דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

תרגיל רכישת הקרקע הראשונה באדמות מוצא

 
תרגיל רכישת וגאולת הקרקע הראשונה באדמות מוצא
הקדמה
חשוב שנזכור כי בתקופת השלטון העותומאני לא נמכרו אדמות לתושבים שאינם  מוסלמים מחוץ לערים  ,אלא שבסיוע הקונסול הבריטי גיימס פיין נמצאה התחבולה הקדושה של הבקשיש לביצוע המכירה ,בעיה נוספת עזרה למכירת אדמות מוצא לחתנו של ילין ואביו  , הייתה בעיית התקופה השחונה במוצא , של עצירת ירידת הגשמים ומצוקת הבצורת שהייתה באזור במשך שלוש שנים  וכמובן רצון התושבים הערבים בכפר קולוניה למכור ולעבור למדינות הערביות השכנות.
 
תחבולתו של הקונסול הבריטי ונתיניו בעלי הפספורט הבריטי ( באותה תקופה נהגו העולים חדשים לישראל ולירושלים במיוחד , להסתייע בעזרת תשלום לידי הקונסולים הזרים ,בכדי לקבל ביטוח נוסף לחייהם בהצטיידות בפספורטים של נתיני המדינות הללו, כהגנה בפני השלטון התורכי ולמניעת גיוסם לצבא התורכי).
 
התחבולה נעשתה כך :
על פי החוק הבריטי ,תושב יכול היה להתחייב למכור חלק מאדמתו, בהתחייבות שאינה ניתנת להפרה (גם כאשר המחיר המוצהר הוא מוגזם ), לצורך הבטחת התחייבות המכירה המוכר נותן לקונים,  כתב משכון לחלק מנכסיו .
 
בפועל הוא קיבל סכום נמוך מאוד ,הן הקונים והן המוכרים מודיעם לשלטונות התורכים כי הסכום ששולם הסכום גבוה , בהסכם נוסף סודי בין הקונים למוכרים מתחייב המוכר כי לא יקבל או ידרוש את יתרת הסכום , בין מה שקיבל לבין מה שהוצהר בפני השלטונות.
 
כיוון שהסכום להתחייבות המכירה שנרשם בפני השלטונות התורכים היה גבוה ,לכאורה כאשר הגיעה כאילו דרישת הקונה לממש את ההסכם , לא היה יכול המוכר לרכוש בחזרה את הרכוש שהתחייב ונאלץ להעבירה  לבעליה החדשים מכוח כתב המשכון בתחייבות למכירה, כול תהליך ההתחייבות למכירה נעשתה בחסות הקונסול הבריטי גיימס פיין .
 
בשנת 1863 מחליף הקונסול הבריטי החדש את גיימס פיין ,בלשון המעטה אוסיף כי לא אהב את התרגיל של קודמו , אך התורכים ששומנו ורופדו לא שמו לב לטענתו, והתחבולה המשיכה את דרכה גם במכירות הבאות של שטחים נוספים באזור.

 
 
 
בניית אתרים - שרקור