דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב אלחריזי 17 בית אסתר וניסים וולרו - בית יד בן

 
רחוב אלחריזי 17 בית אסתר וניסים וולרו - בית יד בן צבי
לשכתו ומשרדו של הנשיא בן צבי והנשיא שזר  
הבית נבנה בשנות בתכנונו של יהושוע סלנט בסגנון הבין לאומי בעבור משפחת וולרו, בשנות החמישים נרכש המבנה מידי משפחת וולרו , על מנת להסבו בעת שיעברו שינוי , על מנת להתאימו כלשכת הנשיא ולמשרדיו , משרדים אלו שימשו בין השנים 1952 – 72 לנשיאים בן צבי ולנשיא שזר.
 
גינת המבנה הורחבה על חשבון גן הכוזרי המחבר את רחוב קקל לרחוב רמבן , בשטח הגינה ,נבנה בה מגרש מסדרים לאירועים ממלכתיים,החצר גודרה בחומת אבטחה , התווספו לגן המבנה שני צריפים שנבנו בגרמניה , שחוברו על מנת ליצור מקום אירוח לקבלות הפנים לאורחי המדינה , המבנה שחובר כלל צריף גדול לאירועים ממלכתיים גדולים והאולם בצריף הקטן שימש לאירועים צנועים יותר 
 
כאשר נבחר בן צבי כנשיא המדינה בשנת 1952 , בני הזוג  דרשו כי משכן מגורי הנשיא יהיה בביתם הצנוע אשר התגוררו בו ,בנוסף דרשו כי המעון הרשמי של נשיאי ישראל יהיה בירושלים ולא בבית הנשיא הראשון ויצמן ברחובות.
 
המדינה רצתה לרכוש את בית שוקן המפואר למגורי הנשיא , אך בני הזוג הצנוע , החליטו כי בתקופת המעברות של העולים החדשים אין זה יאה לנשיא להתגורר במבנה מפואר, לכן נשארו בני הזוג בביתם הצנוע על שטח המשתלה.
 
בגינת יד בית צבי  הוצבו מספר פסלים כמו  דגם רצפת מוזיקה הנקרא פסיפס מעון , רצפת בית כנסת שנחשף ליד קבוץ נירים בשנת 1958,פסיפס מעון מתוארכת למאה השישית לספירה וכוללת 55 מדליונים המתארים בעלי חיים , צמחים ופירות, בנוסף מופיע על הפסיפס מנורת שבעת קנים שבסיסה כפות רגלי אריות ומשני צדדיה ניצבים אריות.
 
פסל לוח ארד  של בתיה לישנסקי ( אחותה של רחל יניאית) המתאר שורת גברים , הפסל נקרא מגש הכסף על פי ההשראה משירו של נתן אלתרמן .
 
לוח תחריט של חנוכייה קדמונית על אבן שנתגלתה בחפירות ארכיאולוגיות .
 
סיפור ביתם של משפחת בן צבי ורחל ינאית
 
בשנת 1924 רכשו בני הזוג רחל ינאית ויצחק בן צבי חלקה ברחוב אבן גבירול 10 , כיוון שעלות הקמת המבנה הייתה כרוכה בהוצאה כספית ניכרת הם התגוררו בשני צריפים אוסטריים שלקחו בידי הצבא הבריטי כשלל , צריפים אלו הועברו לרשותו עקב היותו חייל ששירת בצבא הבריטי במלחמת העולם הראשונה.
 
שני הצריפים אוחדו לצריף אחד שיצר מבנה בן שישה חדרים,בצריף התגוררו משפחת בן צבי וילידיהם ובחלקו השני הוריו של בן צבי והוריה של רחל ינאית ביחד, חלק נוסף שימש את ההגנה כמפקדה בשכונה.
 
צריף זה בשנת 1950 ,הועבר לאחר נפילת בנם עלי במארב של ערבים ליד קבוץ בית קשת כמוזיאון לזכרם של הנופלים במארב וכמרכז נוער על שמו של בנם ,בקבוץ בית קשת שופץ צריפו של הנשיא השני למדינת ישראל יצחק בן צבי ורעייתו רחל ינאית, במוזיאון יוצג תולדות הישוב במסמכים,מצגת אור קולית,תיעוד ,וחומר שנאסף על בן צבי ורעייתו ובנם עלי ,ופרטי בית ורהוט שהשתמשו בהם,חדר הנצחה למשפחת בן צבי,עלי בנו של הנשיא היה ממקימי הקבוץ בית קשת ונפל במארב על הגנת  שדות המשק, ביחד עם שבעת חבריו .
 
בחודש מרץ 1948,הצריף שהועבר מירושלים היה צריף המגורים של יצחק ורחל בן צבי ברחוב אבן גבירול 10 ברחביה, בו נולדו שני הבנים. היה זה צריף מעודפי הצבא הבריטי.לאחר שנבחר לכהונתו לא התגורר בן צבי בקבוץ,בחלק השני של הצריף יוקם אודיטוריום.בקיבוץ ממוקמת מצבה לנופלי הקיבוץ שיצרה הפסלת בתיה לישנסקי מאבן ותבליטי דמויות אנשים חקוקות עליה..
 
לימים הגיעו בני הזוג להסכם עם קבלן שבמגרשם הוא יבנה בית דירות ובתמורה הוא ייתן לבני הזוג את דירת קומת הקרקע למגורים,בהמשך החלקה שבו הייתה משתלת בת החלוצות , נבנה בהמשך בית החלוצות .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור