דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב הרב קוק 9 פינת הנביאים 39 שכונת בית דוד וביתו של הרב קוק

 

שכונת בית דוד הינה השכונה היהודית הרביעית שיצאה מחומות העיר העתיקה ,לאחר שכונת משכנות שאננים,מחנה ישראל,שכונת נחלת שבעה ,הרביעית בית דוד ולאחריה מאה שערים שכונת בית דוד הוא שכונת הקדש, שנבנתה על ידן הנדבן דוד רייז שהגיע מינובא שבפולין.

 

השכונה נקראת על שם דוד רייז שתרם את הכסף לבנייתה ,השכונה נבנתה בשנת 1873

כשתי חצרות ובכול אחת חמש דירות , המרוכזים סביב חצרות מרכזיות ובהם נחצבו בורות מים לאגירת מי גשמים כיום קיימות שתי חצרות ,בחצר הראשונה התמקם כיום מוזיאון התפילין ובחצרו שני בורות מים ומשאבת מים לשאיבת מים החצר השנייה התמקם בקומה השנייה שנבנתה מאוחר יותר הרב קוק וכיום בחצר ובמבנה מוזיאון למורשת הרב קוק לכול חצר שער כניסה להגנה .

 

דוד רייז התארח בירושלים ולן בשכונת נחלת שבעה ושמע דרשה מפי יוסף ריבלין

בבית הכנסת לחשיבות הרחבת ההתיישבות היהודית מחוץ לחומות העיר העתיקה , הוא הפקיד בידו כסף לרכישת חלקת אדמה ,את האדמה רכש ילין מועד הפרושים והחסידים שלא הצליחו להגשים את רעיונם מחוסר כסף לבנות שכונה חדשה ,הבתים החדשים של השכונה בקומת הקרקע הדיירים שנכנסו גרו בהם לתקופה של שלוש שנים ואז התחלפו.

בשנת 1902 בנו קומה שנייה בחלק המזרחי של הבתים על מנת לשכן את ועד כנסת ישראל אשר ריכזו את ניהול הישיבות,חלוקת כספים לגמחים חלוקת מזון ומים, בשנת 1921

נבנתה הקומה השנייה בחלק המערבי של הבתים ולשם נכנס לגור הרב קוק

המבנה ממוקם מאחורי מגרש החניה העירוני ברחוב הנביאים 39 ומרחוב הנביאים רואים את אחורי המבנה ומרפסת הסוכות של הרב בצבע כחול בקומה השנייה.הקומה השנייה שבה התגורר הרב קוק נוספה בשנת 1922 כאשר עבר להתגורר במבנה עד שנת מותו 1935, במבנה נבנו בית מדרש, בית כנסת, מקווה קטן, בדירתו קבל הרב את אורחיו וכאן אף התפלל ביחד עם הישיבה הקטנה שיצר.

ביתו של הרב ממוקם בקומה השנייה של המבנה שעולים אליו במערכת מדרגות חיצונית, הכניסה למבנה דרך חצר אשר בו קיים חלק ממוזיאון לתיעוד מורשתו של הרב , הכניסה בתשלום, הרב קוק יסד את הרבנות הראשית והתמנה לרבנה של העיר ירושלים , בעת הביקור במוזיאון רואים את חדר הלימוד של הרב ,את חדר האורחים והספרייה .

הרב קוק אהד את הרעיון הציוני ועלה ליפו שם התמנה לרב הראשי של העיר יפו והמושבות בשנת 1904 ובשנת 1921 התמנה כרב הראשי בארץ ישראל .

כיום סוף 2018 קיים סכסוך בין ועד עמותת בית הרב קוק לבין בעלי הרכוש, דבר המונע את שיקום ושימור המבנה בתקציב שהוענק בידי מדינת ישראל, אלא שעיקר שעיקר הבעייה כרגע היא חיזוק מרפסות המבנה הכוללות את מרפסת ביתו של הרב הכחולה.

על מנת למנוע מהעיריה לפרק לאלתר את המרפסות פן ינשרו על ראשי האנשים ברחוב , נתבקשו הבעלים לחזקם עד תחילת 2019, לאור גשמי הברכה שירדו לאחרונה , הגיעו אנשי העירייה ותמכו את המרפסות בעמודי ברזל אך אלו הם תמיכות זמניות , אנשי השימר מקווים שבעלי הסכסוך, יתעשתו ונצליח לחזות במבנה שעבר שימור .

 
 
 
בניית אתרים - שרקור