דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ירושלים מנזר עמק המצלבה

 
מנזר עמק המצלבה
הכניסה בתשלום
המנזר ממוקם בין שכונת ניות לרחביה ,אל פתח המנזר מוליכה שדרת סותה רותסווילי שאת צידה המערבי ליד הגדר לאורך 300 מטר היתה השדרה הגדולה בארץ לאוג בורסקאים או כפי שגם נקרא סומק ,אשר בגרגריו משתמשים הן להכנת העור לתפירת נעלים או לבישול, לפני חצי שנה נכרתו העצים  בתהליך שיפוץ גדר המנזר ,בתוך מתחם המנזר שכן צבי בעל קרניים שהיה חברו של כלב המנזר קיימת תמונה של החיים ביחד האמת שבעת ביקורי חיפשתי אותו אך הוא לא היה.
 
מנזר עמק המצלבה נבנה על פי החפירות שנעשו במקום בסוף המאה החמישית ובמאה השישית לספירה מיקומו נקבע על פי האגדה וספור שכתוב בברית החדשה ששורשיו במאה ה 11 ובמאה ה 17 הדן במלחמה על הצלב הקדוש, לפי המסופר בכנסייה היוונית האורתודוכסית  זהו המקום שממנו צמח העץ שהכינו ממנו את הצלב של ישו,כמובן משערים כי עץ זה נבט מגלעין שהיה בבגדיו של אדם מאותה התקופה שנקבר שם  ,סימן לכאורה של העץ מצוי בתוך הכנסייה בחור מכוסה בטבעת פליז המציין כי כאן היו שורשי העץ וכמובן תיבת התרומות, על קירות החדר שנחשב כקדוש ביותר מספר ציורים המתארים את צמיחת העץ וקדושים שונים של הכנסייה.
 
על פי הספרות את המקום הקימה הלנה  אמו של המלך הביזנטי  קונסטנטין בשנת 1325 לספירה אך מבחינת הארכיאולוגיה שערך יוספלניוס במקום נבנה המקום במאה חמישית  - שישית  ,כפי שברור הוא  שהמקום נהרס בכיבושי הארץ ונבנה שוב על חורבות קודמות.
 
על פי ספור הפסיפס שהיווה את רצפת המבנה בקפלה ונלקח למקום אחר וכיום אנו דורכים על שרידים ושחזור, המקום נחרב לראשונה בשנת 612 ,שופץ שוב בידי עולי רגל מאיבריה בספרד חלקו עבר לידי הכנסייה הגיאורגית במאה החמישית  ,כמו בעוד כנסיות שהתחלקו למספר כתות וזרמים, שופץ בתקופה הביזנטית במאה השישית ,נחרב במאה השביעית בעת הכיבוש המוסלמי ,שופץ שוב בתקופה הביזנטית ונמכר לבסוף לכנסייה האורתודוכסית היוונית כאשר חלק מהזכויות שמורות לכנסייה הגרוזינית –גיאורגית.
 
בכנסייה שרתו מספר פילוסופים בעיקר בסביבות המאה ה 12 ,והראשון מהם הוא הפילוסוף שאר האוצר הגרוזיני של המלכה ,  שותה רוסתווילי שהגיע לכניסייה על פי הסברות :
1 סוטה  שהיה לוחם ידוע ומפקד  התאהב במלכה הגרוזינית ולאחר שסילקה את בעלה  קיווה לתפוס את מקומו אך הוגלה והגיע למנזר עמק המצלבה .
2 רצונו לעסוק בפילוסופיה וכתיבת ספרים ושירים.
 
סותה רותסווילי כתב בעת שהותו במנזר את ספרו הידוע הכולל אלף ומאה חרוזים והנקרא עוטה עור הנמר הדן באהבה שאיננה ניתנת לכבות , על פי הסברות אלגוריה לאהבתו למלכה קטרינה.ספר ידוע במסורת הגרוזינית.
על קירות הקפלה קיימת תמונתו של סותה ומבחינת הצניעות הוא ממוקם נמוך בין שני פילוסופים אחרים, שאחד מהם הוא יוחנן מדמשק, הציור הושחת בחלקו בעת ביקור האפיפיור בארצנו ממש יום לפני הביקור, על פי הטענות בידי היוונים ולראייה מספרים כי הם תרמו את הכסף לשיקום הציור וכיום הוא מאחורי זכוכית  על פי הסברות, קברו של סותא ממוקם בשטח המנזר,  אך בעת שכבשו המוסלמים שוב את הארץ לאחר התקופה הביזנטית והרגו את יושבי הנזר הלך מיקום הקבר לאבדון.
 
