דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ברצלונה סיור ברובע Gotic barri חלק 1

 
סיור ברובע Gotic barri בברצלונה חלק 1
תחילת הסיור בשדרות רמבלס כניסה לרובע דרך רחוב  ferran
נתחיל את סיורנו בכנסיית  Iglesia de San Jaume   ברחוב פראן 28 ,הכנסייה מהמאות 13-15 בעבר נקראה כנסיית השילוש הקדוש ,השריד היחיד שנותר מאותה תקופה היא החזית ודלת הכניסה הגותית , הכנסייה נחשבת לעתיקה בעיר, לכנסייה מגדל פעמון מתומן שהוצב ליד האולם בשנת 1722, ליד האפסיס.כיום מראה הכנסייה הוא לאחר השיפוץ במאה ה 19, עבודה של האמן חוסה המתארת את סנט גיימס על סוס,הכנסייה בצורת צלב לטיני הכולל חמישה חלקים עם קמרונות וקפלות כיפה מצולעת על עמודים מהמאה ה 17 בהרחבת הכנסייה,בשנת 1971 הותקן מזבח מגולף ומוזהב מהקתדראלה של ברצלונה מהמאה ה 14.
 
ממשיכים בהליכה ברחוב ferran שתחילתו  שדרות  הרמבלס   מגיעים לכיכר Sant Jaume בכיכר אשר  הייתה הכיכר המרכזית שלהעיר העתיקה מאז ימי הרומאים מאמינים כי מתחתיה נמצא מבנה הפורום הרומאי ,מצד ימין  לארמון הממשלה הקטלונית ,נמצא בית העירייה  Ajuntament Casa deCiutat, בצד שמאל בקומת הקרקע של בנין העירייה שוכנת לשכת מודיעין לתיירים.
 
     
ניתן לבקר במבנה בכל יום ראשון בחינם , מבנה בסגנון הגותי ועליו תלויים שלושה דגלים אך חזיתו בסגנון הרנסנס , ישנן שתי דרכים להיכנס למבנה , דרך הכניסה בסגנון הרנסנס בכיכר  Sant Jaume  או בכניסה בסגנון גותי ברחוב  Carrer Ciutat, בסגנון גותי עם תבליט של הפטרון סנט גורג,מהמאה   השש עשר,המבנה  עבר שיפוץ עקב פגעי טבע שונים,שתי הכניסות מוליכות לחדר המאה  סאלו דה סנט ,אשר בו נערכים הטכסים והאירוחים של העירייה  
 
לאחר סיור בבית העירייה פונים לצד  שמאל  של הכיכר  נמצא ארמון הממשלה הקטלאנית  החנראליטאט, או הגנרליטאט זהו ארמון בסגנון גותי עם חזית רנאסנסית , שהוקם ב-1418 ושימש כמושב  השלטון. בחזית הבניין דמויות מרהיבות המפוסלות באבן, את המבנה ניתן לזהות על פי 2   הדגלים המתנוססים עליו, הארמון בחזיתו בסגנון הרנסנס, ממול לחזית פסל הפטרון של העיר Sant Jordi,לבנין פטיו Naranjos ומגדל פעמון משנת 1568 ואולם הזהב המפורסם הנקרא Dorado, ראש הפרלמנט משתמש בבניין כמשרדו לעבודתו היומית או חוצה את הכביש לבניין  Casa de los  Canonges  אשר חובר בגשר בסגנון גותי מודרני הדומה לגשרים בונציה בשנת 1928.
 
ניתן לבקר בארמון רק בימי יום ראשון  השני והרביעי של כל חודש  בחינם, מול לחזית זו יש חנות נחמדה שמוצגות בה בעיקר עבודות יד מעיסת נייר.
אחרי הסיור בארמון הממשלה הקטלאנית ממשיכים לכוון הרובע היהודי ברחוב  carrer call
פונים ימינה ברחוב St  Domenc ברחוב הראשון  Fruita 5 בית הכנסת .
 
