דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מלטה העיר מדינה Mdina

 
העיר מדינה 
תחבורה לעיר מדינה וחזרה
תחנת האוטובוס של מדינה ,ממוקמת במרחק 100-200 מטר מהשער הראשי של העיר ,משמשת גם את העיירה רבאט.
 
יש לקחת קו 80 מהעיר וולטה דרך שכונת  via SpencerHill, דרך כביש Hamrun High Street, ממשיך בדרך העיירות  כפר האמנים  Mriehel,Attard,  , Ta Qal,דרך Pass לרבאט בתחנת שער העיר מדינה. 
  
מאזור מזח המעבורות בעיר סלינה Sliema Ferries , יש לקחת קו 65 , העובר בדרך המגדל האדום   via Tower Road Sliema, מפרץ גולייאן , ל Paceville, משם ל San Gwann, לכפר Naxxar,, לכנסיית  Mosta Dome, לכפר האמנים  ,Ta Qali  לכפר Crafts Village ולתחנת האוטובוס של מדינה.
 
מהעיירה  Bugibba Terminus יש לקחת קו 86 בכביש לנמל פאולס  , via St Paus Bay outskirts, לכנסיית  Mosta Dome, ל ,Ta Qaliכפר האמנים לכפר Crafts Village ולתחנת האוטובוס של מדינה.
  
בכניסה לעיר מדינה עומדים עגלונים לטיול בכרכרות ברחובות מדינה, בעת הסיור ניתן לעבור בכל האתרים בעיר, העגלונים מסבירים מידע בסיסי על האטרקציות.
 
אזהרה לפני סיכום העסקה : אין לקבל את המחיר שעגלונים אלו דורשים, המשא ומתן מתחיל בהצעה של  35 יורו לטיול,לאחר ויכוח לסגור על 10 יורו.
 
קווי האוטובוס הציבורי למדינה מסאן גו'ליאן הם :  קו 203 או קו 205 .
 


            מידע
העיר המבוצרת ממוקמת במרכז האי על גבעה 200 מטר מעל לגובה פני הים ,העיר  מקיפה משני צדדיה של העיירה רבאט בעלת החומה ,את החומות הראשונות למדינה הקימו הפניקים 700 שנה לפני הספירה וכיניוה היה העיר הבצורה, protected city .
 
תחילתה של העיר מדינה כעיר מבוצרת בצורה הרצינית מביאה אותנו לתקופת השלטון הרומאי באי,משנת 218 לפני הספירה עד 535 ,בתקוםה הרומאית נקראה העיר מליטה Melita  שיש הטוענים כי פרוש שמה מאיטלקית הוא דבש, חלק טוענים כי שמה מהמלה הפניקית  Maleth , את מתייהם קברו הרומאים בקטוקומבות שהוצאו מחוץ לחומות באזור העיר רבאט הסמוכה .        
 
כאשר המוסלמים כבשו את העיר בשנת 570 לספירה הם הקטינו את שטחה לצרכי הגנה ולכן הוסיפו לביצוריה , המוסלמים נתנו לה את שמה  אל מדינה כלומר העיר הבצורה, באותה תקופה העיר סיגלה לעצמה את סגנון בניה , התרבות ואורך החיים המוסלמי , עד שגם כיום על מנת לשמר על אופייה המיוחד נאסרת תנועת כלי רכב מוטורי לתיירים ומטיילים.
 
במאה ה  12 בעת שלטון הנורמנים הם ביצרו שוב את העיר, ביצורים אלו עמדו אל מול המצור התורכי הראשון בשנת 1422 , ולאחר המצור הם קראו לעיר  ציטה נוטבילה שפרושה העיר האצילית .          

