דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחביה רחוב אוסישקין 9 פינת אברבנל 21 ביתו של הסוחר חיים כהן

 
רחוב אוסישקין 9 פינת אברבנל 21 ביתו של הסוחר חיים כהן
ביתו השכור של המתרגם עבדי אברהם . 
אנשים שהתגוררו במבנה בשנת 1935 : אבר שאול,דר יוסף וולטר,מונוסון מרי.
אנשים שהתגוררו במבנה בשנת 1936 : נורדון מרים.
אנשים שהתגוררו במבנה בשנת 1937 : נורדון מרים,עבאדי יצחק. .
 
יצחק אברהם עבדי התגורר החל משנות השלושים של המאה הקודמת ,כיוון שראשו היה עסוק בדברים אחרים לא טרח ברוב ימיו לטפל ברכישת דירה או ממון, אלא העביר את  ימיו בביתו המושכר ברחוב אוסישקין 9 ברחביה, בדירה הזאת אף אירח חברים מאנשי הרוח של השכונה, אנשי הממון וקבלות פנים , לאנשי מעלה מהשלטון הבריטי המנדטורי ,כולל את המושליםשל המדינה שבדרך.
 
סיפורו של יצחק אברהם עבדי המתורגמן
הספור הקשור לגברת כרמל קוניקוב ובעלה דר עדיה אדולף קוניקוב ,אשר רכשו את בית אליעזר ילין ברחוב רמבן 14 ברחביה, 
לאחר מחסור במזומנים שנוצר לבני הזוג נמכר הבית בשנת 1936 ,הבית נמכר אברהמוביץ יעקב בעל חברת יהודה ,
 
יצחק עבדי אביה של כרמל קוניקוב ובנו של אברהם עבדי , שעלה מסוריה שם עבד כסוחר , אשתו של אברהם עבדי מבנות משפחת ברוך מזרחי וניסים חיים מזרחי, הם התיישבו בעיר העתיקה בירושלים ,אשתו של יצחק עבדי הייתה מילדרד לבית ירחמיאל יוסף ,אחותו של דב יוסף , נולדו להן הבנות כרמל ומרים והבן אריאל שסנדקו בברית היה חיים נחמן ביאליק .
יצחק השלים לימודיו במוסדות לימוד בארץ וסיימם בשנת 1914 , יצחק הצליח ללמוד שבע שפות על בוריין ושלט בהם ברהיטות.
 
עבדי לאורך חיו והמגורים בירושלים התגורר בדירה שכורה ברחוב אוסישקין 9 , ראשו לא היה נתון להיבט הכלכלי ועיני הרוח והשפה העברית העסיקו אותו במקום לדאוג לביתו , בנו אריאל אשר נולד הפך לאיש העולם הגדול ואיש המסחר ומרבית שנותיו גר באמריקה הדרומית באקוודור ,שם הקים מפעלים ועסקים ואפילו תווך בין מדינת ישראל לאקוודור ,למכירת להק מטוסים ישנים של חיל האוויר הישראלי לצבא אקוודור.
 
בתו כרמל של יצחק עבדי ,נישאה לבן משפחת קוניקוב , לאחר חתונתה רכשה המשפחה את בית דוד ילין ברחביה 14 מידי עבדאלה רגואן , משפחה שהחזיקה במאות נכסים בירושלים בימיו.
 
לאחר שמשפחתו והוא הגיעו לישראל מעירק בתחילת המאה התשע עשר, יצחק עבדי סיים את לימודיו והחל לשמש כמורה,אך כשהשלטון בישראל התחלף והבריטים החלו לשלוט בארץ, החל לעבוד בחברת הסולל , שבה עבד בעיתונים שיצאו בשפה העברית כמו : כעורך בעיתון דואר היום, פלשתין ויקלי בשפה האנגלית, ובעיתון בריד אל יום ,הוא הטיף ליצירת שלום בין היהודים לערבים , חברו הטוב היה איתמר בן אבי בנו של בן יהודה וחבר בוועד הלשון העברי .
יצחק עבדי היה ממחדשי הלשון העברית ביחד עם בן יהודה , בעת הכיבוש הבריטי שימש כמתורגמן של גנרל אלנבי בעת שכבש את ירושלים, ולאחר מכן נשכר בידי אלנבי ומונה למתרגם הראשי של ממשלת המנדט,בעבודתו זאת הטביעה את המילה פלסטינה – ארץ ישראל שאף הוטבע בדרכון של תושבי ארץ ישראל.
 
