דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

אכסניית בית סרגיי כיום מלון בוטיק

 

האכסניה ממוקמת בחלקו הצפון מזרחי של מתחם מגרש הרוסים ברחוב המלכה הלני מספר 13   .

מבנה האכסניה לצלייני הכנסייה הרוסית שהגיעו במספרים גדולים החל בסוף המאה ה 18 עקב הצורך הרב למקום לינה לצליינים שהחל בסוף המאה ה 18 , הכנסייה הפראווסלאוונית הרוסית של ימי שלטון הצארים בימי רוסייה הלבנה, בסוף המאה ה 18 נרכשה חלקה מחוץ למתחם הרוסי של מגרש הרוסיים של היום ונבנתה אכסניה לצליינים על שם הנסיך סרגיי רומנוב, בנו של הצאר אלכסנדר השני,אחיו של הצאר הגדול אלכסנדר השלישי,הנסיך סרגיי  שימש בתפקידו  גם מנהל החברה הפראווסלאוונית האיפריליסטית הרוסית בפלשתינה.

 

מבנה האכסניה נבנתה בשנים 1886-1890 בעיקר לאכסון אנשי אצולה ועשירים , האכסניה לנשים מעוטות היכולת הייתה ממוקמת יותר במה שנמצא כיום מוזיאון המחתרות, הכניסה הראשית למתחם אכסניית סרגיי הייתה בשער מכוון רחוב מונבז , לצורך זה נבנה שער הכניסה המסוגנן לחזית בסגנון הרנסנס ,מימין לכניסה ופינה הוקם מגדל בסגנון הברוק לצרכי תצפית והגנה .

 

שני מגדלים משושים נוספים קיימים בחצר הפנימית ,נבנו כשירותיים חיצוניים המחוברים  בגשר לקומה העליונה , כיום הם קיימים כשירותיים מודרניים , אך בתחילתם לאחר שנבנו הם היו בעיקר לרכי ריקון סירי הלילה שהיו מוצבים בחדרי האירוח, הרי זה לא יאה שגבירות או אדונים יהלכו עם כותונת לילה ויוריקו את סיריהם ,לפעולת הריקון נדרשו המשרתים שהיו מוריקים ושוטפים את הסירים.

 

בחצר האחורית נחפר בור המים הענק שכיום מכוסה במרצפות אבנים , כאשר הגיעו הגופים הירוקים למתחם ,הם הקימו בחצר המתחם תצוגות קבועות של מתקניים חקלאיים עתיקים וטיפחו גינות נוי שבמרכזה בריכת דגים ובלבה אגרטל אבן גדול מקושט בתבליט אורנומנטי חוזר המזכיר במעט את הצלב .

 

האכסניה הכילה 24  חדרי לינה גדולים וקטנים יותר בדרגות פאר שונים שעוצבו ורוהטו בריהוט אירופאי כולל שטיחים פרסיים על הרצפות, מיטות שמתחתם תנורי חימום לעונת החורף ווילונות מבד עבה ומשובח ,על תקרות החדרים צוירו פרסקות של תיאורי שמים והחלונות לחדרי השינה היו בסגנון השושנה – רוזטות .

 

כאשר נטשו הרוסים הלבנים ,את המבנה בשנת 1967 ,נכנסו הישראלים וגילו כי בחדר הסאונה שעמד עזוב , נתגלו בו מחבטים שהיו חובטים על הגב בזמן הסאונה,ומתחת לספסלי הישיבה בסאונה ,נתגלו ספרים עתיקים ואוצר צילומים חלקם על זכוכית כפי שהיה נהוג בעבר .

 

בחדרי האירוח בקומה העליונה המוזנחים במעט נתגלו קטלוגים לצורך הזמנת סרוויסים לאוכל,צלחות וסכום וכמובן כוסות בדולח לשתייה , עוד נתגלו קטלוגים לסירי לילה בסגנונות שונים שהוזמנו בידי בית הארחה על רצונם של בני האצולה המתארחים במקום.

 

חדרי אוכל והמטבח  והכנסייה - קפלה לתפילה מוקמו בקומת הקרקע ,כן היו במבני החצר הפנימית שהכניסה אליה הייתה מבעד לשני שערי מתכת כבדים אורוות לסוסים,מכבסה מחסני ציוד ומזון ומבנים נוספים , החלק המשעשע הוא כי שני מגדלי האכסניה המסוגננים עם עליות גג שימשו כשירותים של האכסניה ושחוברו בגשרים לקומה השנייה של המבנה  .