בעת הסיור במדינה ניתן להבחין בשני סוגי רחובות , הרחובות העגולים מהתקופה של שלטון המוסלמי , כיוון שרחובות עגולים מהווים נדבך נוסף להגנה, כיוון שעל פי תפיסתם כאשר נכנס אויב לקצה רחוב הוא אינו יודע מה מצפה לו בקצהו של הרחוב, הרחובות שנבנו בתקופה הצלבנית ובמאה ה 16 הינם רחובות ישרים, גם מעוזי הערבים שונה מאלו של הצלבנים , חומות הביצורים האיסלמיים נועדו כנגד טיפוס עליהם, בעוד שהמצודות הצלבניות שהוקמו נבנו בזויות ובשיפועים שהי אמורים להתיז בחזרה חלק מפגזי התותחים והארטילריה השייכים למאה ה 16 . 
 
בתקופת ימי הביניים כונתה העיר בשם העיר השקטה Citta Notabile  כיוון שגרו בה בסך הכול ,כארבע מאות תושבים,באותה תקופה נבנה שער העיר בידי המסטר הגדול של מסדר גון האביר  Manoel de Vilhena , מעל למשקוף השער מוטבעת טבלה  שעליו מוטבע סמלו וסיפור ניצחונותיו ,בחלק האחורי של השער נמצרים שלושה תבליטי אבן, הימני מסמל את הקדוש  St Agatha  התבליט האמצעי שייך לקדוש פול- פאולוס   ,שספינתו טבעה בחופי האי וניצל ,בעת שהייתו בת השלושה חודשים באי ,טוענים כי יסד את שורשי הנצרות באי, התבליט השמאלי שייך למושל האי באותה תקופה  St Publius , בדיוק מתחת לפסלים מוטבעת סמלה של משפחת  Inguanez  שהיה מושל האי לפני  Publius .

בחודש יולי , חודש לאחר כיבוש מלטה ומדינה בידי הצרפתים , ערכו הצרפתים שוד וביזה בקתדראלה של העיר מדינה, שלושה שבועות לאחר מכן הצרפתים שדדו את כנסיית   Lunzjata, הנקראת  Church of the Annunciation ואת כנסיית הכרמליתים  ואף הגדילו לעשות וסגרו אותם לקהל, לאחר שניסו לשדוד גם את כנסיית דמשק , חיל המצב ובראשם הקצין הצרפתי  Masson נהרגו בידי ההמון הסוער והקנאי הדתי .
 
הצבא הצרפתי מיהר להתבצר במצודות במלטה והעם המלטזי צר עליהם , שנתיים נמשכה המרידה והם סילקו את הצרפתים בעזרת חיל הים וצבא בריטניה , בראש הכוח הבריטי היה  Captain Alexander Ball 
מאנשיו של אדמירל נלסון , הלחימה על העיר מדינה נמשכה עוד יום וכאשר חדרו המתקוממים לרחובות העיר הם הרגו את הצרפתים ובמקום הוקמה מועצת העיר הראשונה .
 
העם המלטזי ביקש מהבריטים שהם אינם מעוניינים בשליטים וברצונם להיות פעילים בשלטון יחד עם הבריטים באיי מלטה, הבריטיים השתמשו בחלק מהאיים כבסיס צבאי וימי בים התיכון ומעוז לחימה נגד הגרמנים והאיטלקים במלחמת העולם השנייה.
 
מאחר ובעיר אסורה תחבורה מוטורית ,רוב הביקור בעיר נערך בסיורים רגליים בהדרכות או בצורה העצמאית, לדעתי בהליכה הרגלית רק המבקר קובע את הקצב והמבקר  גם יכול גם להגיע לסמטאות ובין המבנים כאילו ביקר בסמטאות העיר העתיקה בירושלים, כאשר האטרקציות המרכזיות והסמטאות הצרות מהוות את יופיו של הביקור .

מדינה איננה עיר של קניות פרט לחנויות הקטנות בסמטאות המוכרות עבודות יד לתיירים, לכן גם אין טעם לבקר את מדינה בלילה על מנת לחפש מקומות בילוי.

 
 
 
בניית אתרים - שרקור