דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מלטה מקדשי מנג'דרה Mnajdra

 
מקדשי  Mnajdra
הכניסה בתשלום
מקדשי  Mnajdra  ממוקמים בחוף הדרומי של האי מלטה, חמש מאות מטר ממערב לHagar Qim על קצה הצוק מול הים ומפרץ  Filfla .
איך מגיעים לוקחים אוטובוס מתחנת האוטובוסים בוולטה ישירות למקדשים , קווים 32,38,138 .
המקדשים פתוחים בימי השבוע בשעות 09:00-17:00 סגור בחגים
טלפון לתאום 21424231
מידע
מקדשים אלו נבנו כשלושת אלפים שש מאות שנה לפני הספירה, בית המקדש המגליתי נחשב לאחד העתיקים שנתגלו בעולם במצב טוב יחסית, המקום הוכר בידי אונסקו לשימור בשנת 1992 , ארבעה מקדשים נמצאים במתחם אחד ששטחו חמש מאות מטר מרובע , המקדשים  נחשפו לציבור לאחר שחזור בשנת , ממצאי החפירות כולל פסלה של הגברת השמנה ממוצגים במוזיאון הארכיאולוגי של האי מלטה  .
 
חושבים כי מטרת המקדשים הייתה אולי , לאפשר טקסים ציבוריים , וטקסים פרטיים יותר  ממש ליד החור האורקל,  אולי טקסים לציון תאריכים חשובים בתאריכי לוח השנה אולי לציון חילופי העונות.
 
מקדשים אלו המורכבים ומתוכננים בצורה מתוחכמת, גובהם של האבנים  ומיקומם מאפשר צפייה באתר כבר ממרחקים, בעיקרו הוא מקדש אחד מתוחכם שדי קשה לפענח את שרידיו , כיוון שיש לו תכונות יוצאות דופן בכול אחד מחלקיו,  בחפירות הראשונות לגילוי המקדשים החלו בשנת   1840 בידי החוקר הבריטי  J.G. Vance, ובשנת 1871 החלו להתבהר תוכניות המתחם ,בשנת 1910 נערכו חפירות נוספות שבהם נמצאו ממצאים ארכיאולוגיים חשובים, אך החפירה של שנת 1949 הביאה את הממצאים החשובים של חמישה פסלים קטנים אחד מהם נקרא הפסל של ונוס Venus of Hagar Qim, שתי קערות ששימשו באזור המזבח,ואבן עגולה ששימשה עם עוד אבנים כאלה כגלגלים להעברת האבנים הכבדות .
 
המקדשים נחצבו ונבנו מאבני גיר רך הנמצא בסלעי האזור,צורתם במבנה תלתן , המרוכזים בחלקם הקדמי למתחם עגול הנקראHagar Qim,בנמצא צפונית מזרחית למבנה התלתן של שלושת המקדשים, כאשר ישנם שלושה מבנים סיאמים שאינם מחוברים ,במבנה העליון,האמצעי והתחתון.
 
המקדש העליון הוא הקדום ביותר ,כאשר משערים כי הוא נבנה בתקופות של 3600-3200 שנה לפני הספירה , פתחו ממוקם בחציבה בתול הסלע ,במבנה במקורו הייתה תקרה מקומרת אך היא נהרסה לאורך השנים ונותרו רק בסיסי התקרה וקירות המורכבים מאבנים המונחים בשורות.
 
בית המקדש האמצעי נבנה כך משערים ,בשנים  3150-2500 לפני הספירה, כמקדש האחרון שנבנה במתחם.הוא ממוקם מול החוף הדרומי של האי, על גבעה קטנה בחלקה הגבוהה.  
בית המקדש התחתון הוא המבנה המרשים מבין המקדשים,המקדש אופייני בצורת סגנון הבנייה המגליתי עם קיר ורצפתTorba,הכולל ששה אבסיסים, האבסיס הימני מוליך לדלת אשנב בסופם של מדרגות המוליכות לאולם האורקל,שממנו יוצא פתח קטן שממנו משמיע האורקל את דברו.
 
בכניסה נכנסים לחצר גדולה אשר לאורך הקירות נמצאים ספסלי אבן , כניסה עם לוחות כרכוב בגובה שלושה מטר מאבן,  מעלייה רואים את זה באחד ששרד, בהמשך הסיור רואים את שרידי הגג המקומר, על חלק מאבני המקדש רואים עיטורים חצובים של ספירלות המורכבת מחורים נקורים באבן,שרידי מזבח  במבנה נראים שרידי פתחי חלונות,וקיימים מספר חדרים שקירותיהם מורכבים מאבנים חצובות המונחות בשורות, בתוך החדר הראשון מזבח על עמוד כפול בצורת שעון חול.

 
 
 
בניית אתרים - שרקור