דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מנזר רטיסבון ספור גדוד העבודה 1

 

המשך סיפור חייהם בגדוד העבודה והגנה של יוסף טרומפלדור

הפלוגה הגיעה בשנת 1922 התיישבה בגבעת שאול ומיד עברה למחנה אוהלים שהוקם מחוץ לגדר מנזר רטיסבון ,הפלוגה התגוררה בנקודה לאורך ארבע שנים ,עד 1926-7 במתחם מנזר רטיסבון ברחוב הנגיד בירושלים, שמה של הפלוגה היה פלוגת רטיסבון,הם הקימו אוהלים ליד חומת המנזר וסבלו מהקור הירושלמי , מזונם היה פת לחם וחצי תפוז ביום האושר, כדברי השיר שי ואורז יש בסין, שירו של שלונסקי שנכתב בעין חרוד בגיל 21, לאחר שחזר ארצה בשנית .

 

המטבח והבישול באוהלי רטיסבון היה על מדורות בחוץ בשבתות היו מגיעים אנשי שכונת שערי חסד אנשי הישוב הישן על מנת לראות את אנשי הישוב החדש .

 

אוהלים אלו שהתגוררו בהם נהרסו ודלפו בגשמי ירושלים, בצר להם מצאו מקלטים במספר צריפים מוזנחים שנרכשו מעודפי הצבא הבריטי ממלחמת העולם הראשונה,מספר פחונים , בין הצריפים היו צריף חדר האוכל כיום בית הכנסת ישורון, וצריף בתי הילדים שעבר משכונת שער חסד, מה שכיום הוא בית אלברייך ברחוב קינג גורג ממול לישורון.

 

חלק מהצריפים שנבנו בשכונה לא רק לחברי הפלוגה , נבנו בידי הנגר קרינצקי בהמשך מרמת גן שהיה לימים ראש העיר רמת גן , בתקופה מסוימת חלקם אף מצאו מקלט במבני האקדמיה בצלאל הסמוכים בתחילת רחוב שמואל הנגיד.

שכונת שערי חסד נוסדה בשנת 1909 , מיקומה היה בין שכונת רחביה והשוק ומבני דיסקין של היום , הקמתה אפשרה ליהודים דתיים דוברי אידיש ,חסרי רכוש להקים בית בירושלים , בעזרת כספים מאגודת חסד גמילות חסדים .

סיפור מנזר רטיסבון - http://www.malon.co.il/emall/content.asp?cc=112309

מגדל האיתות שחדל לאותת http://www.malon.co.il/emall/content.asp?cc=124327

העבודה הראשונה שנעשתה בידי חברי הפלוגה בירושלים הייתה סלילת רחוב קינג גורג בנוסף החלו להקים מחצבות לכריית אבן הן ליצור לוחות אבן ,ליצור בלוקי אבן וניפוץ סלעים ליצור חצץ לבנייה ולתשתית כבישים,מחצבות אלו יצרו בורות גדולים ועמוקים, בשטחה של ירושלים ובשטח שכונת רחביה.

חברי הקבוצה הקימו את הגדר מסביב לקבר רחל,בניית האמפיתיאטרון בהר הצופים,בנו בתים במושבת מוצא ובשכונת נווה יעקוב,הכשירו שטחים להקמת קבוץ קריית ענבים,נטעו יער ,חלקם של חברי הקבוצה בשנת 1925 עבדו בסבלות בתחנת הרכבת והתחרו בסבלים הערביים, עבודות בחלק המזרחי של ים המלח בבניית דייקים ,ובחלק המערבי בבניית מבני המפעל ,באזור לידו של היום.
 