לאחר שהשלטון בישראל ,עבר לשלטון צבאי מקומי , נתמנה יצחק עבדי כמתורגמן ,במשרדו של המושל הראשון רונלד סטורס, בתפקידו זה, עזר לתרגם את חוקי המנדט ומסמכים משפות שונות לעברית וההפך, בתפקידו זה, המשיך לעבוד אצל כול שאר הניצבים, כיוון שבין תפקידיו תרגם גם לשפה הערבית, קמה צעקה בקרב ערביי ארץ ישראל , לכן שכרו הבריטים את המתורגמן אמין אל חוסייני ,שבהמשך הדרך ,נתמנה כמופתי של ירושלים ,אויבם הגדול של היהודים בישראל, לצערו של יצחק עבדי ,הוא נאלץ לעבוד במשרדו ביחד עם חוסייני לאורך תקופת קצרה.
 
במסגרת תפקידו כמתרגם , עבר את התחנות הרבות ,בדרך המאבק להקמת מדינה יהודית בישראל, יצחק עבדי נחשב לדמות מגשרת מפשרת ,הן בידי השלטון הבריטי והן בידי מנהיגי הישוב בישראל, במסגרת תפקידיו ,הוא פעל כמתרגם בישיבות ועדות החקירה , יעץ ותרגם לניצבים הממונים הבריטיים בישראל, במשרדו התנהלה תכתובת והכנת מסמכים ,בין השלטון הבריטי, לממלכת ירדן, המנהיגות הציונית, עבדי יצחק שמר ואסף תכתובות אלו למען ההיסטוריה.
 
משום שהיה המתרגם הראשי של ממשלת המנדט וכיוון שהיה קשור לציונות , חבר למנהיגי הישוב הישן , כמו בן צבי, בן גוריון ,משה שרת , חיים ויצמן ועוד, הוא עסק בתרגום ואפילו תרגם את ספרו של יצחק בן צבי לאנגלית, בעבודתו זאת כמתרגם עבד יצחק עבדי עד שנת 1943 ,למרות ניסיונות הפיוס והרוגע שניסה עבדי יצחק להנחיל לשלטון הבריטי , החליט לבסוף בשנת 1943 כי נכשל בפייסנות , עבדי הבין כי הפער בין הרצון הציוני לממשל המנדט רחוק מאוד והתפטר.
 
את ספור השנים האחרונות ,לעבודתו כמתורגמן בשלטון המנדטורי , כתב עבדי בשנת 1947 ובו סיפר על אכזבתו , על רקע הקרע בין המנדט ליהודים קשור להצהרת בלפור, חבריו ניסו להריצו למשרת נשיא המדינה כנציג ספרדי ,אך הוא דחה את הרעיון מראש ,כיוון שהרקע העדתי אינו מוסיף מאומה לתפקיד, עבדי יצחק המשיך לעבוד ולתרגם בדרכו , להרחבת השימוש בשפה העברית.
 
אוספו הגדול של יצחק עבדי הכולל : העתקי מסמכים ותכתובות מימי המנדט, נמצא כיום בידי שותפו של בנו של יצחק אריאל לעסקים חיים רווה , ומתקיימת מערכת משפטית ,בין גנזך המדינה שטוען שהאוסף הייחודי זה שייך למדינת ישראל ,כיוון שהוא דן בעברה ההיסטורי לפני הקמתה.
 
בחזית הבית  ממוקם ספסל משיש לבן ,מעוצב בצורה מיוחדת ,שהוקם להנצחת פרופסור ארנסט חיים ורטהיימר , שהתגורר לאחר עלייתו לישראל מגרמניה ברחוב אברבנל 26 , פרופסור ארנסט ורטהיימר עבד באוניברסיטה העברית כדיקן בית הספר לרפואה בהדסה ופרופסור בפקולטה לביו כימיה .
 
סיפורו של הסתת אברהם אלעזר אלפרן - ברדה  http://www.malon.co.il/emall/content.asp?cc=129599

 
 
 
בניית אתרים - שרקור