דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ויקטוריה סיור בעיר Victoria בירת האי גוזו

 
העיר ויקטוריה Victoria בירת האי גוזו
שמה הנוסף של העיר ויקטוריה הוא ראבט  Rabat
 
 
העיר רבאט החליפה את שמה לויקטוריה בשנת  1887, העיר ויקטוריה ממוקמת במרכז האי גוזו,העיר קרויה על שם המלכה ויקטוריה ,בעת שנחגג לה יום הכתרתה השישים כמלכה בשנת 1887 , אך למרות זאת חלק מהתושבים קוראים לה ראבט על שם השכונה הישנה של מצודת העיר , יש החושבים שאת השם רבאט  לקחו מהעיר הגדולה ראבט במרוקו, העיר נקראה רבאט אף בידי ההיסטוריון  Andrea de Beniamin  בשנת 1455 כאשר אז הוא קרא לה  Rabbatum , הגנת העיר נבעה משלוש גבעות המקיפות אותה שעליהם הוקמה המצודה וביצורי העיר.

כיום העיר משמשת כמרכז מסחרי וליבת המנגנון המינהלי של האי גוזו,בעיר ויקטוריה משרדי השלטון,בנקים,מוסדות דת וכנסייה,מרכז לחברות מסחריות,מוסדות השכלה, ספרייה,מוזיאונים,ושישה מנזרים שלושה לגברים ושלושה לנשים.
 
     
בכניסה לעיר דרך הכביש הראשי הנכנס אליו מכוון מזרח וההופך לרחוב הראשי כרחוב הרפובליקה Triq ir-Repubblika, סגנון הבנייה של העיר מעורר זיכרונות של שליטה איסלמית מהעבר  ובניה בסגנון ערבי מרוקאי ,סגנון זה ניכר בחלקים של העיר , כדאי לדעת כי בחלק מחלקי העיר במיוחד במרכז אין תעבורת מכוניות לתיירים , אטרקציות מומלצות לביקור בעיר ויקטוריה הם
 
מבצר העיר   Gran Castello     והקתדראלה של העיר St.George, שנבנתה על חורבות מקדש פגני שעברה מספר שינויים  עד אשר שופצה לבסוף בידי הרוזן  Count Roger  בשנת  1623.
 
הארכיטקט לורנצו קאפה תכנן אותה מחדש בשנת 1697 , ארבע שנים לאחר רעידת האדמה בשנת 1697 , שבה היא נפגעה בנייתה המחודשת נסתיימה בשנת 1716, בשנת 1864 היא הפכה להיות קתדראלת העיר.
 
הקתדראלה ממוקמת במרכז החלק העתיק, ליד השוק הפתוח והסמטאות הקטנות והצרות מסביב לסיור וטיול, אטרקציה נוספת בעיר הוא השוק הפתוח בימי השבוע לסיור ססגוני בכיכר החרות Pjazza Indipendenza .

ממול לקתדראלה ממוקם מגדל השמירה עם השעון משנת 1639 והשעון הנוסף לכוון העיר שהותקן בשנת 1736 לשעון נוספה יכולת לצלצל בשנת 1806 , אך השעון שאנו רואים כיום הותקן בשנת 1858,מגדלה אינו המקורי כי הוא הוחלף באחד ממגדלי השמירה של החומות .
 
בצידה השמאלי של הקתדראלה ממוקמת הקפלה של סנט גוזף שנבנתה בשנת 1575 ,הקפלה שוחזרה בימיו של סגן המושל סר הארי לוק, הקדוש של הכנסייה הוא סנט ניקולס ,ממולה שרידי ביתו של  Fra Bernardo Depuos , שקטל את אשתו ושתי בנותיו בעת הכיבוש התורכי על מנת שלא ילכו לשבי ולעבדות.  
 
כאשר מבקרים במצודת העיר Citadel  מומלץ לבקר גם  בקתדראלה,אשר נפרץ בעבורה שער קשתי חדש בחומות בשנת 1965,באבן הרושה נקבעה אבן עם כתובת לטינית המספרת כי העיר שימשה כעיר בירה בגוזו בימי שלטונו של הקיסר אנטוניוס פיוס בשנים 86-166  לפני הספירה  , מומלץ לבקר גם  במוזיאון הקתדרלה,  מוזיאון גוזו לארכיאולוגיה   אשר ממולה נישה שבה מוצב פסלה של ישו משנת 1559 ובהוראת הבונה  Giovanni Soria  נדרש להדליק נר לזכרה בכול יום שבת וחג, כמו כן המוזיאונים ,מוזיאון הפולקלור, מוזיאון הנשקיה , בתי הסוהר העתיקה ובתי המשפט , מוזיאון למדעי הטבע.
 

