דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

עמק רפאים בית מס 6 הבית של מתיאוס פראנק הטוחן

 

עמק רפאים בית מס 6 בית מתיאוס פרנק הטוחן

בית הטוחן מתיאוס פרנק ורעייתו גרטרוד נבנה באפריל בשנת 1873, הוא היה המבנה הראשון אשר הוקם בשכונת רפאים , את האדמות רכש מידי בעליה בני הישוב הערבי בית צפפא בשנת 1872 בסכום העצום של גרוש וחצי לדונם, בעבור חתנו שהתכונן לעליה לירושלים ,לרוע מזלו נפטר המחותן בדרך והוא נותר עם חלקות רבות בעמק רפאים,בשלב הזה פנו אליו בני כת הטמפלרים בישראל ורכשו ממנו חלקות רבות.
 

המבנה שנבנה מאבן היה בן שתי קומות שלימים בחלקו האחורי של המבנה התווספו מבנים כאורוות חמורים ותוספות בניה נוספות , שטח המתחם של בית הטוחן מאחורי המבנה נחשב לגדול במיוחד כחמישה דונם שטחה, על הקרקע שלה הוקמה תחנת קמח בשנת 1873 בשימוש בעלי חיים ביצול ,לאחר מכן שונתה לטחנת קמח בשיטת טפטיק – מדרכיה .

 

תחנות אלו כונו התחנות הישנות כאשר הוסבה תחנה זאת לתחנת הקיטור הראשונה במושבה הגרמנית בשנת 1892 תחנת קמח זאת השמיטה את פרנסתה של טחנת הרוח בימין משה שהייתה נתונה לחסדי משאבי הרוח ,כמו כן ההוצאות והתחזוקה עלו על הרווח שהופק בטחינת הדגנים.

 

מחסניו של מתיאוס פרנק במיקומו החדש דרך בית לחם 24 ,סיפקו קמח לתושבי השכונה כאשר בשנת 1915 באמצע מלחמת העולם הראשונה תקף הארבה את גינות הירק והעצים, גם במושבה הגרמנית ,הוא רכש ביחד עם ניקולאי שמידט חיטה מירדן אשר נחילי הארבה לא פגעו בהם, חלק מחיטה הטחונה חולקה כסעד  .

 

ביתו של מתיאוס פרנק הטוחן ,כונה בית אבן העזר, על שם הפסוק שנלקחה מספר שמואל החקוק על משקוף האבן מעל לדלת הכניסה המילים אבן העזר היו שמו של  ישוב יהודי לידו נערכה מלחמה בין הפלישתים לישראל, שבמהלכה של מלחמה זאת נלקח ארון הברית בשבי.

 

דלת החזית ממוקמת מתחת לגמלון האופייני לבנייה הגרמנית שהובאה מאירופה ,במתחם הגדול בן החמישה דונם ,נטעו עצים,כרם , מגרש ספורט ועליו שני מגרשי טניס, שבהם התקיימו תחרויות ספורט שונות, בשנת 1925 התווסף למבנה מעל מגרש הספורט מבנה בעל קומה אחת ששימש כמועדון ספורט מחוץ למבנה הוקם מגרש לכדורת ולמבנה הוכנסו משחקי שולחן שונים,המועדון שימש לפעילות פנאי , למפגשי תרבות וכמועדון תנועת הצופים במושבה,מבנה זה נהרס בתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה ובמקומו הוקם מבנה חד קומתי של משפחה ערבית עשירה ובהמשך בשנת 1979 נוספו לו שתי קומות והכניסה למבנה עברה לרחוב גרץ המקביל העליון.

 

בנוסף לבורות המים המקורים  ,נחפרו בחצר האחורית  במתחם  שתי בריכות שחייה הראשונות בירושלים אחת גדולה ואחת קטנה , בבריכות אלו השתעשעו ילדי השכונה ולמדו לשחות כאשר ניתנה הרשות על שטח בריכות המים שנהרסו לאורך השנים ונסתמו ניצב היה מגרש חניה מאולתר שנהרס ונבנה עליו בית בשנים האחרונות.

 

את פרנסתו מצא מתיאוס פרנק מהפעלת טחנות הקמח שלו שהשתכללו לאורך השנים בתחילה השימוש בעלי חיים ובהמשך בטחינת כוח קיטור לי תחנת הקמח הקים  מאפייה ומכר מאפים לבני הקהילה הטמפלרית בירושלים , הוא גם הקים מחסני קמח בצידו האחורי של הבית בעבר ניתן היה לראות את שרידי תחנת קמח הישנה , התחנה המוטורית החדשה והמאפייה עברו בהמשך  לביתו החדש ברחוב דרך בית לחם 24.

 

את הבית השכיר בנו של מתיאוס פרנק בשנת 1910 למשפחת מנהל הדואר הטמפלרי בעיר העתיקה שהשתמש בה עד מלחמת העולם הראשונה, ולאחר מכן למשפחת פאולוס משהשכירו את המבנה עברה המשפחה לרחוב דרך בית לחם 22 ופתחה במקום תחנת קמח קיטורי חדשה במקום הישנה שנעזבה בבית הקודם.

 

לאחר מלחמת העולם הראשונה בסביבות השנה 1927 התמקמו בקומת הקרקע של המבנה בית ספר ופנסיון של גברת הם לתקופה קצרה ,כאשר הוגלו תושבי המושבה הטמפלרית מהמושבה הגרמנית בידי האנגלים בשנת 1939  הושכר המבנה למשפחות קצינים בריטיים ואנשי ממשל אשר עזבו בעת עזיבת האנגלים את ישראל בשלהי מלחמת העצמאות.

 

המבנה עבר לרשות מנהל נכסי נפקדים ולאחר מלחמת העצמאות שוכנו בו תשע משפחות של עולים חדשים כל משפחה קבלה חדר אחד והאורווה הפכה למקלחת ושירותיים משותפים לדייר הבית ,חלקם של הדיירם עזבו לאורך השנים ובקומה העליונה של המבנה התקיים לאורך שנים גן ילדים.

 

מצד ימין שלו נסלל הכביש המוליך לטלביה כאשר נהרס בית מספר 4 .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור