דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב אלחריזי 28 בית עקיבא ורבקה רבינוביץ

 
רחוב אלחריזי 28 בית עקיבא ורבקה רבינוביץ הסב וסבתא
בני הזוג שעלו בשנת 1905 ,מחלוצי העלייה השנייה שקבעו את ביתם בשכונה בשנת 1926 מראשוני השכונה ,בני הזוג החזיקו חנות ללבני נשים וציוד תמיכה ואורטופדיה - מחוכים  בחנותם רחוב בן יהודה, חנות שפעלה החל משנת 1911.
 
את הבית שכנע לרכוש מאיר וילקנבסקי שהיה בקשרי משפחה עמם , מאיר וילקנובסקי היה סופר ומזכירו של רופין בהכשרת הישוב , החברה שרכשה את אדמות רחביה ,למאיר עצמו היה בית שתוכנן ונבנה בשנת 1924 בידי ריכארד קאופמן,ברחוב אבן גבירול ,לאחר שרכשו את החלקה ,את המבנה עצמו בנה בעבור משפחת עקיבא ורבקה רבינוביץ ,אחיו עקיבא של מאיר  וילקונסקי ,עקיבא היה מאשתו הראשונה של אביו לייזר.
 
הבית נבנה כשתי דירות קדמית ואחורית בקומה אחת,כאשר הכניסה הייתה מימין למבנה בכניסה וגרם מדרגות,
ביתם ברחביה הינו מבנה דו קומתי כיום ,בתחילה נבנה כמבנה בן קומה אחת , מתחת למרפסת הקדמית נחפר בור מים שמימיו נאספו ממימי הגשמים, המבנה מחופה באבן מבחוץ, כיום מזכיר במראהו צריף מאבן ,עם גג רעפים ומרפסת גדולה בחזית הבית גג המרפסת נתמך במוטות ברזל בקוטר שני צול, את המבנה ובמיוחד החזית לרחוב אלחריזי ,מקיפה גינה .
 
הכניסה למבנה מצידו הימני של המבנה , מוליך אליו משעול מרוצף באבן, נראה שהזמן עמד מלכת , הכול נראה כמו ביום הראשון שנבנה , הגינה בחזית אינה מטופחת וצמחיה עונתית חולפת בו על פי עונות השנה, בור המים שהיה בעבר מתחת למרפסת הפך בשלהי מלחמת סיני למקלט בידי .
 
סיפור משעשע ששמעתי היום מהנכדה הדסה , על תקופת הצנע וההוראה להחליף את גינות הנוי בגינות ירקות, חלק מהאזרחים ,אף הוסיפו לולי תרנגולות להטלה ובשר ושאר חיות אכילות ,על מנת לשפר את מזונם, בכדי לשמש דוגמא למשנתו גידלו הזוג גולדי ודב יוסף ברחוב אלחריזי 22  ברחביה גינת ירקות שכללה גם כרוב, שכניהם של הזוג דב יוסף , במשפחת ברלינסקי החליט האב להוסיף ארנבות לתרנגולות הבית .
 
שמעו הארנבות של משפחת ברלינסקי ,כי  קיים מזנון חופשי אצל השכנים, מיהרו וחפרו מחילת מעבר ,מתחת לגדר החצר, ויצאו הארנבות לארוחות שחיתות בגינתם של דב יוסף ,כשהבחינה גולדי בשוד בגינתה , ארבה אשתו של דב יוסף בחמה לגנבים וגילתה את התמימים במעקב אחריהם ,כאשר חזרו מהסעודה למנוחה בביתם אצל משפחת רבינוביץ , הם התנהגו כאילו לא היו דברים מעולם, ברור שהסקנדל לא אחר להגיע, ולאחר שוך המהומה הגדולה שהתרחשה ברחוב ולאחר ההתנצלות ,נחסמו מחילות המזון השחור.
 
 כיוון שהוצאות הבנייה היו גדולות למשפחת רבינוביץ, הם השכירו את הדירה הקדמית למשפחת מנשטיין ושני ילדיהם
שאחד מהם היה אהוד נצר, המשפחה עצמה הצטמצמה לדירה האחורית בת שני החדרים חדר אחד לסבא והסבתא והשני לבתם הדסה בעלה נפתלי ושני ילדיהם , בקיצור צפיפות זאת מילה עדינה,כאשר בגר האח של הדסה שגם גר בדירה ,הוא הוסיף לדירה חדר צריף בחלקה האחורי  של הדירה ,הקיים עד שיהרס בקרוב ביחד עם הדירה.
לאחר המעבר לבית ברחוב אלחריזי אשר נבנה בשנת 1926 , התרחבה המשפחה ונולדו להם הבנים שמואל ויהודה שמתגוררים בקבוץ כפר גלעדי , יהודה יודקה נפטר,הבת הדסה שנישאה לנפתלי ברלינסקי,בניה הבת בתיה כרמון ממשרד הפנים והבן עוזי ברלינסקי.
 
בתם הדסה ברלינסקי שהייתה אמנית ופסלת ושזכיתי לראות קמצוץ מפסליה של ראשי הציונים בארץ ישראל ופסלי אומנות נוספים, שנארזו ביום ביקורי ביחד עם תמונות עבודות ,רהוט וכלים שחולקו בין הנכדים והילדים ,הדסה שהמשיכה להתגורר בדירת הוריה הסבא עקיבא ורבקה רבינוביץ, ביחד עם בעלה,גם לאחר מותו של בעלה נפתלי, הדסה עצמה נפטרה בחודש אוקטובר 2011 , האמת שהבית נמכר לפני מספר שנים ליזם אמריקאני שהותנה עמו שהאם תמשיך להתגורר במבנה בשכירות עד מותה,המבנה שבימים אלו עומד לההרס ועל הריסותיו יבנה מבנה חדש.
 
רשמי הביקור שלא אשכח לעולם כיוון שפרט לתמונות שצילמתי ולהתרשמותי משיחתי עם בתה של הדסה , חוויה אדירה לאינציקלופדיה לתולדות רחביה , ועדיין לא שליתי קמצוץ מהסיפורים, לא ישארו מהמבנה מאומה לאחר לכתי. כיוון שבתקופה הקרובה יעלה עליו הכורת .
 
שלושה שטיחי אריחי רצפה של פרחים באורנומנט חוזר נתגלו לעיני ,בדרגת שלמות שלא ראיתי בשנים האחרונות במחוזותינו , גודלם של השטיחים המיוחדים בחדרים השונים אחד בכול דירה כמעט שלושה על שלושה מטר,את הפרוזדור וחדרי האמבטיה  מעטר  שטיח קוביות קטנות  של חמישה סנטימטרים על חמישה סנטימטרים  כמו משבצות בלוח השחמט בצבעים שחור ולבן , במטבח נותרו הארונות בני עשרות השנים במצבם המקורי,רהיטים משנות השלושים, יחידת מעילים ומראה,פוטלים ושרפרפי ישיבה ,כסאות עץ מושבי שלבים עם חיזוקי מסמרים מלפני עשרות שנים, ארונות בגדים מקוריים וכמובן תמונות השושלת ,פסלים ,ספרים וכמו שנאמר אוצרות העבר .
 
נפרדתי מהמבנה ואוצרותיו והזכרון ילווה אותי עוד הרבה זמן .

 
 
 
בניית אתרים - שרקור