כיום עובר המנזר שיפוץ בקומות העליונות כתוצאה מכך חלק מקומה שנייה ,מוזיאון המנזר  והשלישית בעיקר חלק המגורים ומגדל הפעמונים סגורים לביקורי קהל.
 
לאורך השנים משנת 1948 שאז שימש את הגדנע והפלמח וננטש על ידם  לאחר המלחמה, בחלק משטחו חיו במקום נזירים או נזירות בודדים כאשר הוא נסגר ונפתח לסרוגין ,הכניסה למנזר גם כן הייתה בתשלום או בחינם וכיום נמצאים שני ערבים יוונים והם אנשי התחזוקה והשמירה אשר גובים 15 שקל בעבור הכניסה.
 
המקום מאוכלס כיום בידי אם מנזר עם  3- 4 נזירות ונזירים מעורב וקבוצות של אנשים לסמינריונים תיאולוגיים מרחבי העולם המגיעים לתקופות קצרות , את חברתם מנעימים שלושה כלובים של תוכים קטנים ,בחצר המנזר חנות מזכרות .
 
פרט מעניין נוסף שבתקופת מלחמת העצמאות שכן ליד המנזר שדה תעופה למטוסים קלים ושבאחת ההמראות בערפל התרסקה הטייסת זוהרה עם חברה לוויטוב רוטשטיין על קיר המנזר עקב טעות  באומדן הגובה.
 
סיור במנזר המצלבה בעמק המצלבה
איך מגיעים לחניה בכניסה של המנזר עם רכב צריך להיכנס כאשר נוסעים רחוב של גן סקאר ממשיכים עד שרואים פילבוקס פונים ימינה לרחוב הרצוג עד הרמזור הראשון פונים ימינה לרחוב יוסף דוידזון וימינה לרחוב יהושוע ייבין מאחורי גן המשחקים עם פסל המתכת הגדול הקרוב לכביש , ממשיכים  עד שהבתים נגמרים בצידו השמאלי של הרחוב וממשיכים ישר פונים שמאלה רואים את המעבר מתחת לכביש ממול בעליה הקטנה ,מתקדמים שלוש מאות מטר ועוצרים בחצר המנזר.
 
המנזר ממוקם בין שכונת ניות לרחביה ,אל פתח המנזר מוליכה שדרת סותה רותסווילי שבצידה המערבי ליד הגדר לאורך 300 מטר הייתה השדרה הגדולה בארץ לאוג בורסקאים או כפי שגם נקרא סומק ,אשר בגרגריו משתמשים הן להכנת העור לתפירת נעלים או לבישול, לפני חצי שנה נכרתו העצים  בתהליך שיפוץ גדר המנזר ,בתוך מתחם המנזר שכן צבי בעל קרניים שהיה חברו של כלב המנזר קיימת תמונה של החיים ביחד האמת שבעת ביקורי חיפשתי אותו אךהוא לא היה.
 
תולדות המנזר והסיפורים הקשורים אליו בקישור הבא
http://www.malon.co.il/emall/content.asp?cc=120449
 
הסיור במנזר בחזית המבנה קיים שער בחומות המנזר שבו אנו מתכופפים ומודים ,איני יודע למי וישתחוו על מנת להיכנס למתחם , את הנכנסים לחצר הקדמית מקבלים שני אריות אבן מצד ימין העומדים על כנים , עץ לימון וציוץ ציפורי שיר ותוכים המגודלים לרוב בכמה כלובים, מאחורי האריות משרד המנזר וממולו חנות המזכרות.

 
 
 
בניית אתרים - שרקור