דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

תחילת התרבות בגדוד העבודה הירושלמי

 
תחילת התרבות בגדוד העבודה הירושלמי
באזור בור המחצבה שנקרא בור ב , שלימים הוקמו עליו המוסדות הלאומיים ,הסוכנות שהוקמה בשנת 1920 , ועד שנות השלושים הצטרפו המוסדות של קרן היסוד והקקל, ליד הבור הוקמה הסדנה לתיאטרון ותרבות בצריף בחלק האחורי של המבנה במקום שלימים שימש את כמשרד ראש הממשלה לדוד בן גוריון ,כיום משמש המבנה את קרן היסוד, והכניסה בחלקו האחורי של מבנה הסוכנות והקקל .
 
את הסדנא הפעיל השחקן משה מרגלית איש העלייה השלישית שעלה במסגרת תנועת החלוץ , עבד כפועל בנין ,לאחר מכן בפרדסים מרגלית המשיך והצטרף לגדוד הירושלמי במחצבה כאיש עבודה במשך שנתיים וחצי.
 
בשנות העשרים החל משה הלוי להסתובב בארץ בין העולים לחפש שחקנים לתיאטרון האוהל , הוא שכנע את משה מרגלית בשנת 1925, להצטרף לבית הספר למשחק של האוהל ובשנת 1929 הפך לחבר מן המניין בצוות שחקני האוהל, לימים חזר ונטע שני עצים שקיימים עד היום, במקום שעמד צריף התרבות ,בחלק האחורי של המוסדות בפינת רחוב הקקל ורחוב מולכו .
 
הגדוד העברי ופלוגת רטיסבון שימשה כמרכז חברתי לכל ירושלים, המפגש הקבוע בלילות שישי ומוצאי שבת משך את בני נוער, תלמידים, פועלים ותושבים ותיקים בירושלים כדי להתכנס לרקוד, לשיר ולשמוח ולשמוע הרצאות ציוניות.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור