דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מנזר רטיסבון מגדל האיתות התורכי חדל לאותת

 

מגדל האיתות ממוקם מצידו הימי של מנזר רטיסבון ברחוב שמואל הנגיד בירושלים

 

בתקופת אל תורכ הוקמו עשרות מגדלי איתות עשן בין ירושלים בואך לנמל יפו,סימני האיתות כדוגמת האינדיאנים באמריקה סימני עשן  ומאוחר יותר תאורת עששיות –לפידים , מגדל זה הוקם בתחילת המאה ה 19 בצילומים מסוף המאה ה 18 לא נראה המגדל בצילומים של המנזר שישב חשוף על הגבעה.

 

המנזר עצמו נבנה בשנים 1876- 1897 בידי המסדר הקתולי הצרפתי , שמו של האדריכל הצרפתי היה דומא , בעברו מנזר ובית יתומים מקצועי לילדים וכיום בית מדרש לנזירים המגיעים לתקופה של ארבעה שנים ללימוד בחסות הוותיקן וצליינים מאירופה בעיקר מאיטליה אין אני מספר את כל גלגולי המקום ועברו עד מלחמת ששת הימים מתקופת השלטון התורכי והאנגלי ואפילו תקופה של גדוד העבודה העברי ששכן במקום .

 

     

 

בכדי להגיע למגדל האיתות יש להיכנס לחצר המנזר ברחוב הנגיד בירושלים ,החצר פתוחה בכל זמן, ובצידו הימני של המנזר רטיסבון ממוקם מגדל האיתות מאבן ובעל כיפה מעוגל לגגו  

את המגדל רכש בדמי מפתח האמן הירושלמי דיליאן מנשה בשנת 1964 וחי בו שעבר להתגורר בשכונת ימין משה, את המבנה רכשה הצלמת והעיתונאית חנה זקס והתגוררה בו עד 2007 שאז עברה לגור בספרד,ובשנת 2009 מכרה את המגדל בחזרה למנזר , מסביב למגדל הייתה גדר עגולה שהוסרה בימים אלו לאחר שעזבה התגוררו במבנה סטודנטים וכיום עבר שיפוץ וגרים בו שוב, והמבנים לידו שהיו המחסנים למגורי התלמידים לתיאולוגיה הבאים ללמוד בשערי המנזר ברחבה בין המנזר למגדל נהרס הגן ונסלל מגרש חניה מאספלט וחבל.

באופן אישי כאשר למדתי בבצלאל המוסד הסמוך פסעתי בשנות השבעים עם מורתי לרישום פרידל שטרן שהיית אחת מיוצרות הקריקטורות הטובות בארץ יחד עם שטרן המצייר שאין בינם קרבה משפחתית ,פרט לעובדה ששניהם היו מורי בבצלאל ,ובכן באותו סיור שחה לי פרידל, כי המגדל בשלבי מכירה והמנזר רוצה בעבורו בדמי מפתח סכום הקרוב למאה אלף שקל, האמת באותה תקופה סטודנט לאומנות ועיצוב הנושא ניקר לי במוח ואפילו שיקול מה היה בנושא.

מדוע עלה הסיפור כיוון שחזרתי היום לביקור וראה איזה פלא המקום היה פתוח ויכולתי לאחר עשרות בשנים לראות את הפלא הפנימי, המבנה בן שלוש קומות ומדרגות סלילוניות מוליכות בין קומה לקומה , בקומת הקרקע קיים המבנה העגול שבאיזה שלב בחיים נוסף לו חדר סלון ענק מלבני עם קימורים בתוך החלק העגול שירותים ומטבח וכמובן שני ארונות השקועים בנישה .

אזרתי עוז ועליתי לחדר העליון ששימש כחדר שינה ולחדר שמעליו ששימש את דיליאן כחדר עבודה ומעליו כיפת המגדל ובה החלונות כולל חלון האיתות הפונה לכוון מערב .

עוד פרט חמוד מאחורי המנזר הוקם בתחילת המאה מבנה נוסף הקשור לאחורי המנזר ומשמש כמקום המגורים לקבוצות נוצרים הבאות להתארח במנזר ולפרחי הכמורה הבאים ללמוד את תורת הדת בסמינר הנמשך כארבע שנים.

המבנה הזה שימש לאחר קום המדינה כמבנה ציבורי ששכנה בו מחלקה של משרד התחבורה עד לפני מספר שנים.

מבנה ייחודי מעניין ושמור להפליא.

 


 
 
 
בניית אתרים - שרקור