דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב אלחריזי 22 בית גולדי ודב יוסף

 
רחוב אלחריזי 22 בית גולדי ודב יוסף
מעט על דב יוסף :
דב יוסף נולד בשנת 1899 במונטריאול שבקנדה,עוד כנער כאשר שמו היה ברנרד גוזף כבן עשר החל להשתתף בכינוסים ציונים בקנדה,בתקופת מלחמת העולם הראשונה, התייצב לגייס צעירים לגדודים העבריים, כיוון שצבא קנדה סרב להקים גדוד נפרד עברי התגייסו חבריו והוא לליגיון האמריקאני והגיע עמו לישראל בשנת 1918,לאחר המלחמה חזר ללמוד משפטים בקנדה ובלונדון והושבע בהחלטתו לעלות מהצהרת בלפור,בשנת 1921 עלה לארץ עם חברתו גולדי ונישא בישראל.
 
לאחר עלייתו לארץ פתח גוזף ברנד  משרד עורכי דין בירושלים עם שותפו הורסט סמואל , אך שותפות זאת נגמרה והוא נשאר עם המשרד,בסגנונו הוא הושפע מדרך המשפט הבריטי ,אך השתמש בשכלו ובלבו בעת שהופיע בבית המשפט, משרדו טיפל ביהודים ובבעיות שהיו להם עם השלטונות, לימים כאשר סיים את לימודיו העורך דין צבי שוורץ באנגליה,הוא החל את התמחותו בירושלים בשנת 1926 אצל גוזף ברנרד שאותו הכיר מתקופת לימודיו באנגליה.
 
גוזף ברנרד עברת את שמו לדב יוסף כפי שאנו מכירים ,שימש כיועץ המשפטי של הסוכנות בימי המנדט, נישא בשנת 1922 לאשתו גולדי, בשנת 1936 נתמנה בידי הסוכנות להכין את הישוב היהודי להגן על עצמו,לעד ייזכר בזכות היותו שר האספקה והקיצוב בתקופת הצנע ,שבו סופק המזון לתושבים במדינה בעזרת תלושים .
 
סיפור משעשע יש על תקופת הצנע וההוראה להחליף את גינות הנוי בגינות ירקות, והרבה אף הוסיפו לולי תרנגולות להטלה ובשר ושאר חיות אכילות ,על מנת לשפר את מזונם, בכדי לשמש דוגמא למשנתו גדלו הזוג גולדי ודב יוסף גינת ירקות שכללה גם כרוב, שכניהם של הזוג דב יוסף , משפחת ברלינסקי החליט האב להוסיף ארנבות לתרנגולות הבית .
 
שמעו הארנבות של משפחת ברלינסקי ,ברחוב אלחריזי 28 ,כי מחולק קיים מזנון חופשי אצל השכנים, מיהרו וחפרו מחילת מעבר מתחת לגדר החצר, יצאו הארנבות לארוחות שחיתות,  בגינתם של דב יוסף ,כשהבחינה גולדי בשוד בגינתה , ארבה אישתו של דב יוסף ,בחימה לגנבים וגילתה את התמימים, המעקב אחריהם ,בחזרתם מהסעודה , לביתם אצל משפחת רבינוביץ , הם חזרו במחילה והתנהגו כאילו לא היו דברים מעולם, ברור שהסקנדל לא אחר להגיע, ולאחר שוך המהומה הגדולה שהתרחשה ברחוב ולאחר ההתנצלות ,נחסמו מחילות המזון השחור.
 
המבנה שנבנה בעבור משפחתו , נבנה בסגנון ספרדי עם השפעות סגנונות ספרדיים,  כמו בספרד,דב יוסף החליט לבנות את ביתו בשכונת רחביה לאחר מאורעות בשנת 1929 , בניגוד לבתים המחופים אבן ירושלמית על הקירות החיצוניים, הקירות במבנה צופו בטיח , גורם שזרז את הקמת המבנה.
 
 את המבנה תכנן האדריכל בינימין צייקין , במבנה החיצוני ניתן משקל להשפעת הסגנון הספרדי לבתים כולל מספר מרפסות מחופות גג רעפים , חזית מבנה ושביל גישה בחצר המקיפה את המבנה,
צמחייה ענפה מכסה כיום את המבנה בחזית והכוללת צמחים מטפסים , מספר מרפסות עם גגות רעפים ,המבנה נבנה בשנת 1929 לאחר המאורעות ,בעת הלחימה בירושלים בעת מלחמת שחרור , מונה דב יוסף בידי המדינה לשמש כמושלה האזרחי של העיר ירושלים.
 
בשנת 1975 ,לאחר שאשתו נפטרה ,מכר דב יוסף את ביתו , לחיים פז התכשיטן ,לאחר הרכישה הוסיף חיים פז , אגף מפלצתי בן ארבעה קומות נוסף ,בשנת 1985 בחלקו האחורי של המבנה.
 
גם כיום נמשכת תנופת הבנייה מאחור סוף 2011 .

 
 
 
בניית אתרים - שרקור