דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ברצלונה סיור באטרקציות בהר היהודים Montjuic חלק 1

 
סיור באטרקציות בהר היהודים Muntanya de Montjuic חלק 1 
אני ממליץ לרכוש מפה תלת מימדית להר היהודים שבה מצויינים כל האטרקציות ,ניתן לרכוש את המפה במרכזי המידע או בכניסה למצודה היא עולה חצי יורו אך שווה בהתמצאות באטרציות המפוזרות בהר.
 
הר היהודים נקרא בשמם של היהודים אשר ישבו על מדרונות הגבעה בימי הביניים המשקיפה להר,מהגבעה המשיכה ההתיישבות לכוון מירמאר  Miramar, גובה של הגבעה 173 מטר,הדרך הראשונה לגבעה נפתחה בשנת 1607 ומצודת היהודים Castell de Montjuic נבנתה בשנת 1640 להגנה מפני פלישת פליפה הרביעי.
 
 
 
כיוון שהמזרקות הקסם מופעלות רק בימי חמישי,שישי,שבת וראשון החל מהשעה 21:00 ובשעה 21:30 נוספים הצבעים למזרקות בכל השנה כדאי לבקר בהר היהודים ולשלב ביקור במזרקת הקסם בסיום הסיור בערב בימי הפעילות.  
 
הכיכר  Plaza de Espana,ממוקמת למרגלותיו של הר היהודים והרכבל Teleferico de Montjuic מכיכר אספניה .
 
הכיכר נמצאת למרגלות הר היהודים ,בעברה שימשה כמקום הגרדום להוצאה להורג עד השנה 1720 ,ובשנה זאת הועבר הגרדום לפארק סיטדלה .
 
בשנת 1929 שופצה הכיכר לרגל התערוכה העולמית ,במרכזה הוצבה מזרקה גדולה באנדרטת שלושת הימים statue celebrating the three seas, האנדרטה מפארת את שלושת הימים לגבולותיה של ספרד,ממוקמת בחזית מרכז קניות. אשר בכיכר אספניה,כתיאוריה נוספת מציגה את עבודתו של האומן כיצירה מפתיעה סוריאליסטית של גילופי פסלים, לכל אורכו של המבנה, בראשו של המבנה לפיד לאבוקה תמיד,כאשר הסברה אומרת שהזרועות המונפות הם לתפילה ולביאת הרבה מים.
 
במזרקה פסלי אבן שיש וברונזה ,בראשה של המזרקה ממוקמת אבוקת אש אשר מדליקים אותה באירועים מיוחדים,בעצם המזרקה מסמלת את שפע המים בנהרות ספרד,ערכי בריאות,שפע והשגיות.
 
בחלק השמאלי של הכיכר ממוקם שוק הפשפשים  Fira de Barcelona. השוק מחופה לירקות ומזון ,חפצים חדשים ומשומשים ממוקם ברחוב Pl Font 1 בחלק השמאלי של כיכר אספנייה למורדות הר היהודים ברובע Ciutat Vella, השוק פתוח החל מהשעה 07:00, השוק פתוח בימים שני-שבת ,סגור בימי ראשון בכל שבוע מבקרים בו כמאה אלף איש.
 
בכיכר שני מגדלי פעמונים  Venetian Towers, שנבנו בכניסות לכיכר, המשמשים כעמודי הכניסה לאזור הירידים והתערוכות, שני המגדלים המתנשאים לגובה 46 מטר בדגם של מגדלי הפעמונים הנמצאים בוונציה בכיכר סן מרקו, בראשם של שני העמודים ניצב מעיין מקדש בסגנון יווני ומעליו פירמידה שפיצית בהמשכם של המגדלים מוליכה שדרת  Reina Maria Christina  השדרה הנוצרית המשופעת בגינות ומפלי מים קטנים, לכוון הר היהודים ומזרקת המים המזמרת בשפע פעלולי מים בגווני צבע שונים ומנגינות מתחלפות,טיול באזור התערוכות והירידים הישן .  
מבנים רבים המקיפים את הכיכר נבנו בעבור מקומות לינה לאורחי התערוכות  ובחלקם אף נשארו כאלה כיום,בקצה הצפוני של הכיכר הייתה זירת שוורים עגולה Las Arenas  אשר נמצאת בשינוי מגמה ושיפוץ עדיין בקיץ 2010  לארנה של ברצלונה  Arenas de Barcelona , בעברה זירת פרים נבנה בשנת 1900 מלבנים אדומות ,כיום הכוון לקניון מרכז מסחרי .
 