טיפ למצודת ויקטוריה

אל המצודה מגיעים ברחוב שמשני צדדיו מדרגות נמוכות ,היוצא ניצב לכיכר סנט ג'ורג במרכז העיר לא להתייאש הנוף הנשקף ממרומי המצודה שווה כול צעד,מדרגות נוחות להליכה שסודרו לעליית אבירים על שריונם הכבד בדרכם למצודה.      

בסוף שורת מדרגות אלו עוד מעט מדרגות ואז ניצבים אל מול שני שערי המצודה ,השער השמאלי מוליך לחצר המצודה שבה ממוקמת כנסיית המצודה גם כן כרוכה שני תנאים עלייה בשורת מדרגות נוספות ובתשלום כניסה .      

כרטיסים ניתן לרכוש לפני שורת המדרגות לכניסה לכנסייה מצד שמאל חנות בחנות המזכרות ותשמישי הדת ,בדרך כלל לאחר הביקור בכנסייה נכנסים לסמטה מצדה השמאלי של הכנסייה וממנה עולים לטייל לאורך החומות.

אבל יש פטנט להקלת הטיפוס ,ברחב הכניסה פונים ימינה לסמטה מקורה ומשם פונים שמאלה כעשרים מטר (מצד השני מימין השער השני של המצודה),  לאחר העשרים מטר עולים כעשרים מדרגות ומגיעים למשטח התותחים ועמדות השמירה ,כאן ניגשים לחומה ומביטים על הנוף הנשקף למרחוק.      

לאחר התצפית מימין לתותח השחור עולים כעשר מדרגות והולכים בסמטה שחלקה מקורה לכוון המסעדה שעל החומה ונקודת התצפית הגבוהה של המצודה ,בעת המעבר כדאי לעצור ולהביט על החצר הגדולה והכנסייה מלמעלה .

מגיעים למסעדה ועולים בעוד כעשר מדרגות לעמדת משמר ולחלק הגבוה במצודה עם הנוף האדיר שמסביב , יש הנוהגים לקחת כוס קפה במסעדה או בירה לעלות לנקודת התצפית להתרווח על הספסל וליהנות מרגע של חסד עילאי .

 
כאשר ממשיכים ברובע העתיק מרחוב הרפובליקה , מגיעים לכיכר המרכזית של העיר הנקראת כיכר העצמאות  Pjazza Indipendenza או כיכר העצמאות, התושבים מכנים את הכיכר Tokk,ממש לפני הירידה אליה במדרגות , רואים אובליסק מוקף בשרשרת ולידו כתובת בלטינית , המספרת את הגעת המים המתוקים לעיר במוביל מים בשנת 1841, לתוך בורות המים של המצודה , ליד האוליסק ממוקמים אולמות הקולנוע  Citadel Theatre  הקטנים של העיר,והמופע האור קולי לתולדות גוזו הנקרא Gozo 3600 Multivision Show.          
 
המבנה השולט בכיכר הואGiuratale Banca המבנה המרובע משמש את מועצת העיר ויקטוריה , במרכז הכיכר מתקיים שוק יומי שבו משובצים בתי קפה פתוחים, ברחוב הצר  המחבר בין כיכר העצמאות לכיכר סנט גורג.
       
בכיכר סנט גורג ממוקמת הכנסייה שעל שמה הכיכר, אשר בנת 1551 בעת הכיבוש התורכי ,הכנסיה נפגעה ונדרש היה לבנותה מחדש, בתרומת הגרנד מסטר רמון נתרם הכסף והיא שופצה שוב בשנת 1740, בכנסייה הוצב פסלה של מריה גברתנו של היסורים, בשנת 1942 הכנסייה שופצה שוב .     
     
