דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ספרד העיר גרנדה Granada

 
העיר גרנדה  Granada
גרנדה ממוקמת בדיוק בנקודה שבה הרי סיירה נבדה נפגשים במישור הפורה של וגה , ההרים מאחור מותירים שטחים חקלאיים במישור,אספקת המים לעיר ניזונה מהפשרת שלגי החורף,העיר ממוקמת בגובה 630 מטר,גרנדה ממוקמת בסמוך להרי הסיירה נבדה באנדלוסיה שבדרום ספרד , 70 קילומטר מחוף הים.
 
תחבורה שדה התעופה של גרנדה מרוחק 12 קילומטר מהעיר,אין רכבת מהירה לגרנדה נסיעה ברכבת לוקחת 5 וחצי שעות ממדריד מתחנת  estacion del sur ,4 שעות מהעיר סביליה, חלק גדול מהאנשים מעדיפים שרות אוטובוסים מהעיר אל מריה או ממלגה , אך קיים שרות אוטובוסים ממרבית ערי ספרד לגרנדה אך תחנת האוטובוס הראשית מחוץ לעיר , רשת הכבישים הספרדית השתפרה בשנים האחרונות ולמעלה מעשרים דרכים בין גרנדה לערים הספרדיות האחרות,הנסיעה אורכת מעל ל 5 שעות למדריד, 11 שעות לברצלונה, 90 דקות למלאגה.
מידע
אוכלוסיית העיר נתונה לתנודות של סטודנטים הלומדים באוניברסטאות של העיר ,אוכלוסייתה מונה בין 250-300 אלף איש, הזמן הטוב לבקר בעיר בתקופת הסתיו והאביב, בקיץ מעט חם ויש ימים עם 40 מעלות חום, תשעים וחמשה מאנשיה של העיר בני הדת הקתולית,דבר שהשאיר את חותמה התרבותי על העיר,ידדותיים לדוברי השפה האנגלית.
 
תחילתה של העיר בהתיישבות שבטית מהתקופה הפרה היסטורית ושמה היה  Ilbyr, פריחתה החלה בהתיישבות הרומאית בדרום ספרד,במאה השמינית נכבשה העיר בידי המוסלמים הערבים ואז ניתן לה השם גרנדה, לאחר לחימה נפלה העיר בחזרה לידי הנוצרים במאה ה 14 , גרנדה היה המעוז האחרון אשר נכנע לבסוף למלך ולמלכה איזבל פרדיננד  המלכים הקתוליים בשנת 1492, כתוצאה מהכיבוש הורכחו המוסלמים והיהודים להתנצר או לפנות את העיר באקט של פינוי אתני , באותה תקופה הגיע לעיר קולומבוס על מנת לבקש ממון למסעו ההיסטורי והוא קיבל אותו שם.
 
אטרקציות בעיר : העיר כוללת את כמות האטרקציות הרגילות של מוזיאונים וכנסיות וכמובן מבני ציבור ובתי עשירים, למרות זאת איאפשר להתעלם מאחד מפלאי העולם ארמון והמבצר  Alhambra, שתי כניסות למתחם , בצפון פוארטה דה לאס ארמס ובדרום פוארטה דה לה Justicia. זאת מצודה מסיבית שנבנתה לאורך מאות שנים החל במאה התשיעית ושודרגה בימי הכליף מוחמד השלישי במאה ה  13  כאשר הפך את המקום למעונו , המורכבת מגנים, ביצורים וארמונות מפוארים, המקום שימש את  רוב הסולטנים המוסלמים  ששלטו במחוז כולו , כאשר המוטיב העובר בחזונך מראה גן עדן ומים זורמים, או ניסיון ליצור גן עדן בסגנון ערבי,ביום נתון מבקרים במקום מעל לשמונת אלפים מבקרים. 
 
בארמונות Nazaries  ובעיקר הארמון  La Casa Real, הניצבים על פסגת הר והגנים המיוחדים המפורסמים ,הארמון הוא חלק מהמצודה הוא שימש כארמון מבצר של הסולטאנים בשושלת Nasrid, השליטים האחרונים של השליטה המורית בספרד.
ארמונות  Nazaries  נבנו על ידי איסמעיל אני בארמון  Mexuar  שעיקרו חדר ענק שתיקרתו צופתה בזהב ,  ,בידי  יוסוף אני ומוחמד החמישי  בשנים 1312-1391 במהלך מלכות שושלת Nasrid,הוא הקימו את ארמון  Palace of Comares  שעיקרו חדר השגריר ותשעה חדרים נוספים על קירותייהם פסוקים מהקוראן ושתקרתם מצופה עץ ארץ הלבנון ואת ארמון  Patio de los Arrayanes . 
 
שהיה ארמונו של המלך מוחמד החמישי שחזיתו עמודי שיש , הארמון מורכב  מארבעה אולמות שהמפורסם בהם הוא אולם שנקרא  Patio de los Leones כלומר בית משפט האריות ,אולם נוסף נקרא  Mozarabes וכאשר כבשו הנוצרים את המקום הוחלף שמו שם שונתה תקרתו הכיפתית לסגנון הברוק,בחצר בגן מזרקה נסמכת על פסלי אריות.
 
לאחר הכיבוש הנוצרי שונו דברים במקום ,ארמונו של קראל החמישי קיבל את דמות המבנים בסגנון רנסנס איטלקי, שכיום משמש למוזיאונים כמו  המוזיאון הלאומי של ספרד לאומנות המורית , המציגה חפצים חשובים ובהם את  המפורסם שבהם שבעה קנקנים של אלהמברה, עבודות קרמיקה וזכוכית, ואת המוזיאון לאמנות, בעיקר עם יצירות של granadinian וספרים מהמאה ה  15 עד המאה העשרים .

הארמונות התפרסמו בזכות הארמון והאומנות הבנייה המורית אשר בו הגיעו לשיא מרהיב המקרין שלווה , אך המבנה עולה במדרגה אחת מעל לכל האומנות המורית ביצירת מופת החושף מעט מעולם הזוהר ,טפח מהתרבות המורית ואורך החיים,כמו כן מפורסם ארמון הקיץ  Generalife  ב  סגנון המורי,  מבנה  Alcazaba  ובסוף הסיור מגיעים אל כנסיית סנטה מריה, במקום שבו עמד המסגד של אלהמברה, ולידו מנזר של סן פרנסיסקו, נבנה בשנת 1495 על בשטח ארמונו  של הנסיך  מנקודה זאת ניתן לצפות לנוף העיר.

הרובע העתיק  הערבי  El Albaicín  הניצב על גבעה ממול ל  Alhambra, האטרקציות הבולטות ברובע העתיק הם  El Arco de las Pesas   ו  Monaita, כנסיית  San Nicolas,בית החולים והמרפאה של    Royal Hospital  וThe Royal Chapel,כנסיית  Santa María de la Encarnacion , הרובע מאופין במראה הרחובות הצרים והבתים הצבועים בלבן, מראה אופייני לאזור מוסלמי,למרות שבמקום התבצע טיהור אתני לאורך 500 השנים שעברו מאז הדיפת המוסלמים מהעיר,ברחובות חנויות רבות חלקם של קדרים ובעלי מלאכה אומנים.  
 

 
 
 
בניית אתרים - שרקור