מאחורי הקניון היה בעבר בית מטבחים אשר שינה את ייעודו והפך לפארק של האומן חואן מירו, פארק זאן מירו Parc de Joan Miro ממוקם מאחורי הארנה ובמרכזו פסלו המפורסם האישה והציפור המתנשא לגובה 23 מטר.
 
הגעה לכיכר אספניה
תחבורה ציבורית מטרו: לתחנת אספניה אפשר להגיע בקו מטרו 1 האדוםL1 או קו 3 L הירוק.הערה: כאשר מגיעים לתחנה בשימוש במטרו אין צורך לשלם תשלום בעבור הנסיעה ברכבל. אוטובוסים: קווים, 27,30,38,50,56,57,65,91,109,157 ,9 או בקיץ אוטובוס התיירים הירוק היוצא מכיכר אנדרטת קולומבוס בסוף שדרת הרמבלרס, בנוסף קו פנימי מספר 50 העובר בחלק גדול מהאטרקציות יוצא מכיכר אספניה בדומה לקווי האוטובוסים לתיירים.
 
אוטובוסים של תיירים בשיטת עלה רד עלה ,ניתן לקנות כרטיס ליום או יותר .
אוטובוס טור תיירים להר היהודים בכיכר אספניה  Hop on hop - Bus Montjuic Turistic  צבע ירוק
תחנת מוצא ברחוב Avinguda de la Reina Maria Cristina, 1, ליד המגדלים הוונציאנים אוטובוס פתוח בצבע ירוק הפועל בחודשים מאי – עד מחצית ספטמבר, בכל ארבעים דקות בין השעות  10:00-21:00 , כולל מתקנים רבים של המשחקים האולימפיים של 1992 בברצלונה מגוון רחב של גינות, פארקים, בריכות שחייה, ועוד מקומות מעניינים.
 
קו שני של אותה חברה  Hop on hop - Bus Montjuic  צבע ירוק יוצא מאנדרטת קולומבוס עובר 10 תחנות במסלול עלים מPlaca de Colomאל הפסל של כריסטופר קולומבוס בקצה הנמל של פורט וואל, במסלול המכסה את תחתית הר היהודים, עולה מכיכר קרלוס, לשדרות מירו ,לאצטדיון האולימפי ,למצודת היהודים,ל  Mirador de l Alcalde וחזרה

דרך נוספת תחנת רכבת  חשמלית   בקרבת שני מגדלי הפעמונים בכיכר אספניה ,רכבת זאת  עורכת סיורים ברחבי הר היהודים בעיקר באטרקציות החשובות ,שני קרונות יוצאים לסיור בן שעה אך כדאי לבחון את שעות ההפעלה.
 
Hop on and hop off tourist buses  , Barcelona Tours bus  צבע כחול
לאורך המסלול 20 תחנות , סבוב מלא לוקח כשעתים ורבע ללא ירידות ,באזור הגותי בעיקר מטיילים ברגל.
לשם לב מרבית הסימונים לנקודה אשר צריך להמתין לאוטובוס קיימים בשלט קטן,או רובם בתחנות אוטובוס קיימות,תחנות רלוונטיות לסיור.

 
 
 
בניית אתרים - שרקור