דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

האגדה האורבנית על יוסף לשינסקי

 
האגדה האורבנית על יוסף לשינסקי
קשורה לבית משפחת לישינסקי ברחוב ראשונים מטולה
 
יוסף לישינסקי הגיע כילד למושבת מטולה בתקופה שבה בנו את מבנה בית הספר ,הוא הובא למטולה בידי האדון אברמזון בעגלתו והוכנס למגורים בבית לישינסקי אצל אחייניתו מרים ,כאחד הבנים וגודל כאחד הבנים .

לאחר מספר שנים כילד במושבה עבר ללמוד בירושלים,כאשר חזר למושבה הוא כבר היה חבר בארגון השומר וכיוון שהימים היו ערב מלחמת העולם הראשונה , הוא הצטרף גם לרשת הריגול של נילי בראשותו של אהרונסון, מטעמה יצא לשליחות בבירות ,הדבר נודע לשלטונות התורכיים והם החלו לחפשו, במהלך החיפושים בבתי האיכרים הגיעו גם לביתם של משפחת לישנסקי התורכים בראשות הקצין חסן בק וניסו לברר איכן מסתתר יוסף, הם קשרו את אב המשפחה והכו בפלקות את כפות רגליו על מנת שידבר, תהליך כזה עברו מספר תושבים מן המושבה .

כאשר לא עלה בידם לקבל תשובה ברורה היכן נמצא יוסף לישינסקי , החליטו להעביר לדמשק את אנשי הועד במושבה ונכבדי המושבה ,האב לישינסקי ניצל מההגליה והמאסר בזכות קשריו עם אנשי שלטון תורכיים בכירים.

התורכים המשיכו לחפש את יוסף לישינסקי במטולה, לאחר שובו משליחותו בבירות של יוסף , הוחלט לעשות מעשה תרמית כלפי השלטונות התורכיים באזור , באחד הימים נשמעו יריות במושבה ואחד מאנשי השומר טען כי הוא ירה ביוסף לישינסקי באזור מפל התנור במקום הייתה שלולית דם אך לא גופה.

למעשה הוא נחבא בבית משפחת לישינסקי באותה העת ,שני חברים מארגון השומר אבטחו אותו ,בלילות היה יישן על ספא בחדר הכניסה , כשנודע לתורכים על הימצאותו בביתם של לישינסקי הם הגיעו לכדו אותו, והביאו אותו לכלא בדמשק,למזלו הרע האב לישינסקי העביר את בנו הבכור ללימודים גבוהים בדמשק, ולה היה בעת המעצר ושהייתו של יוסף בביתו,כי אחר היה מסתירו ,או מבריח אותו לאזור אחר בארץ.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור