דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

עין כרם מחיאת הכף שהחרידה את שלוות השכונה

 

מחיאת הכף שהחרידה את שלוות השכונה

כאשר מבקרים בשכונת עין כרם בירושלים ,רצים כמובן בשיטת העדר לאטרקציות מתויירות

המוגדרות חובה  Mast   למסעדות וכמובן הכנסיות והמנזרים , על נקודת ביקור אחרת בעין כרם  אני רוצה להמליץ .

 

במדרונות של נחל שורק למרגלות מדרונות הר הרצל בעין כרם, נחה השכונה המנומנמת שכונת עמק התימנים , תושבים אלו הגיעו בגלי העלייה מתימן לישראל והחליט מי שהחליט כי המקום מתאים לאוכלוסיה זאת.

 

תושבים אלו השתכנו בבתי האבן של הפלאחים הערבים שנטשו את האזור במלחמת העצמאות  ,את בתי האבן מקיפה חומה נמוכה טרסה בשפתנו  , חלק גדול הדיירים לא שינו את המבנים ,פרט לתוספות מפח ועץ של מבנים בחצרות על פי צרכי המשפחות הגדלות או שינויים קוסמטיים של ביוב וצנרת חשמלית ומים ,התושבים חיים בבתים כמות שקבלו אותם בעת עלייתם לארץ, חלק מהמבנים נטושים והקוצים וצמחי הבר חוגגים בימים אלו בצבע הירוק.

מעט בתים נרכשו בידי זרים בעיקר בקצוות שכונת עמק התימנים ליד היער המקיף את הר הרצל מעט דיירים חדשים אלו שיפצו ובנו וילות מסוגננות אך עיקר המבנים והאווירה נשארה כמו בכפר רדום המקיץ עם צאת החמה וחוזר לתרדמה בעת השקיעה.

 

אדם המהלך במשעולי השכונה שלא יעיז להתעטש או להשתעל שמה יעיר מתרדמתם את כלבי העמק והחתולים ואולי אחד התושבים יביט בו מבעד לחלונות , כאשר מהלכים במשעולים השקט מדהים, השלווה שורה וההתבסמות היא ממראה הוואדי שעל צלעותיו ממוקמים בתי האבן הטבולים בירוק אי סופי של טבע וארץ ונשאלת השאלה פרט לאוכל מה שונה המקום מאזור בטוסקנה.

 

דרך אגב סיפרתי לכם עד כמה טעימים השקדים הירוקים הנקטפים מהעץ חופשי מרץ 2011. 

 

איך מגיעים לעמק התימנים :

ברכב יוצאים מעין כרם לכוון צובה  ולתל אביב ,בירידה לאחר שלוש מאות מטר ישנו כביש אספלט בפנייה פתאומית  ימינה ,ממשיכים בכביש הצר בזהירות חלקו מתאים למעבר רכב אחד , עד אשר מגיעים למגרש חנייה מעפר חונים ומתחילים ללכת במשעולי השכונה , ניתן לעלות לכוון הר הרצל על שביל הליכה על מדרונות נחל שורק בין עצי היער,ניתן במחצית השכונה לעלות במדרגות .

 

דרך שנייה נוסעים ועוברים את מרכז הכפר עד היציאה מהכפר יש מגרש חניה מעפר מסביב לעמוד החשמל חונים ויורדים, מנקודה זאת יורדים במדרגות הנקראות מדרגות גן עדן למרכז השכונה ומסיירים הן בירידה וסטייה מהמדרגות ימינה ושמאלה , לאחר הביקור חוזרים לרכב באותה דרך .

 

בנקודה זאת ניתן להשאיר את האוטו ולהמשיך רגלית בכביש העולה ממגרש החניה  ,או לעלות לרכב ולנסוע ברחוב הצלפים עד מרומי הרחוב לפנות לרחוב שביל הצוקים משם לרחוב דרך הסלע המסתיים במגרש משחקים חדש לילדים ובהתחלת בנייה של מפלצת ארכיטקטונית ,במשעול הזה ממוקמים מספר צימרים מיוחדים, וחולפים ליד חומות והכניסה הצדדית של כנסיית סנט גון .מסוף דרך שביל הצוקים  מתחיל שביל הליכה המוליך  להר הרצל כמסלול הליכה ,חוזרים באותה דרך .

 


 
 
 
בניית אתרים - שרקור