הרובע היהודי העתיק של ברצלונה שכן בתחומי הרובע הגותי, בין ארמון החנראליטאט לבין הקתדראלה. הוא נקרא אז על שם יושביו Barrio Judio,ואחד הרחובות הראשיים של אותם זמנים קיבל גם הוא שם יהודי Carrer del Call,המילהCall  נגזרה מהמילה קהל בעברית, ושם הרחוב הוא הרחוב של הקהל, את הכתובת בעברית מהמאה ה 14 אשר נתגלתה על הקיר בעת השיפוץ ניתן לראות ברחוב 1 Carrer Marlet.

מהקהילה היהודית בברצלונה ומהרובע היהודי לא נשאר הרבה אחרי גירוש ספרד במאה ה 15, ולמעשה כמעט ואין לה זכר בתחומי הרובע הגותי. בשנים האחרונות התגלה בכל זאת מבנה עתיק ששימש כבית כנסת ברחוב Fruita 5 הוא פתוח רק בבקרים וניתן לבקר בו בפנים בתשלום.  המבנה פשוט ואינו מרשים אך הוא בעל חשיבות רבה כיוון שמייחסים אותו לתקופה הרומית. הוא שימש בית כנסת ברציפות מתקופת הרומאים ועד למאה ה - 15 שבה גורשה התחסלה הקהילה במקום.

לאחר ביקור בבית הכנסת היהודי ממשיכים  לכיכר  סנט פיליפ נרי    Placa Sant Felip Neri, ברחוב St Domenc  חוצים את רחובDesant Sever  ומשם ממשיכים ישר בקצרה לכיכר Placa Sant Felip Neri, לכיכר אשר שמה  ניתן לה בשם הקדוש Jesuit preacher, שחי בפירנצה וברומא בשנים 1515-1595.הכנסייה בכיכר הוקדשה לזכרו . כיכר זו נמצאת בסמטה קטנה מאחורי הקתדראלה, לכיוון שדרת הרמבלאס. במקום שורה אווירה מיוחדת. בכיכר כנסיה קטנה  בסגנון הבארוק שעל קירותיה סימני כדורים עדות למקום להוצאות להורג מול כיתת ירי בתקופת פרנקו , הכנסייה נבנתה בשנת 1752 ואשר הייתה חסרת מזל, כאשר במלחמת האזרחים בספרד,פצצה הרגה 20 ילדים אשר הסתתרו בה,את תוצאות ההפצצה ניתן לראות על קירות הכנסייה, במרכז הכיכר היה בעבר בית קברות בשם Montjuic del Bisbe.
 
בכיכר ארמון מהמאה ה 16 ומזרקה במרכז. ארמון  זה ניצב בעבר ברחוב הראשי התוחם את הרובע ממזרח רחוב ,Via  Laietanaאך הוא הועבר הנה  בשלמותו בשנת 1990,

משם ממשיכים ברחוב DelBisbe  לכיכר Garrga Bachs ,עוצרים מול לבניין  קסה  דל ארדיאקה  LaCasade L ardiaca
בית מגורים שהיה ביתו של סגן הבישוף, מקורי מהמאה החמש עשר בסגנון גותי רנסנסי  עם פטיו יפהפה, עבר שיפוץ במאה התשע עשר בידי האדריכל המודרניסטי Domenech i Montaner, ששילב ישן עם חדש והוסיף תוספות עם הומור.
 
כיום נמצא בו הארכיב ההיסטורי העירוני, ניתן לראות בתוך קאסה דה  Ardiaca, את החלל הפנימי של החומה הרומית ואת שתי הקשתות של האמות אשר נשאו מים לעיר בסוף המאה הראשונה לפני הספירה .
 
בחצר הבית ניתן להתרשם מתיבת הדואר המודרנית ומהדקל שגילו למעלה מ-100 שנה, חצר הבניין המקסימה מוקפתקשתות וקירותיה מצופים קרמיקה. את הדקל הגבוה הצומח במרכז החצר מייצבים באמצעותכבלים המתוחים לקירות שמסביב. 

לגשר הגותי  Neo-Gothic bridge הוא ממוקם בסמטה הצרה המוליכה מכיכר נובה לקתדראלה ברחוב  Bisbe Street,  הגשר בסגנון גותי מודרני, מחבר את בנין ממשל הקטלאני  Palau de la Generalitat לבנין מועצת העיר Canons Houses, נבנה בשנת 1928,אדריכלו של הגשר Rubio Bellver.

 
 
 
בניית אתרים - שרקור