דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב פלמח 9 ביתו של וולטר כץ – ולטר כץ

 
רחוב פלמח 9 ביתו של וולטר כץ – ולטר כץ
בית שנבנה בשנת 1938 מחלקים טרומיים שנקנו בגרמניה והובאו לישראל, החלקים הטרומיים נקנו בכסף שדרשו הגרמנים ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה בעבור האפשרות ליהודים לפדות את חירותם ולצאת מגבולות גרמניה בהתניה להכנסת סכום כסף זר בעבור הזכות להגר .
 
את החלקים הביא באוניה לארץ , וולטר כץ שמקצועו היה עורך דין, לאחר שנחת בארץ עבר לירושלים וקנה חלקה מידי האחים ראובן וזאב זילברשטיין בשכונת מרחביה בתחילת רחוב פלמח של היום.
 
את ביתו מהחלקים הטרומיים ,הקים ברחוב פלמח 9, לומר שהבית היה יפה קשה לומר בתור תושב הרחוב לאורך של 38 שנים ,אבל הוא היה חזק,צבעו החיצוני היה בגוון חום קשיי הפרנסה , גרמו לדר ולטר כץ ,לזנוח את עריכת הדין ולפתוח חנות בגדים וטריקו , פגימות ובגדי ילדים, בשם טריקוטז כץ בכיכר ציון .
 
בעת מלחמת השחרור שימש ביתו ברחוב הפלמח 9,  כעמדה קדמית כנגד הכוחות הערביים של גדוד ההצלה העיראקי וחיילי הלגיון הירדני  ,שניצבו בקטמון הישנה, באזור רחל אימנו ומנזר סן סימון, ולטר עצמו היה ממפקדי ההגנה באזור .
 
לפני כשלוש שנים נהרס הבית ונבנתה על הריסותיו מפלצת נדלנית מאבן אדומה, מעוצבת יפה ובסגנון מודרני של מספר קומות , בחלק הימני של קיר הגדר בחזית הבית הוצב לוח המספר מעט על הבית בתוספת תמונות בשחור לבן המציגות את המבנה בשטח השומם של תחילת הבנייה ברחוב פלמח.
 
סיפור רחוב מבוא יורם על שם בנו של וולטר כץ שנפל בעת מילוי תפקידו.
 
רחוב מבוא יורם בשכונת מרחביה בין רחוב פלמח לרחוב הנשיא ,נקרא על שם בנו של ולטר כץ , יורם דניאל כץ שנפל בשנת 1955 במבצע כנרת , יורם דניאל שנולד בשנת 1936 שימש כרץ שליח מעביר נשקים בין העמדות, בעמדת הביטחון של ההגנה שמפקדה היה אביו ולטר כץ, בביתם ברחוב הפלמח 9 ,בימי מלחמת השחרור .
 
יורם גויס לנחל בשנת 1953 ונפל בשנת 1955 בעת שרותו הצבאי,במבצע כנרת, שבו פעלו כוחות של צהל, לכבוש מוצבים סורים מעבר בצד המזרחי של הכנרת ,הוא נקבר בהר הרצל, אגודת אכסניות הנוער הקדישה על שמו את אכסניית בכרי דשא בחלק הצפוני מערבי של הכנרת .

 
 
 
בניית אתרים - שרקור