ליד הכנסייה ממוקם ארמון הבישוף שכלל את מגוריו וביתו, בשנת 1880 נרכש המבנה בידי משפחת בונדי , אך לאחר שנים ננטש ,שופץ מחדש בידי סגן המושל הבריטי שלאחר מכן העיברו לשלטונות מלטה .
       
בחלק האחורי של כיכר העצמאות ממוקמת הכיכר  הקטנה Savina, בכיכר ממוקמת כנסיית Church of Perpetual Adoration  שתחילתה בשנת 1459, הכנסייה חודשה בשנת 1502 , עד שנת 1899 עדיין קברו בבית הקברות הצמוד אליה, בשים 1900-4 נבנתה מחדש הכנסייה , הכיכר משמשת כיציאה לעורק הראשי לכוון העיירות והכפרים Dwejra Bay, Ta Pinu Sanctuary , villages of Kercem, Gharb, Ghasri,St. Lawrence, Zebbug.              
          
ברחובה הראשי של העיר רפובליקה הנמצא במדרון, ממוקמת וילת רונדל Rundle  שלה גן פרטי ,בפי המקומים הוא נקרא קניון איל , שהוקם עוד בשנת 1910 ,בגן  נטועים סוגי עצים מקומיים ומרחבי העולם,בגן מוצב פסל הברונזה של הספרן,הסופר וכותב המילון הראשון המלטזי, Canon Gian Piet Agius de Soldanis , ולידו פסלו של הסופר  Laurent Ropa, עוד ברחוב בקטע של  Tigrija Palazz Complex   חנויות,בנקים,בתי קולנוע, מסעדות ומטה המשטרה השוכן בשכנות לבית הבישוף.
       
ליד רחוב הרפובליקה ממוקמת התחנה המרכזית ,המשרתת את האוטובוסים לרחבי האי, בנוסף ברחוב בית הדואר המרכזי ומשרדי ממשל נוספים  ,בחלקו השמאלי של הרחוב תיאטרון Astra Theatre,בית  האגודה  La Stella Philarmonic Society, אשר בו אולמות הסרטים.
 
כיכרות נוספות בעיר הם :St Georges Square, Savina Square, St Francis Square , St Augustine Square, כיכר העצמאות  PjazzaIndipendenza   ,שמה הישן של כיכר העצמאות Tokk, מתייחס לכיכר המרכזית , שבה נערכו מופעים ואירועים מיוחדים ,גם פסטיבל סנט גורג נערך במקום בשלושים לחודש יולי , בפסטיבל זה פסלו של הקדוש סנט אורסולה יוצא מהקטדראלה המרכזית  והולך לבקר בכנסיית סנט גורג , כאשר עוצרים בכיכר לתפילת הודייה לזכר מיגור המגפה במלטה במאה ה 16  
 
בחלק המשתרע לכוון צפון מערב העיר מרוכזות האטרקציות העיקריות של העיר,כמו מצודת העיר הממוקמת על גבעה חרוטית הנקראת המצודה הגדולה  Gran Castello ממנה נשקף נוף של ביצורי העיר העתיקים , כיפות גגות הכנסיות ,מגדלור גורדון והכפרים והעמקים הממוקמים מסביב לעיר ויקטוריה , כיום החצר המרכזית של המצודה משמשת את הקתדראלה שנבנתה במאה ה  17 ,בתי המשפט של העיר, ארמון הבישוף ,המוזיאונים לארכיאולוגיה, מוזיאון הקתדראלה ,מוזיאון הפולקלור , נשקיית המצודה, מרכז אומנות גוזו שממוקם כיום בחדרי הכלא של המצודה ולסיום ביקור בבית הסוהר העתיק של המצודה. ולאחר מכן בכנסייה הסמוכה שהוקמה במאה ה 17 , כדאי לבקר בסוללת Gunpowder Depot  אשר שופצה ונותנת תמונת קווי ההגנה לעיר.   
 
עוד בעיר הקפלה  בתוך המצודה, הממוקמת ב סןTriq Guzepp  המהווה  קפלה קטנה המוקדשת לקדוש יוסף הקדוש. חזיתה של הכנסייה הזו היא פשוטה מאוד,היא ממוקמת בצידה השמאלי של קתדראלת העיר , הקפלה של סנט גוזף שנבנתה בשנת 1575 הקפלה שוחזרה בימיו של סגן המושל סר הארי לוק, הקדוש של הכנסייה הוא סנט ניקולס , עוד כנסייה קטנה הנקרא כנסיית פרציסיוס הקדוש או בפי המקומיים  tal-Ghonq  , ממוקמת בפאתי העיר ויקטוריה .   
 
