דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב הנביאים בירושלים סיור בבתי חולים

 

את שמו כרחוב הנביאים, קיבל הרחוב בעת השלטון הבריטי בעיר ,עד אז כונה הרחוב בשמות הבאים: רחוב בתי החולים בזכות 13 בתי החולים שהיו בו ובסביבתו , רחוב הקונסוליות לאור ריבוי הקונסוליות ברחוב, הרחוב האחורי כיוון שהיה המקבילה של רחוב יפו ,רחוב האצולה על שם בתי העשירים שבנו את בתיהם ברחוב .

 
יש הטוענים כי שמו הבריטי הנביאים , נגזר ממתחם נבי אוקשה בשמו הנוסף נבי קימר הסמוך , המקודש לכול הדתות בזכות הטענה כי במתחם קבורים שלושת הנביאים המקודשים :  משה,מוחמד וישו  ולכן מהנימוק הזה נקבע שמו של הרחוב בישיבת קביעת השם בתקופה הבריטית ישבו מנהיגים דתיים השייכים לכול הדתות וסמכו ידם על השם הנביאים.       

 

תחילת רחוב הנביאים בהיווצרותו כפי שהיה בסוף המאה ה 18-19 כאשר החלו לצאת מתחום חומות העיר העתיקה בואך מקבילה של רחוב יפו והדרך מירושלים לכוון נמל העיר יפו תושבים בני עדות שונות לרחוב הנביאים , כאשר יתרונו של הרחוב היה היותו שקט ולא ממוסחר בתחילה, ברחוב הוקמו כשלוש עשר בתי חולים ובקרבתו ,חלקם של בתי החולים החלו את דרכם בין חומות העיר העתיקה, אך יצאו מחומות העיר העתיקה , עקב צפיפות והתנאים הסניטריים הבלתי אפשריים בעיר העתיקה , עוד הוקמו מוסדות חינוך ואיך אי אפשר מוסדות המשרתים את מאמיני הדתות השונים.

 

כאשר אנו מתבוננים כיום בתחילת רחוב הנביאים ,שהחל בקרבה לשער שכם ,במה שנקרא כיום כביש דרך ההנדסה ,מתקבל שטח שאורכו מעט מעל לשלוש מאות מטר, שכלל בתחילת המאה ה 19,את השכונות קריה נאמנה ובה היו ממוקמים בתי ניסן בק, בחלקו הדרומי של הקטע ,ושכונת הגורגים הלא היא שכונת אשל אברהם , שכונות אלו ,שגרו בהם יהודים שיצאו מתחום חומות העיר העתיקה ,ננטשו בעת הפרעות של תרפ"ט וקטע רחוב זה ,עבר לשליטת המוסלמים למעשה ולהלכה ,במיוחד לאחר מלחמת העצמאות בשנת 1948 .

הבתים של השכונות הללו ,נחרבו בקטע הצפוני של תחילת הרחוב, נותרו רק הבתים במספרים 2 עד מספר 20 , בתים אלו אוכלסו בידי מוסלמים, שפתחו בהם בתי מלאכה ומאפיות ושתי אכסניות לצליינים ,אכסניית פייסל ואכסניית רעמסס, חלקם של המבנים בחלק הצפוני ,נבנו בידי מוסלמים אמידים שיצאו מבין החומות ,ולמרות שחיקת הזמן והטבע ,ניתן להבחין בהם בפרטים מסוגננים של בתי מידות, ולדוגמא ניתן לספר כי ביסודות שני בתי דוזדאר ,שמספרם 16-18, נבנו באותה תקופה בידי מוסלמים,ובהם נתגלתה בזמן הבניה, רצפת פסיפס של כנסייה ,מהמאות 6- 4 לספירה,על הרצפה נתגלתה כתובת בארמנית .

ברחוב הנביאים נבנו בתי מידות ,בתחילה לאנשי השלטון העותומאנים וערבים עשירים ובעלי שררה, שאליהם הצטרפו בני הקהילה האירופית האמידים ואמריקניים שחיו בירושלים ,כמו כן נבנו קונסוליות לשגרירי ארצות שונות.

את בתי החולים ברחוב הנביאים,החלו לבנות בשנים 1861-2 ,המבנה הראשון שנבנה ברחוב הנביאים מספר 82 כיום, לאחר הקמת בית ההבראה של המיסיון האנגלי, מבנה שהחליף את  בית החולים של המיסיון האנגלי שפעל בעיר העתיקה בשנים 1943-1862, כאגודה מיסיונרית שמטרתה להמיר את דתם של יהודים לנצרות.

המוסדות הרפואיים הנוצריים,ניסו לצרף בעת הטיפול הרפואי שניתן לנזקקים ,טיפול נוסף מיסיונרי להמרת דתם של המטופלים העניים בעיקר ,בתמורת לטיפול וההטבות שניתנו באמתלה של טיפול רפואי חינם , עיקר התייחסותם של המיסיונרים הופנתה כלפי השכבה הענייה של יהודי העיר העתיקה ואפילו לערבים אשר יצאו מהחומות או שהתגוררו בין החומות.

בנוסף לטיפולי החינם הרפואיים ואספקת המזון שניתנו בין קורות המבנים הרפואיים, למול המוסדות הרפואיים הנוצריים, עמדו המוסדות היהודיים שקראו להחרימם ,ארגונים אלו נלחמו בתופעה המיסיונרית במלא כוחכם וסיפקו שירותים רפואיים כמותם בחינם ,במוסדות הרפואה היהודיים שפתחו כמשקל נגד ברחוב הנביאים.

 
 
 
בניית אתרים - שרקור