דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחביה הקדש משגב לדך ממשפחת מוזס רחוב אוסישקין 11B

 
רחוב אוסישקין 11B הקדש משגב לדך ממשפחת מוזס
רחוב אוסישקין 11B בעל המבנה 1935 הקדש בית החולים לנשים משגב לדך
המבנה נתרם להקדש בידי משפחת משה ורימה מוזס , מוזס עבד כקבלן ,לאחר שקה את המבנה הוא הקדיש אות כהקדש שמפרות ההשכרה יהנה בית החולים הכללי משגב לדך , עוד בשנת 1935 המבנה היה רשום כרכוש משגב לדך.
בשנת 1935 גרו במבנה דר בונם פאול ,אלחסיד מרים,הפקיד בלוך אהרון,הפקיד בחברת של טסלר אליעזר,דר לונהיים ברונו מהדסה, הצייר קרצמר שמואל.
אנשים שהתגוררו במבנה בשנת 1936 : אונא אביגדור,
אנשים שהתגוררו במבנה בשנת 1937 :הרצברג שמואל,דר וכטר שלמה,כהן רוינה,מרטין נתן,
 
סיפור והיפוכו ברחוב אוסישקין
סיפור הבית מספר 13 ברחוב אוסישקין, כולם מספרים כי ברחוב אין בית מספר 13 ,מן הסיבה שמנחם אוסישקין בעת שהרחוב נקרא בשמו עוד בחיים , מנחם אוסישקין חיפש ומצא בספרים שחקר כי אין מזל למספר 13 ולמעשה המספר מביא מזל רע למשתמש בו .
 
אי לכך החליט אוסישקין, כי ברחובו לא יהיה בית מספר 13 , למרות רצונו זה בעת סיורי ברחוב ,באוקטובר 2011 , מצאתי על עמודי בית ברחוב אוסישקין , את הכיתוב אוסישקין 13 בצבע שחור על עמודי שער הכניסה לחצר הבית.
 
אני מניח , שזה נכתב בעת מהלך שנוצר לפני זמן מה , בניסיון להחזיר עטרת ליושנה ולהחזיר באופן פיראטי הפגנתי , את שמו של הרחוב אשר ניתן לו  ושנקבע בעת שנבנה הרחוב , לרחוב  רבי יהודה הלוי , באירוע הזה נעקרו שלטי רחוב אוסישקין ונתלו שלטים בשמו הישן רבי יהודה הלוי .
 
דבר נוסף מעניין למבנה בן שתי הקומות , מעל לכניסה בפתח הכניסה במרפסת החזית, מקובעת טבלת שיש שעליה חקוק כי המבנה נקנה ונתרם לטובת בית החולים משגב לדך (שנסגר עקב ניהול כושל) המבנה נתרם לאחר מותו של משה ורימה מוזס.   
את השלט מסתירה מעט מנורה גלילית שעליה פעמונים מנחושת .

 
 
 
בניית אתרים - שרקור