דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

יפו המושבה האמריקאית בית רולה ותיאודוציה פלוייד

 

ממוקם ברחוב בר הופמן 16 המושבה האמריקאנית ביפו

רולה ואשתו תיאודוציה פלויד הקים בית עץ בן שתי קומות וגג רעפים , במושבה האמריקאנית ביפו, הוא גם אחד הבודדים שלא ירד מן הארץ כמו חבריו לכת המורמונים הנוצריים ,שחזרו למדינת מיין לאחר כישלון הקמת המושבה האמריקאנית, הוא לא עזב גם למרות שבנו היה בין שמונת הילדים שנפטרו בעת השהייה במחנה הזמני לפני הקמת המושבה האמריקאנית.

 

רולה פלויד הביא כרכרה להובלת נוסעים ,על האוניה שהביאה את בני הכת לנמל יפו, כוונתו הייתה להתפרנס מהסעת  צליינים בין יפו לירושלים, אלא שהדרך לעגלות וכרכרות לירושלים נבנתה שלוש שנים לאחר הגעתו לישראל, אך הוא הצליח להגיע לירושלים בשנת 1867 והיה הראשון שהגיע עם כרכרתו לירושלים, שנה לפני שהסתיימה סלילת הדרך לירושלים בימי התורכים, במהלך זה יסד את קו המרכבות הראשון בארץ בקו בין יפו לירושלים, יש הטוענים כי במרכבתו הוביל אבני רחיים לתחנת הקמח של מונטיפיורי בימין משה.

לצורך פתיחת הקו ,אף חתם רולה פלויד ,עם השלטונות העותומאניים בשנת 1868 ,על חוזה זיכיון , להולכת נוסעים לירושלים או על גבי בעלי חיים או בכרכרות , אך כאשר השלטונות התורכים לא העבירו לו את המגיע לו בעבור הזיכיון , הוא הפסיק את ההתקשרות עמם.

ביתו של רולה פלויד קיים עד היום ברחוב בר הופמן 17, לאחר עלייתו לישראל, למד רונה ערבית התעמק בהיסטוריה ,בסיפורי התנך ובגיאוגרפיה של ארץ ישראל , כול זאת על מנת להפוך למדריך ומסיע תיירים בעיקר צליינים ,כיום בבית העץ המשומר גרה היום אמנית פסלת סופי ויינגרז, אשר רכשה ושיפצה את בית העץ היפה הזה.
 
כאשר רולה פלויד התגורר ביפו ,הוא החל את הקריירה התיירותית שלו בשמשו כמדריך לתיירים והעולים ומתרגם בסבכי הבירוקרטיה שהגיעו לנמל יפו , זאת לאחר שלמד גם את השפה הערבית במקצוע שנקרא אז דרגומן, בין שרותיו הנוספים היו הובלה לבתי מלון והדרכה בסמטאות העיר יפו לימים אף רכש סירות שבהם השתמש להורדת הנוסעים מהאוניות לרציפי הנמל.
כאשר פורקה המושבה האמריקאנית וחבריה חזרו לאמריקה , העביר רולה פלויד את מגוריו לירושלים  ועבר עם חברו הרבט קלארק שמונה בהמשך לסגן הקונסול האמריקאני בישראל .
 

רולה הצטרף לסניף הבונים החופשיים שנקרא אז אחוות ברקאי ובהמשך אף הפך להיות ראש הסניף,חברו לסניף היה הערבי נוצרי יליד לבנון אסכר עוואד ,שאינגלז את שמו לאלכסנדר הווארד, ששימש כנציג חברת קוק לתיירות בארץ,בעקבות חברות זאת חתם רולה בשנת 1879, על חוזה התקשרות עם חברת קוק ,לשמש כמוביל ומדריך תיירים בעיקר צליינים בישראל,במסגרת עבודתו הוא שימש כמדריך לאישים ידועים בביקורם בארץ.

 

לאחר תקופה של עבודה משותפת ,עבר חתול שחור בין תומס קוק בעל החברה לרולה, כתוצאה מכך הפך רולה למדריך עצמאי בעל חברת תיירות משלו,חברת קוק זעמה והחתימה את ספקי השרות שלה שלא לעבוד עם חברת הנסיעות של רולה , למרות זאת רולה צבר מוניטין בזכות הידע שלו וכושרו הארגוני, הוא הפך לאחד מגדולי סוכני הנסיעות בארץ ישראל ובמדינות הסמוכות.