בסמוך לקפלה הישנה המוקדשת לסט ברברה שהוקמה בשנת 1607,נמצאים קבריהם של Fra Vittorio Cassar  , שהיה בנו של האדריכל פרה שתיכנן את המבנה, ולידו קבר בעבור אדם עני,בשנת 1889 ביטלו הרשויות את האפשרות להקבר בקפלה ובשנת 1934 נפתח בית קברות ליד הקפלה בעבור הנזירים והמאמינים של הכנסייה אך כיום בית הקברות התמלא ונסגר לקבורה, כיום בית הקברות של סנט מרי משמש לקבורת תושבי העיר.          
 
בתחומי העיר גם בית החולים המרכזי Gozo General Hospital  ברחוב  Ghajn Qatet street, בכביש המוביל לפאתי העיר , עדיין ברחוב הרפובליקה ליד שלושת בתי הספר לכוון מגרש הכדור רגל ממוקם מרכז הקניות  Arcadia Shopping Complex  ,ומרכז המידע Cana Movement Centre, ששמו ניתן לו על שם האפיפיור John Paul II.
 
בנקודת שלושת בתי הספר ,חוזרים לאחור  , עוקפים את שני הבנקים,לכוון תחנת האוטובוס ,רואים את האנדרטה של המשורר George Pisani,ומיד מגיעים לכיכר  פרנציקוס הקדוש  St.Augustine Square,מגיעים למבנה השלטון האזרחי של האי גוזו, לידו ממוקם המנזר הפרציסקני לנזירות על שם האבות הפרציסקניים   Franciscan fathers מהמאה ה  16 כאשר הויכוח הוא האם המבנה נבנה בשנת 1260 או במאה ה  14, לידו מספר מערות תת קרקעיות ששימשו את הנזירים בעבר.,
 
מהכיכר יוצא רחוב  Enrico Mizzi Street , בכיכר שולט מבנה הסמינר לכמרים  Gozo Seminary,ומעבר לכביש המנזר של האחיות  הדומניקניות, וכנסיית   Our Lady of Pompei,עוד ברחוב ביתו של הנואם הידוע Don Bosco Oratory,ששימש לאחר מכן כמוסד לנערים ,שימש כבית קברות  Downhill, באתר נאומיו הוקמו כעשר קפלות שהאחרונה בהם חדלה לפעול בשנת 1953, בבית הקברות קבורים אנשים ואישים מפורסמים,במקום נקברו אפילו מספר בישופים שהשתתפו במסעי הצלב של המלך הצרפתי לואי התשיעי בשנת 1270,חלק מהמצבות המרשימות הועברו למוזיאונים .
 
בחלק אחר של הכיכר , שכן בית החולים הישן של העיר, שעבר למיקומו החדש ברחוב Ghajn Qatet streetבית החולים הישן הוקם בימיו של הגרנד מסטר  Marco Antonio Zondadori,במאה ה  17 , עד שנת 1834 אושפזו במקום רק גברים, אך זה השתנה לאישפוז דו מיני לאחר שבית החולים של המצודה נסגר, באותו מעמד הוקמה קפלה קטנה בבית החולים ,לאחר שפונה בית החולים נכנסו אליו מוסדות ממשל.
 
בית חולים נוסף קטן ברחוב St. Therese, מאחורי הכנסייה  הפרנציסקנית  Franciscan Church   על הגבעה ta  l Ibragghill בית החולים הוקם בעבור מחלות עיניים  , לאחר מכן כבית חולים לשחפת ,כיום משמש כבית חולים למחלות נפש.              
 
שני פסטיבלים דתיים נערכים בכול שנה בעיר ויקטוריה  , בשבוע השלישי של חודש יולי נערך טקס של הקדוש סנט גורג השליח שנטרף במלטה בדרכו לותיקן מישראל,ובמחצית אוגוסט נערך הפסטיבל לעליית הקדושה מריה לשמיים, טקסים אלו מושכים המון רב לביקור. 

 
 
 
בניית אתרים - שרקור