דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב הנביאים 58 בית תבור

 

כניסת צד בית מספר 1 ברחוב החבשים , חלקו הצדדי והאחורי של בית תבור והכניסה לגינה האחורית וחניית הרכבים.

המבנה ממוקם ברחוב הנביאים 58 בפינת רחוה החבשים 1,הרחוב שזכה לכינוי שכונה רחוב הקונסולים, בית תבור נבנה בשנת 1882 ,כביתו הפרטי של האדריכל קונרד שיק,כיוון שלא היו לו כספים לבניית ביתו הוא מכר מודל של המקדש של הורדוס שבנה ובאמצעות 800 לירות הזהב שקיבל החל לבנות את ביתו .

  

המבנה הוקם בסגנון טירה גרמנית וערבוב של סגנונות ערביים ,עירוב של סגנונות מזרח ומערב, המבנה כלל שער שעליו מקועקע תאריך ההקמה ומגדל אבטחה לידו, לידו ממוקם בית התפילה הפרטי של האדריכל ,המתחם כלל שלושה מבנים נפרדים, המבנה המרכזי , המבנה המערבי ששימש אורוות ומחסנים,החלק האחורי עם בורות המים שכיום מתנוססת של מזרקה, בחלק האחורי של המבנה  משערים, היו כניסות נוספות למבנה מכוון רחוב בני ברית על מנת להכניס את חיות המשא .

 

המבנה המרכזי נבנה עם קירות עבים במיוחד בעובי של מטר וחדר מחיה מרכזי שממנו יוצאים חדרי השינה, המבנה כולל שתי חצרות מכוון השער עד המבנה וחצר נוספת פנימית, בחצר הפנימית נבנה מזרקת מים שמימיה מגיעים מבאר המים של המבנה שניזונה מגשמים שמתנקזים לבאר ממרזבי המבנה כיוון שבחצר נטועים עצי לימון היא נקראת גינת הלימון.

 

בשנת 1901 נפטר האדריכל ואשתו נפטרה בשנת 1902 ,על המבנה השתלטה קבוצה של קצינים תורכים אשר הסבו נזקים למבנה,לאחר המלחמה עבר לזמן קצר לגור במתחם מתרגם הקונסוליה האמריקאית ולאחר מכן פעלו במתחם מספר גופים מיסיונריים,בית ספר לשפות ובשנת 1951 הגיע המכון התיאולוגי השוודי שרכש את המתחם בשנת 1966 כיום לומדים במתחם סטודנטים משוודיה אשר לומדים את תולדות ארץ ישראל ,תיאולוגיה, עברית ומחקר על מנת ליצור גשר בין הדתות.

מפועליו של קונרד שיק

קונרד שיק נולד בגרמניה בעיר ויטנברג, הצטרף בגיל 19 למיסיון הולכי הרגל הפרוטסטנטי שנוסד בבזל,מטרות הארגון כללו להקים מושבות של מיסיונרים שישבו ברחבי המזרח למחייתם יעבדו במקצועות החקלאות ויפיצו את אמונתם בין תושבי המקומות שחיו במזרח התיכון ,במסגרת הזאת נשלחה קבוצה של מיסיונרים צעירים לירושלים ביניהם האדריכל כומר קונרד שיק,יוהן לודוויג שנלר מקים מתחם שנלר ,הנרי בלדנספרגר מקים ענף הדבורנות בישראל ואחרים,כאשר הגיעו בשנת 1948 התגוררו חברי הקבוצה בבית האחים

בני הקבוצה ,כיוון שכספם לא הצליח לפרנסם ,בנו ומכרו שעוני קוקיה .

לאחר זמן הוא פרש מבית האחים והחל לפעול כאדריכל ,בונה שעונים ,דוגמת השעון בכניסה לאכסניית בית פאולוס ברחוב שכם 2, הוא פעל ,בנה וחקר את ירושלים במשך 55 שנה,בתחומי הארכיאולוגיה, האדריכלות, הכרטוגרפיה, בניית דגמים ועוד עיסוקים.