תוספת לספור אנשי גדוד העבודה וקריית ענבים

תוספת לספרו קריית ענבים הינה סיפורם של אנשי העלייה בשנת 1920 שהועסקו בידי ועד הצירים ביעור וחקלאות וסלילת כבישים בין טבריה לסמך ותיקון הכביש בין חיפה לנצרת חלקם של אנשי העבודה כמאה שבעים עולים מגליצייה ופולין מתוכם כשלושים נערות, מגדוד העבודה גר במחנה אוהלים ליד גבעת יערים ,שעבדו בסיקול,בניית טרסות ,סלילת דרכים ועקירת עשבי בר ,על מנת להכשיר חלקות לחקלאות בקבוץ קריית ענבים ,ובישובי הסביבה .

שמות חלק מחברי הקבוצה חקוקים בתולדות ההתיישבות והעבודה העברית בגלי העלייה השנייה והשלישית ,שמות כמו :

יצחק שדה שנקרא אז יצחק לנדברג או כונה הזקן, יעקב לוין שמוכר יותר בזכות בנו עמוס קינן, שרה ציציק שנפלה על הגנת תל חי ,השם החמישי על המצבה ,אחותו של אפרים ציזיק שנפל בהתיישבות ביער ובית הרצל - חולדה , בטרם הוקם הישוב הקבוע של חולדה,ואחותם של האחרונה רבקה לבית משפחת ציזיק שמתה מעקיצת עקרב ,דבורה בייניש ,בן ציון אשל ועמנואל בר חיים שהקימו את קבוץ רמת רחל כשהתפרקה הקבוצה וחברם פנחס וולמן שנהרג בהגנה על הקבוץ ,מרדכי איש שלום בעברו נקרא פרידמן , אשתו חדווה ,בהמשך מרדכי איש שלום היה ראש העיר ירושלים, אלכסנדר זייד שהקים את אגודת השומר,יוסף ברק שהגיע מחפירת בורות ברחובות ולאחר מכן לקבוצת דגניה,אריה ליפשיץ שהפך לסופר בהמשך דרכו,לזכרו קיימת כיכר אריה ליפשיץ , בסוף רחוב הנרקיס ליד בית הסוגרים,קוזנובסקי, אוסטרובסקי ,קצרה ידי מלמנות את כול חברי הפלוגה .

אנשי גדוד העבודה שהגשימו את רעיונם בעבודה עברית טהורה והוצאת עבודת האבן מן הפועלים הערביים , העבודה במקצוע האבן נעשה בקבלנות ,והשכר היה זעום מאוד חלקם למדו את תורת הסיתות מסתת איטלקי חלקם למדו מסתתים ערביים כמו בגבעת שאול.

העבודה התחלקה לתתי קבוצות עבודה על פי ההתמחות : עובדי חציבה,עובדי סיתות,למדו גם סיתות מצבות וליטוש אבנים מהערבים,אפילו נשים מקבוצת העבודה התמחו בסיתות ונקראו בידי הערבים מאדם סיתות וכאשר החלו לבנות בתים התמחו גם במקצועות בנאי אבן,בנאי לבנים,טייחים וריצוף , עוד תתי קבוצות הוקמו כמו : נגרים,מכונאים, עובדי משתלות כמו רחל ינאית , בשנת 1925 חלקם של חברי הקבוצה עבדו בסבלות בתחנת הרכבת והתחרו בסבלים הערביים.

ספור מפורסם הוא סיפורה של רחל המשוררת שהגיעה לירושלים וניסתה להתקבל כעובדת במשתלת נוח נפולסקי , נוח היה אחד מאנשי גדוד העבודה בפלוגת רטיסבון, שהקים זמן קצר לאחר בואו לרטיסבון משתלת עצי מחט ושיחים, חלק מהצמחייה לשכונת רחביה הגיעה ממשתלתו , הוא סרב לקבל את רחל לעבודה במשתלה.

כשהקדמה הגיעה לישראל ,החלו אנשי פלוגת העבודה ,להשתמש בקומפרסורים לחציבת המחצבות ,בשכונה רחביה ובגבעת שאול, הם חצבו אבנים גם במושבה הגרמנית ובאדמות מקור חיים .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור