דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

תל אביב ספור המכבייה הראשונה בשנת 1932

 

את האשמה להקמת המכבייה יש לתלות ככתר לראשו של יוסף יקותאלי,אומנם רעיונות של הקמת גוף שירכז את מתעמלים היהודיים בעולם ,שיופיעו בתחרויות לעם היהודי בישראל רעיונות אלו כבר החלו להופיע בעיתונות העברית ברחבי אירופה בתחילת המאה העשרים.

בעת שהתקיימה ועידת מכבי העולמית בצכיה בשנת 1928 , התחיל הרעיון לרקום עור וגידים,הוצאו מספר שמות לאירוע שיציין 1800 שנים לשלטון המכבים והמרד בארץ ישראל לבסוף נבחר השם מכבייה .

אנשי הארגון של מכבי שמו לעצמם מספר גורמים לעריכת המכבייה בישראל, כאשר בראש ובראשונה להציג את הישגיי הספורטאי היהודי בפני העולם,מטרתה השנייה של המכבייה הייתה להכיר לבני הנוער היהודיים את ארץ ישראל ולהפיך בהם את הרצון לעלות למדינתם,לחזק את הזיקה היהודית הלאומית למדינת היהודים.

בתחילת שנת 1932 באישור הממשל המנדטורי ,אושרה התוכנית להקמת האצטדיון בחלקו הדרום מערבי של חצי האי הירקוני,כיום בחלק הצפוני מערבי של נמל תל אביב שהוקם ארבע שנים לאחריו.

במקום הוקם האצטדיון הלאומי הראשון , לאירוח המכבייה העולמית של חברי מכבי בעולם,סביב המגרש שהוקם הוקמו טריבונות ישיבה לחמשת אלפים מושבים ועוד מעל לחמש עשר אלף מקומות לעמידה.

האצטדיון הוקם תוך ששה שבועות,ונוספו אליו מתקני ספורט למכבייה בחלק הצפוני , מעבר לגדה של חצי האי הירקוני,תחרויות השחייה מהעדר בריכת שחייה אולימפית , נערכו במימי מפרץ חיפה ,כאשר תוחם חלק מהים בעזרת סירות ואסדות.

במכבייה שהחלה בסוף חודש מרץ 1932, הופיעו 18 משלחות מרחבי העולם שכללו קרוב לארבע מאות ספורטאים יהודיים חברי מכבי בעולם, צופים רבים מן הישוב היהודי ומחוץ לארץ הגיעו לתחרויות המכבייה באצטדיון והורגש מחסור במקומות צפייה.

היהודים בישראל ,חבקו רק מדלייה אחת , של הסייפת אושרה שרר, בסיום המכבייה נערך טקס במופע ספורט גדול ותהלוכה בחוצות תל אביב בנוכחות קהל רב.

בתחרויות המכבייה השנייה בשנת 1935 , השתתפו מעל לאלף שמונה מאות ספורטאים חברי מכבי העולמית,כיוון שרוחות מלחמה ועליית האנטישמיות באותה תקופה ,נשבה בעורפיהם של היהודים, נעשה מאמץ להשאיר את הספורטאים בישראל, אומנם כעולים בלתי לגאליים בעצימת עיני השלטונות,  חלקם אף בחרו באפשרות העלייה , לצערנו הספורטאים שחזרו ,רובם נעלם במחנות הריכוז.

שמה של המכבייה הראשונה והשנייה שנערכה בשנת 1935 באצטדיון הייתה מכביית העלייה,בזאת הסתיים תפקידו של המגרש כמקום אירוח למכביות הבאות,למעשה המכבייה הבאה נערכה רק בשנת 1950 ונערכה במגרש אצטדיון רמת גן.
 
משנסתיימו המכביות הראשונה והשנייה במגרש , הועבר והוסב המגרש לאימוני קבוצות הנוער והילדים של מכבי ,בתפקיד זה הוא מממשיך עד עצם היום הזה.

 
 
 
בניית אתרים - שרקור