דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מדינה כנסיית סט אגטה St. Agatha הקטקמבות הקריפטה והמוזיאון

 
כנסיית    St. Agatha ,הקטקמבות,הקריפטה והמוזיאון
של   catacombs of St. Agatha
הכניסה בחינם פרט למוזיאון
כתובת  רחוב  St Agatha  בעיר מדינה
הכנסייה פתוחה בימי השבוע בשעות 09:00-17:00  
טלפון לתאום 21454503
מידע  
כנסיית  St. Agatha
הכנסייה הוקמה בשנת 1504 אך לא נשאר ממנה זכר כולל כתובים, על כנסייה זאת הוקמה כנסייה חדשה בשנת 1670, היא שופצה שוב בשנת 1870, כולל הקריפטה שהייתה במצב גרוע, באותה עת שוחזר המזבח ושופץ פסלה של הקדושה סט אגאתה , בשנת 1912 שופצה חזיתה של הכנסייה כולל אולמות התפילה ותשמישי הקדושה כמו כן שופץ מגדל הפעמונים בחלקה הימני של הכנסייה.
 
בשנים 1957-61 נעשו שיפוצים מבניים הוספו שתי קפלות קטנות,הקפלה של הלב הקדוש לזכרה של מריה, וקפלת סנט פול לציון ספינתו הטרופה של הקדוש בשנת 1960 מלאו מאה שנה לאירוע זה, בנוסף בצידו הימני של המזבח נחצבה קריפטה נוספת שבה נקברו מייסד האגודה של סנט פול יוסף דה פירו. וחבריו, באותה עת
שוחזרו הקירות.
 
האטרקציה העיקרית של הכנסייה הוא פסלו משיש לבן של בנא אגאתה משנת 1551 ,שמייחסים לו את האגדה שעל פי חזיונה של נזירה כי אם יוצב הפסל על חומות העיר מדינה היא לא תיפול במצור התורכי , בסופו של דבר התורכים ערכו מצור על העיר אך לא הצליחו לכבשה ונסוגו, למפרץ סנט פול ועזבו את האי , מכאן הגיעה המילה יוק שבה תאר המצביא שהובס את מלטה באוזני אדונו ,לכאורה היא נמחקה ולא שווה את המאמץ, כדי להנציח את האירוע של הצבת הפסל על החומות ,נערך בכול שנה בחמישי בפבואר תהלוכה דתית מהקתדראלה של העיר לכנסייה.
 
קטקומבות  המלטזיות
הקטקומבות המלטזיות לא נועדו לשמש כמקומות מסתור או כמגורים , הם החוו בית קברות תת קרקעי בצורת מסדרונות צרים וארוכים ומשני צדדי המסדרונות נחצבו קברים ,חלקם עם קמרונות ,חלקם ליחיד וחלקם לזוגות,ועד חמישה נקברים באותו קבר ,חלקם מופרדים בקיר דק , שנים מהקברים קושטו עם ציורים או תבליטים וכתובות ביוונית ,בעבור ראשי הנפטרים הוצבה כרית או גומה וכך אנו למדים כמה נקברו באותו קבר.
 
דבר נוסף מעניין בקטקומבות היה תוספת שולחן עגול ומעליו משטח עם שוליים ופתח ליציאת נוזלים ולכלוך לשטיפת המשטח  לאחר השימוש  ,הנקרא  saddle-back canopied table grave ,  אשר משערים כי שימש לסעודת פטירה למת .
 
בעת הביקור ניתן לראות סוגים שונים של קברים,  חלקם עם גג שנוצר בו מעין קשתות  הנתמכים בעמודים ,בקירות המסדרונות נחצבו חורים קטנים להנחת עששיות לתאורה, חלק מהקברים הם מהתקופה הנוצרית משערים על פי העיטורים והקישוטים והמידות השונות של הברים כי הם שייכים לתקופות אחרות ,שריד קפלה ומזבח מהתקופה הנוצרית נמצאים בקטקומבות , המזבח מעוטר בציורים מהמאה השלישית בצבע אדום המסמן את החיים והאלוהות , קיים ציור פרסקו משומר בצורה מיוחדת וציורי פרחים .
 
