דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

החקלאות היהודית במוצא

 

תמונת לול הטלה מעץ בחצר משק כהן במוצא עלית ,החקלאות  היהודית במוצא כללה :

 

מטעי עצי פרי : מישמש ,שזיפים,אגסים, תפוחים , פירות אלו בתחילה יובשו ונמכרו כפירות יבשים, לאחר מכן,  התפתחה תעשיית שימורי הפירות,  בתחילה בצנצנות ולאחר מכן בפחיות שימורים, במיוחד פיתח את יצור שימורי הפירות ומכירתם  שמואל ברוזה,בשימורי הפירות היו : משמשים, שזיפים, ענבים ,תפוחים,אגסים .

 

כרמי עצי זית  אשר פירות הזיתים שימשו ליצור שמן וזיתים כבושים , בתחילה מזיתי מוצא יוצר השמן בשיתוף מנזר השתקנים ,עד אשר הוקם בית בד במוצא בנוסף לבית הבד בבית של האחים ניקולס – כיום בית משפחת קופר , לאחר תקופת מה ברוזה רכש את המתקן מידי האחים ניקולס ובית הבד החל לעבוד בחצרה של משפחת ברוזה .

 

כרמי ענבים ליצור היין , כרמים אלו כללו לאורך השנים כשלושים  אלף גפנים ושימשו להכנת יין בידי שלושת היקבים שפעלו במוצא ולמכירת תוצרתם ברחבי ירושלים וישראל.

 

חלקות גידולי ירקות , הירקות שגודלו בחלקות אלו שימשו הן לתצרוכת עצמית והן למכירה בשווקי ירושלים .

 

רפתות לחלב וגבינות ,לאחר החליבהיתרת החלב שנצרכה בידי המשפחה  הועברה לירושלים ,לכל  חלבן היו הרחובות שבהם היה לו מעיין זיכיון לקו חלוקת החלב כיוון שלא היה נהוג או לא הייתה האפשרות לפסטר את החלב , הוא מולא בכדים והוכנס למרתף או לבור המים,ששימש כמקרר ,בתחילה הועבר החלב על גבי חמורים ,לאחר מכן בעגלות רתומות לבעלי חיים , כאשר הגיעו הרכבים המוטוריים רכש ברוזה טנדר שהיה לו מסלול לחלב,לאחר מכן הועבר החלב באוטובוס שעלה לירושלים . 

 

בימי שבת ובחגים נחלבו הפרות ,אך החלב אוכסן עד מוצאי שבת , ומחלב זה הכינו גבינה , שמנת ולבן במחבצות ידניות.

  

דירי עיזים לחלב וגבינות בעיקר בתקופות שקדמו לרפתות לתצרוכת אישית בעיקר.

 

גידולי דגנים לקמח ואפיית לחם ,גידולים אלו גודלו בעיקר לתצרוכת אישית . 

כוורות לדבורים הגיעו בתקופה מאוחרת  יותר , במכוורת אחת של משפחת לינדר , הדבורים עזרו בהפריית פרחי עצי הפרי והדבורים סיפקו דבש.

 

לולים לתרנגולות ,בתקופה שלפני מלחמת העולם הראשונה בכול משק הסתובבו תרנגולות בחצר וסיפקו חלב ובשר לצרכי המשפחות,בתקופה שקדמה למלחמת השחרור החל ענף התרנגולות בשלבו המודרני של גידול תרנגולות במבנים ובמתקנים שנקראו סוללות הן לביצים והן לבשר , מן הסיבות שהמצב הביטחוני לא אפשר עיבוד החלקות החקלאיות והפרנסה התבססה על ענפים שגודלו במתחמי הבתים. 
 
 
בניית אתרים - שרקור