דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ברצלונה סיור לאורך שדרות הרמבלס חלק 1

 
סיור לאורך שדרות הרמבלס חלק 1
הקדמה
השדרה נקראת רמברלס ולא רמבלר, עקב חלוקתה לחמישה מקטעים דבר היוצר לכאורה הרגשה של מספר שדרות אך למעשה השדרה היא אחת ומתחילה בכיכר הגדולה והחשובה בברצלונה הנקראת כיכר קטלוניה וסיומה בחוף הים  אך מומלץ לסטות לרחובות הסמוכים המלאים בשכיות חמדה ובאטרקציות ולשוב לנתיב בשדרה.
 
אורכה של השדרה על חמשת מקטעיה הוא קילומטר וחצי , חובה לבקר בשדרה וליהנות משלל החנויות ,במדרכות הצרות אשר נמתחות לאורך מסלולי המכוניות ומהמדרחוב הנטוע בין נתיבי התנועה שעליו  מהלכים תושבי המקום לצד תיירים רבים,בצפיפות הזאת מופיעים אמני רחוב בקטעי שירה ,פנטומימה,מיצגים של דמויות המתחפשות לפסלים ברמה גבוה והמנידים עפעף לנתינת תשלום בכובע המונח לפניהם,ליצנים,ציירים על מרכולתם,קיוסקים למזון עיתונים מרחבי תבל,ופרחים לנשמה. לאורך הרחובות בנויים בתים רבים המשמשים בעיקר לחיי מסחר,מוזיאונים,חנויות,מסעדות,בתי קפה,בסופי שבוע מתקיימים מעיין ירידים לממכר עבודות אומנות,תכשיטים וכדומה,לאורך השדרה ולרחובות היוצאים ממנה מפוזרים גם שווקים פתוחים או סגורים.
 
   
למעשה מקורה של השדרה ושמה נבע מסוג הקרקע המורכב מחול שהיווה את התשתית החולית לנחל שזרם מהעיר לכוון הים ,לאורך נתיב זרימת הנחל ושנפרצו חומות העיר נבנו בניינים רבים למגורים ולצרכי ציבור,לצערנו חלק גדול ממבנים אלו לא עמדו לאורך ימים.
 
הקטע הראשון בשדרה נקרא  Rambla de Canaletes , ואשר מתחיל מכיכר קטלוניה,ומקור שמו במזרקת מים FontCanaletes  אשר נוצרה במאה ה  19 ושימשה את תושבי העיר לאיסוף מים לבתיהם ועד היום משמשת לשתייה כאשר האמונה הרווחת היא שמי ששותה ממימיה חוזר לעיר.
 
הקטע השני בשדרה נקרא   Rambla dels Estudis , מקור שמה בבניין האוניברסיטה שהוקמה  באזור במאה ה  16 ונחרבה, אך הקטע נושא עדיין את שמה,כיום בקטע הזה ממוקמים מבנים עתיקים כמו מוזיאון למדע ואומנות מהמאה ה 18 ואשר בעברו שימש כתיאטרון בחזית  הבניין מוצב שעון  ,כיום משמש הקטע כשוק לממכר חיות בית ובעיקר ציפורים.
 
הקטע השלישי בשדרה נקרא  Rambla de les Flors , מקור השם הוא בערוגות הפרחים השזורים לאורך הקטע ובולטים בגווני מרבדי הפרחים ולכבוד השוק המקורה הצבעוני  Boqueria market שהוקם על חורבות מנזר ישן שנקרא סנט גוזף,בקטע ממוקמים מספר בתים עתיקים כמו ארמון :  Palau de la Virreina  בבית מספר 99,הארמון הראשון שהוקם במאה השמונה עשר למגורים לרגל ניצחון הספרדים במדינת פרו. הארמון נבנה בשנת 1772,כיום משמש המקום כמרכז לתרבות ,תערוכות מתחלפות ומקום לרכישת כרטיסים למופעים עירוניים.ומקום לתצוגת בולים ומטבעות כסף.
לאורך הקטע עבודות פיסול ומוזיקה של אומנים מפורסמים,פסלים רק להתבונן מהקרקע למרומי הבתים וליהנות מאדריכלות מיוחדת ושונה במיטיבה.
 
הקטע הרביעי בשדרה הנקרא    Rambla dels Caputxins , מקור השם במבנה של מנזר המסדר הקפוציני אשר יד הזמן והאדם גרמו לחרבונו אך הקטע עדיין נושא את שמו,הבניין המפורסם של הקטע הוא בית האופרה  teatre Liceu, מבנה מהמאה ה  18 אשר נשרף מספר פעמים ושופץ לאחרונה בשנת  1999 . המשכו של הקטע  בכיכר אשר נבנתה במאה ה 19  ועוצבה בידי גאודי הנקראת Plaza Real,  ממול לכיכר ניצב ארמון  Palau Guell,  אחד המבנים המרשימים שעיצב  גאודי ,הארמון נבנה בשנים 1888-1886 הוא תוכנן ונבנה בעבור פטרונו של גאודי, שופץ בשנה האחרונה ונפתח שוב בשנת 2007,ארובותיו בגג הבניין הם המיוחדים למבנה.
 
הקטע החמישי בשדרה נקרא   Rambla de Santa Monica , השם נלקח ממנזר ששינה ייעודו וכיום הוא משמש מוזיאון לאומנות,בהמשכו של הקטע החמישי  ממוקם בבית מספר 27 , תיאטרון Teatre Principal, ומוזיאון השעווה, השדרה מסתיימת בכיכר אשר במרכזה האנדרטה לזכרו של קולומבוס מגלה אמריקה, אשר נבנתה בשנת 1888 לרגל התערוכה הבין לאומית שנערכה בברצלונה.
 
קטע הסיום נקרא Rambla de Mar אינו בדיוק שייך לשדרה אך מחובר אליה בסופה , הקטע מוליך לים ומשם עליה על גשר עץ מגיעים לקניון הנמצא בחלקו על המים והכולל,חנויות,בתי קפה ומסעדות,אולמות קולנוע ותיאטרון וקניון בשם מגנום .

 
 
 
בניית אתרים - שרקור