הקריפטה בכנסיית St. Agatha
את קירות הקריפטה בכנסייה מעטרים ציורי קיר שחלקם מהמאה ה 12 וחלקם מהתקופה הביזנטית, אך קיימים גם ציורים בסגנון יווני ,מהמאה ה  15 קיימים כשלושים ציורי קדושים ,שלוש עשר מהציורי הקדושים שייכים לקדוש סנט אגתה  St. Agatha שהוצא להורג בעינויים לאחר שנרדף  והבתולה מרי, חלק מהציורים של המאה ה 15 צוירו בידי האמן  Salvatore D Antonio, רוב הציורים נתרמו לכנסייה בידי חסידיה , מצד ימין של הקריפטה על התקרה ניתן לראות ציורים אשר שוחזרו בשנים 1984-1989  .
 
בעת ביקור בקריפטה בשנים 1664-1668 של מוניסיניור לוקאס בונוס נתרם פסל לזכר קדושי הכנסייה מבהט שחור המייצג קדוש קשור לעץ  ,כיום נמצא במוזיאון הכנסייה, במקומו ניצב כיום פסל מסיבי זכוכית של האמן המלטזי Anton Agius.
 
מוזיאון הכנסייה
בעת הביקור במוזיאון ניתן להתרשם לא רק מההיסטוריה של האי אלא גם על ההיסטוריה של המדינות השכנות, אוספי המוזיאון נאספו בשנת 1933 , שטחו של המוזיאון אינו גדול, אך יש בו מוצגים רבים כולל אוספי מאובנים, אבנים וקריסטלים פרהיסטוריים , חרסים אטרוסקים, ,אוספי מאובנים של צדפים, שינים של דגים וכרישים חלקם טבוע באבני גיר, עצמות פילים ננסיים, סוסי יאור וחיות בר כמו צבאים, ניבי פילים שנהבים, וגולת הכותרת היא שרידיו של היפופוטם שחיי על אדמת האיים לפני 175 אלף שנה.
 
קיים אוסף של קרוב לאלפיים מאובנים מארצות שונות, ובעיקר של קריסטלים בצבעים שונים, באולם התצוגה הראשי מוצגים כלי חרס מהמאה השישית לספירה, מגוון של מנורות שמן,כלים מהתקופה הניאוליתית , שלושה מזבחי אבן מגולפים וכלי קטורת, כמו כן חרסים מהתקופה הפונית במלטה , שנתגלו בקרבים פונים ונוצריים, נרות שמן של הפניקים , פוניות,רומאיות יהודיות כולל סמלים וחריטות של חיות ופרחים ובעלי חיים, בקבוקי בושם מראות תכשיטים וסיכות משנהב, אמפורות להובלת שמן ויין, כלי בית אטרוסקיים מהמאה הרביעית.
 
בתצוגות מספר פסלים כולל הפסל של סנט אגאתה , קיימים אוספי מטבעות מלטזיות מתקופות שונות, אוסף שעונים מכסף וזהב, לוחות וכתובות עליהם מימי הביניים  
כמו כן באוספי המוזיאון אוסף לוחות נדר , אשר נאספו מהריסות הכנסייה בעת השחזור בשנים 1959-60 הכוללים חלק מחזית הכנסייה, קישוטים ולוחות השיש המתוארכים משנת 1504 שעליהם מוטבעים שקנאים כסמלים נוצריים, חקיקות המראות אוסף של צריחי כנסיות מימי הביניים, חריטה של גורג הקדוש רכוב על סוס,צלבים שונים, וכלי נשקו ושריונו של מלך ארגון ובני משפחתו.

 
 
 
בניית אתרים - שרקור