בתחילה התפרנס מבניית שעונים ודגמים של מבנים בירושלים ודגמי העיר העתיקה על פי מחקריו שעשה, קונרד שיק הקים ביחד עם חברו כריסטין פלמר בית ספר מקצועי למלאכה לילדים בני הכנסייה היוונית האורתודוכסית, משם המשיך לבית ספר למלאכה שהקים ,בבית הספר למדו ילדים ערביים את מלאכת הנגרות, הדפוס והחריטה.

כיוון ששמו יצא בארץ בנושא השחזור ,הוא קבל רישיון מיוחד מהממשל העותומאני להיכנס למתחמים , מסגדים ומבנים עותומאניים,אפשרות זאת פתחה בפניו לחקור ולגלות ממצאים ארכיאולוגיים הקשורים לתולדות ירושלים העתיקה.

קונרד שיק השתמש בזכות הכניסה החופשית והגיע להר הבית אותו חקר ונבר בחלקים הסגורים והתת קרקעיים ופרסם ספר למחקריו בהר הבית,הואחקר את כנסיית הקבר מערכות הולכת המים העתיקות בירושלים מחוץ לחומות ובתוך החומות ,מחקריו אלו העניקו לו את המידע הרב והנסתר לבניית דגמי הבתים והעיר העתיקה בתקופות שונות.

קונרד שיק נחשב כאחד החוקרים החשובים לחקר העיר ירושלים ובארץ ישראל, אך לא היה ארכיאולוג במובן החפירות, אלא תעד ממצאים ותגליות שנתגלו בחפירות אלו, כמו כתובת השילוח ,הוא עזר והשתתף במחקרים ומיפוי שנעשו בידי הקרן הבריטית לחקר ארץ ישראל PEF והחברה הגרמנית לחקר ארץ ישראל, ככרטוגרף ערך שיק מפות של ירושלים העתיקה ואת נתיב אמות המים שמדרום לעיר , אשר העבירו מים מבריכות שלמה ,לעיר העתיקה בימי בית שני , בעקבות מחקריו ועבודתו בשיקום מבנים, הוא פרסם עבודות רבות של מחקריו ופעילותו, הן בתחום הארכיאולוגי והן למצבה הנוכחי בתקופתו של ירושלים

משקל רב יש לתת לתכנוניו במבנים שיצאו מתחום חומות העיר העתיקה, במיוחד מוסדות חינוך ובתי חולים,הן אצל הנוצרים והן אצל היהודים,כדוגמת הפנייה של היהודים לתכנון שכונת מאה שערים, תכנן בתי כנסת וישיבות בסגנון אירופאי.

מורשתו של שיק קונרד בתכנון עירוני ואורבאני,השאירה את חותמה וההבנה כאשר הכינו אדריכלי העיר ומהנדסיה להמשך פיתוחה של העיר ולשמור לעתיד את הישן לצד הקידמה בירושלים העתיקה במיוחד .

תצוגות של דגמיו ניתן לראות :

בקומת המרתף של אכסניית סנט פאולוס ברחוב שכם מספר 2 ,במה שנקרא מוזיאון לארכיאולוגיה והיסטוריה ,ממוקם אוסף של דגמי מבנים שבנה הכומר אדריכל קונרד שיק כולל דגם העיר העתיקה ,כפי שהוא נראה במאה הראשונה לפני הספירה .

במוזיאון נוסף לאוסף עבודתו ,הממוקם בכנסיית המשיח ,ליד שער יפו בעיר העתיקה , יש אוסף עצום של עבודותיו בדגמי ירושלים בתקופות שונות ,דגמי מבנים ואטרקציות מפורסמות, שני המוזיאונים של עבודתו של קונרד שיק בכנסיית המשיח ובאכסניית פאולוס עוברים שיפוץ ויפתחו לקהל בתחילת שנת 2012 .

 

 


 
 
 
בניית אתרים - שרקור