דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מעיין המבשר – מעין ג'וז

 

או בכינויו מעיין סא"ל עמנואל מורנו על שם החייל שנהרג במלחמת לבנון השנייה .

 

שמה של הנביעה נקרא על שם עצי האגוז שצמחו מעל לפתח הנביעה , בפועל  הנביעה מתחילה מעבר לכביש באזור קו הבתים ואין אפשרות לראותה כיוון שכיום היא תת קרקעית מימי הנביעה  זורמים בתוואי צינורות שפולסו מתחת לכביש  ומסתיימות במבנה מעוצב באבנים כדוגמת סביל מים לשתייה והוא אכן כזה.

 

הסביל נבנה  בשנים האחרונות ואליו מוזרמים המים בתחילה ממימי הנביעה המתועלת, מים אלו טובים לשתייה  ,מהסביל מתאספים המים לתוך בריכת אגירה , בגודל מטר וחצי ולאורך כשנים וחצי מטר העשויה  מבטון בידי אדם,  מעל לבריכת האגירה ושביל המדרגות הבודדות היורד את המעיין ישנו צל טבעי הנובע מהצמחייה במקום .

 

השביל ואזור בריכת האגירה מכוסים בעלוות עצים המדמה מנהרה , לאחר ירידה במספר מדרגות מגיעים למבנה דמוי סביל מים לשתייה שבו מתנקזים המים מצינורות המים מהנביעה בדרכם לבריכת האגירה, מים עודפים מבריכת האגירה ממשיכים לחלקות מושקות בין הטרסות,והיתרה לנחל שורק , קיימות נטיעות חדשות של עצים וצמחים במורד הוואדי וניתן לראותן במורד הנחל בדרכו למפגש עם נחל שורק , על פי עמודי התמך מהעץ אשר נתקעו ליד כול נטיעה .

כיום מראה הנקודה במצבה העכשווית אינו תואם את המצב בעבר, כיוון שקבוצת אנשים שאיכפת להם בראשם תושב המקום אייל הרוש וילדי בתי הספר בקריית החינוך ,החליטו לטפח את המעין והמראה המתגלה לעיני המבקרים הינו מראה של מקום לאחר טיפוח.

 

כאשר ממשיכים מעט למטה במורד הוואדי מגיעים לשטח הממוקם על טרסה הכולל מערה בסלע נעולה ברוב הזמן וסוכת צל בחזיתה , את הנקודה הקימו כבית ספר אקולוגי לזכרו של סא"ל עמנואל מורנו שנפל בעת מלחמת לבנון השנייה , עד לפני תקופה קצרה הייה במקום שלט ,אך הוא נעלם ואין יודע להיכן.

 

בעת שנסלל הכביש וסודר נתיב המים לנביעה ,נערכו חפירות הצלה ארכיאולוגיות ונתגלתה מטבע ברונזה בערך של פרוטה מימי בית שני , מתקופת המלך אגריפס שהיה בנו של הורדוס ואשתו מרים לבית חשמונאי , גילוי מטבע זה מביא לאישוש הסברה כי במקום התקיים ישוב יהודי בעבר. 
 
 
בניית אתרים - שרקור