 

בעת שהאכסניה שירתה את הצליינים, הגיעו להתארח בה בשנת 1888הנסיכה יליזבטה אשתו של הדוכס הגדול סרגיי אלכסנדרוביץ, בנו של הצאר אלכסנדר השני, הזוג המלכותי הגיע ,בשליחות אחיו של בעלה הצאר של רוסיה ,על מנת לפתוח את כנסיית מריה מגדלנה על שם אמם של הצאר ואחיו ,הממוקמת בצלע הר הצופים ,בכנסייה זאת היא קבורה לאחר שנרצחה במהפכה הרוסית בשנת 1917 ושרידייה הוברחו דרך סין לישראל.

 

הנסיכה ילזיבטה כאשר חוותה את החוויה הדתית הנוצרית בירושלים בעת הביקור הראשון בירושלים  ,חוויה זאת השפיעה עלייה לבנות את כנסיית המוסקוביה בעין כרם לאחר מכן .

 

לאחר כיבוש ירושלים בתקופת הבריטים שימשה האכסניה את מחלקת העבודות הציבוריות ואת משרדי ההגירה ,לאחר הסתלקותם עברה האכסניה לידי האפוטרופוס על נכסי נפקדים, למרות שבשנת 1964 נקנה שטח מגרש הרוסים בידי שלטונות ישראל שטח הכנסייה לא היה כלול בעסקה ,דרך אגב באגדות הירושלמיות נקראת העסקה עסקת התפוזים כיוון שהתמורה לקנייה סופקה בפרי התפוזים מהפרדסים בישראל.

 

במתחם האכסניה התמקמו לאורך השנים רשות הטבע והגנים,משרד החקלאות ,המועצה לשימור מבנים ובמבנים האחוריים החברה להגנת הטבע , כול הגופים  פונו מהמתחם בתחילת מרץ 2011  והרכוש הוחזר לרוסיה, החברה להגנת הטבע נאלצה לעזוב את המתחם בסוף יולי 2012 .

 

בביקור הפרידה לעזיבת אחרוני הסממנים הישראליים את המקום בסוף יולי 2012 , נתגלו לעיני פיגומים רבים לאורך הקירות הפנימיים,נערך שיפוץ נרחב בחדרים ,יעשה ניסיון לשקם את ציורי הקיר בקומה העליונה ,ארונות הספרייה שבהם היו ספרים עתיקים נאספו במרכז החדר האחורי לחדר הכניסה הראשית הקדום מרחוב מונבז.

 

על תקרתה של הספרייה האחורית לכניסה הראשית הקודמת ,הנושק  לחצר המתחם ניתן להציץ מבעד לחלונות בשאריות התקרה המצוירת ,של אלמנטים מן הטבע בעיקר פרחים, על הקירות מוטבעים בהבלטה קישוטים מגולפים בדוגמאות סמלים נוצריים.

 

ציורי התקרה ניזוקו לאורך השנים לשריפה שפרצה בקומה השנייה שכתוצאה מפגיעת הגג חדרו מי גשמים לחדר ופגעו בציורי התקרה, מימין לדלתות העץ בחלק האחורי לכוון החצר של הכניסה הראשית לשעבר, הדביקו המשפצים שחזור או יצירה חדשה של סמל האגודה הפראווסלאוונית האיפריליסטית הרוסית בפלשתינה.

 

עזיבת המתחם של החברה לטבע כישות האחרונה בחצר ,בערב תשעה באב יצרה תחושה של חורבן נוסף לעמנו .

 

לאחר שקיבלה ממשלת רוסייה בחזרה את המתחם בנדיבותו של ביבי לנשיא פוטין בשנת 2012 , לאחר מכן החלו נציגי השגרירות הרוסית בתהליך שיפוץ ,תחת חוקי השימור הקפדניים, להקמת מלון בוטיק שישחזר את המתחם ששימש לצליינים מרוסיה בעבר בעת בהגיעם לבקר במקומות הקדושים בירושלים ובנהר הירדן ליד ים המלח.

במלון שופצו 24 חדרים ברמת בוטיק בשטחי המשרדים שבאגפים הדרומי והמזרחי , שבהם הוכנס רהוט משוחזר ועיטורים כפי שהיו בתקופת הצארים ,שוחזרה הכנסייה וציורי הקיר בקפלה ,שופצה הכניסה מכוון רחוב מונבז והציורים במבואה, שופצו המתחמים הציבוריים.

בחצר המתחם סולקו ספסלי הישיבה ,שוקמו חדר האוכל והשירותים , הצריף ששימש את החברה להגנת הטבע ושנבנה בתקופת המנדט שופץ והפך למסעדה.

.

 

 
 
 
בניית אתרים - שרקור