לחברתו היו עשרות כרכרות ,עגלות מסע וסוסי רכיבה  , אוהלים ומערכות אוכל משובחות שעימם הגיש ללקוחותיו מזון בסיורים,רולה ארגן סיורים בכול רחבי המזרח התיכון כולל מצרים ועתיקותיה,לצורך הלנת לקוחותיו הוא חתם חוזים עם בתי מלון מעולים וטיפל בכול צרכיהם במסעם, סכסוך זה עם חברת קוק הסתיים בשנת 1902 רולה חזר לעבוד בחברת קוק .
לאחר המעבר לירושלים, רכש רונה פלויד חלקה ובית בירושלים , בפינת הרחובות אגריפס והמלך גורג מתחם קולנוע עדן , השטח שעליו ניצב קולנוע עדן , מנוחתו עדן שכיום יוני 2012 אושרה תוכנית להרסו ולבנות מפלצת נדלנית בשטחו,שיכלול שני מבנים בני 24 קומות ומלונאות ,צחוק הגורל למורה הדרך והמלונאי רונה פלויד,קרוב לעשרים אלף מטר מרובע לכמאה ושמונים יחידות דיור,מעל לעשרת אלפים מטר מרובע למסחר וכחמשת אלפים מטר למלונאות.

הבית הפך למרכז המורמוני בירושלים ,במתחם ביתו בנה יחידות מגורים ששימשו למגורי לקוחותיו הצליינים  ובהמשך בימי העלייה השנייה ,הושכרו הדירות בעיקר ללומדים בבצלאל ולחברי פלוגת הסתתים העבריים, שבן חבריה היו אלכסנדר זייד,דוד בן גוריון,רחל ינאית,יצחק בן צבי ועוד.
מספרת רחל ינאית כי בבואה לירושלים בשנת 1908 היא התגוררה בצריף בחצרו של רולה פלוייד,בקומונה החדשה שנותרה,קומונת ירושלים החדשה,שכללה את שרידי תלמידי הסתתים בהשראת בוריס שץ,ביחד עם תלמידים מבצלאל,מטרת הקבוצה הייתה ליצור מקום להשראה ליצירת אומנות ותרבות ,ביחד עם רחל ינאית גר גם משה אינגברמן הסתת,לאחר שחזר מסגרה,יצחק בן צבי,הציירת אירה יאן,זאב אשור,גד אביגדורוב,יוסף נחמני,קלמן מרמר ועוד,את קניית המזון לארוחות המשותפות רכשו חברי הקומונה בחנות בכניסה לחצר מגרש הרוסים.
 

אגדה ירושלמית מספרת על בנו המאומץ של פלויד ,שרכב על סוסתו ברחוב יפו בירושלים בשנת 1910 ,שיכור כלוט או בשפת העם מבוסם, בעת רכיבתו על סוסתו ,הציק והתגאה בעוברים ושבים,האזרחים שהילכו ברחוב, מיהרו להתלונן במשטרה התורכית .

השוטרים שהגיעו לקום ,מיהרו ועצרו את הנער המבוסם והשליכוהו לקישלה,כשנודע לאביו הוא פנה לקונסול האמריקאני שהיה חברו , הלה פנה למשטרה בדרישה לשחררו כיוון שהינו נתין אמריקאני, למרות הפניות בילה הצעיר מספר ימים בקלבוש.

בשנת 1911 ,שנה לפני מותו של רולה פלוייד בגיל 79 , אשר נפטר בשנת 1912 ונקבר בית הקברות המשיחי במושבה הגרמנית בירושלים , נערך חוזה בינו לבין המורמונים למכירת המתחם והבית לידיהם, אך לאחר מותו הושכר הנכס למורמונים בידי אשתו השנייה מרי גין קלארק לייטון , בתו של חברו הרבט קלארק סגן הקונסול האמריקאני בישראל, אשר רולה פלויד נישא לה בשנת 1899 כאשר אשתו תיאודוציה נפטרה.

בשנת 1913 בשטח המתחם  , הוקם בית ספר לילדי המורמונים, אלמנתו גין של רולה פליוד

ובנם המאומץ אלברט עזבו את הארץ בפרוץ מלחמת העולם הראשונה, לאחר המלחמה הקים הבן אלברט את קולנוע עדן בשטח המתחם , הקולנוע נפתח בשם ססינמטוגרף עדן ,ההקולנוע היה מורכב מאולם שהוכנסו אליו שיכלולים טכנולוגיים כפי שהודבק לו כי בזאת נפתח עידן של בית חיזיון עברי.

הסרט הראשון שהוצג,הסרטים נקראו חזיונות נקרא האלוהים האדם והשטן . 

תודה לאייל יעקב אייזלר על עזרתו בתוספת המידע למאמר.

 


 
 
 
בניית אתרים - שרקור