , להתיישב עם קבוצתה בחוותו בכפר ארטס שאותה הקים בשנת 1948 היא חזרה לפילדלפיה על מנת לאסוף כספים להקמת המושבה ולגבש את חברי הקבוצה לעלייה ולרעיון ההתיישבות .

חיבור זה של קלורינדה ליהודי המומר יוחנן משולם הביא אותה ואת בני קהילתה להתיישב בחוותו של יוחנן משולם, בחודש נובמבר 1951 , הוגשם חלומה והיא הגיעה עם בעלה ובנה צרלס וקבוצתה לנמל יפו בעצם עלייתם קיימו חברי הקבוצה את החלטתם להתיישב בישוב הערבי ארטס ,באזור דרום העיר בית לחם ליד בריכות שלמה.

רעיונה היה למשוך את תושביה העניים של ירושלים וללמדם חקלאות ,על מנת להנחיל להם את השיבה לעבודת האדמה ולעבודה יצרנית ולהנחיל עליהם את הנצרות הפרוטסטנטית זאת בניגוד להתפרנסות היהודית שחיו מכספי תרומות – כפי שאנו קוראים כספי החלוקה, מיהודי הגולה שתמכו בקיום היהודים שגרו בישראל ובירושלים ,צפת וטבריה בפרט.

בזכות אמונתה זאת בנובמבר שנת 1951, התיישבו בני הכת בתחילה בכפר הערבי ארטס ליד בית לחם ,תוך חבירה ליהודי המומר יוחנן משולם שביחד עם בנו פטר שנפטר בשנת 1898, וחתנו המומר שמואל וייסמן, החליטו על הרעיון להקמת התיישבות חקלאית שתשמש כדוגמא לחוות חקלאיות נוספות.

הזוג מיינר  וחברי הקבוצה הביאו עמם לישראל , ציוד חקלאי שכלל מחרשות שנבצר מהם לעשות בהם שימוש מחוסר שוורים מתאימים לרתמם למחרשות ,כלי זריעה וקצירה, אוהלים וכלי בית, תרופות ,אך בעיקר הביאו עמם זרעים לנטיעה ושתילה,זמורות עצים כמו עצי אפרסק אמריקאני ,פירות יבשים כמזון, חלק מאנשיהם היו חקלאים ובקבוצה אל היו בנאים ונגרים.

בני הקהילה של שומרי השבת הפרוטסטנטים הקימו בתים בארטס, אך החיבור לא צלח עקב מריבות והשותפות התפרקה, לצורך השכנת שלום בית התערב הקונסול האמריקאי דאז פין אך גם מאמציו כשלו כיוון שצידד בצד של יוחנן משולם, משום שהוא כקונסול האמריקאי בישראל , ששכנע את יוחנן בבואו לישראל,לפתוח את החווה החקלאית בכפר ארטס, כאשר תווך חד צדדי זה כשל ,עברו בני הקבוצה בראשות קלורינה מיינר לעיר יפו בפרק ב , להקמת מושבה חקלאית אמריקאנית .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור