דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

עיירת Esztergom

 
עיירת Esztergom
הכניסה לקתדראלה בתשלום
מיקום העיירה Esztergom  מרוחקת 67 קילומטר מהעיר בודפשט,
תחבורה מתחנת Arpad hid בבודפשט יוצא אוטובוס לכוון  Esztergom זמן הנסיעה  כשמונים דקות, ניתן לנסוע  ברכבת מתחנת ניוגאטי  זמן הנסיעה כ 90 דקות . ניתן גם להגיע בשיט על הדנובה שזמן ההפלגה  חמש שעות ו-20 דקות, הסירות יוצאות מהטרמינל בוויגאדו טיר בפשט. 
מידע 
אשגראם עיר מלכי הונגריה לשעבר, על מנת לסייר בעיר ניתן גם לקחת את הרכבת טרקטור  narrow-gauge railway  לסיור באתרי העיר,חוויה למשפחות וילדים , בעיר התחתית ממוקמת הכיכר המרכזית שבה ניצב מוזיאון ,מספר בתי קפה ומסעדות,לידה קיים אי שניתן להגיע אליו המכוסה בפארק.
 
ליד העיירה  בשנת 1896 הושלמה בניית הקתדראלה הענקית לאחר 40 שנה של בניה, המכונה הוותיקן של הונגריה ,היא נבנתה בדגם של כנסיית סנט פטרוס ברומא,הקתדראלה נחשבת לאחת היפות בהונגריה, הכנסייה ענקית וכוללת אכסדרה וחזית עם 22 עמודים התומכים בגימלון  ,מגדל פעמונים שאליו ניתן לטפס ברגל בשעות 09:00-17:00 , הכנסייה נבנתה על שרידי כנסייה מהמאה ה 12 שנהרסה, הכניסה כרוכה בתשלום, כמו כן ניתן לטפס למרומי הכיפה במעלית  למרפסת נוף ולהביט על המדינה הסמוכה ולעיקולי נהר הדנובה הטיפוס אפשרי  בימי השבוע בשעות 09:00-16:30.
 
מימין למזבח הגדול ביותר בעולם מחתיכה אחת ,נוצר בידי האמן Grigoletto, ירידה לקריפטה הבנויה בסגנון מצרים העתיקה ,בקריפטה קבורים הארכיבישופים של העיר  Esztergom, כולל יוזף הקדוש המעונה ,בקריפטה הפתוחה בשעות 09:00-16:30 בחורף עד 15:30 ,  מוצגים אוצרות ויצירות אמנות יוצאות דופן בעבודתם של צורפים.
 
הפריט העתיק ביותר באוסף יוצא דופן היא אבן  קריסטל בגוון סגלגל המאה מהמאה התשיעית  לספירה המתארת  סצנה מתוך אחת  התחנות במסעו של ישו כנשא את  הצלב בדרך לצליבה, עוד יצירה יוצאת דופן הוא גביע בסגנון גותי מיוחד,גלימות עם רקמות בסגנון פלמי ותשמישי קדושה נוצריים ,בקתדראלה עוגב ענק ועימו נערכים קונצרטים המושכים מבקרים רבים, בצד הדרומי של הקתדרלה ממוקמת הבזיליקה הבנויה בשיש אדום  Bakocz kapolna בסגנון הברוק הנחשבת  כשריד הקדוש היקר ביותר של הרנסאנס ההונגרי.

מוזיאון ארמון  Castle Museum בחלק הדרומי של הבזיליקה נמצאים שרידי ארמון שנבנה בידי גאזה וכיום הוא מוזיאון,הפתוח בקיץ בשעות 09:00-17:00 בחורף עד 16:00,למרות שהתורכים הרסו אותו נשאר צינור המים שהביא מים מהדנובה לארמון,בחפירות שנערכו נתגלה בית תפילה וציורי קיר מהתקופה הביזנטית,ממצאים מווילת Beatrices suite,אולם בית המידות הטובות,בחודשים יולי אוגוסט נערכיות הופעות בתיאטרון הפתוח במקום,במורד הגבעה שער מונומטלי שמוליך למנהר בין חלקי הגבעה שחיבר בין המבנים למוזיאון.
עוד דברים בעיירה Esztergom
כדאי לטפס על גבעת סנט תמאש  St Thomas Hill ולהינות מהנוף הנשקף מימנה.
על הגבעה נבנתה לכבוד סנט תאמש  על ידי מרגרט קאפה, שאביו המלך הנרי השני, היה מלכה של אנגליה, מרגרט מאוחר יותר נישאה למלכה השלישי של הונגריה, אבל המצפון שלה לא נתן לה לשכוח את קדוש. הקפלה נבנה לאחר הכיבוש התורכי.
 
להסתובב בסמטאות העיר הקטנות, לבקר בכיכר המרכזית  Szechenyi, בהליכה במורד רחוב  Bajcsy utca Zsilinszky  נתקלים במבנה ראוותני בסגנון מורי המשמש כיום כמוזיאון המדע, משם מקצרים דרך רחוב utca Vorosmarty למוזיאון הדנובה ברחוב utca Ko1csey 2 ,הפתוח בקיץ בשעות 10:00-17:30 ובחורף עד השעה 16:00 ,בתצוגותיו מציג המוזיאון את ההיסטוריה האקולוגית של נהר הדנובה מעט הסברים באנגלית אך תמונות ומודלים משפרים את הביקור.
 
ניתן לבקר בכיכר השוק ברחוב Simor Janos utca. ובכנסיית  City Parish Church, שנבנתה על שרידי מנזר מימי הביניים.מצד ימין לשער מוט סימון מבול המים בשנת 1832.

 
 
 
בניית אתרים - שרקור