דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

שדרות בן מימון 54 רחביה והצייר אבל פן

 

הצייר אבל פן התגורר בשדרות בו מימון 54 ברחביה בשנת 1937 , את ביתו הקים אבל פן ברחוב קוראי הדורות 8 בשכונת תלפיות, בית זה נהרס בשנות השבעים ועל חורבותיו הוקם מבנה דירות משותף.

 

אבל פן נולד בשנת 1883 בלטביה, למד בחדר ובגיל 12 החל לצייר בהדרכת צייר יהודי ,את לימודי האומנות למד בעיר אודסה ולאחר מכן המשיך את לימודיו בפריז, בשנת 1913 החליט לעלות לישראל והצטרף לצוות מורי האקדמיה לאומנות בצלאל , בשנת 1921 נמשך לתחום ההדפסה של ציורים ליטוגרפיה ולכן פתח בית דפוס שבו ייצר ליטוגרפיות מעבודותיו.

 

עיקר עבודתו הוקדשה לדמויות בסיפורי התנך כגיבורי המזרח  ,את ציוריו שילב בסגנון המזרחי האוריינטלי אשר חווה בעיניו במגוריו בישראל , כמו מדמויות פלאחים ועובדי אדמה שעל פי הבנתו היו דומים לדמויות היהודיות שגרו בעבר בישראל,אבל פן התייחס רבות גם לנושא העקידה ויש הקושרים את זה לנפילת בנו במלחמת השחרור, יצירות רבות שלו מעבודותיו מוצגות במוזיאונים החשובים בעולם.

       

עוד ביצירותיו תיאורים לפרעות קישנייב ברוסיה,בעקבות סיור שערך בשנת 1903 בעיר קישנייב וצפה במו עיניו בזוועות , לצערנו חלק מהציורים אשר הוגשו כעבודת גמר ללימודיו באודסה אבדו ,אך חלקם נלקחו על ידו כאשר יצא ללימודים בפריז, סדרת ציורים אלו נקראו נאד הדמעות ,בין עבודותיו הוא עיצב כרזות ללחום בכובש הנאצי בימי מלחמת העולם השנייה,בנוסף תיעד את זוועות הלחימה של הצבא הגרמני במלחמה.

 

בשנות החמישים החלה לנשוב רוח רעה בישראל שקבעה כי ציוריו אינם מתאימים למציאות הישראלית בהתהוותה וכמובן הסתגרותו בביתו מפני העולם לאחר נפילת בנו סגן אלדד בלחימה על גוש עציון יום לפני הכרזת המדינה,כאשר הבן אמר לחבריו אותי חי לשבי לא יקחו , יש הטוענים כי ציורו של אביו דוד היה בהשראת דמותו של הבן,בשנים האחרונות עלתה שוב קרנו וההכרה שוב בגדולתו . 
 
 
בניית אתרים - שרקור