דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

צ'כיה העיר מוסט Must ומצודת Hnevin

 
העיר מוסט   Must  ומצודת Hnevin
העיר ממוקמת 48 קילומטר צפונית מערבית לפראג על גדות הנהר בילדה
תחבורה ברכבת או באוטובוס מפראג
מידע
מעל לעיר ממוקם שחזור של מבצר Hnevin העומד על מצוק ,שנהרס בידי פולשים במאה ה 16 ושוחזר בדייקנות כולל מסעדה אוטנטית מעולה שבו בראש המגדל,מקום לצפייה אסטרונומית ופארק , המבצר חולש ומשקיף על העיירות  Must    והעיירה ליטוינוב אשר היו מיושבות עוד במאה העשירית שמו של המנזר נגזר מהמלה הגרמנית גשר, כיוון שהשטח היה באזור גרמניה ,מאחר ובאזור שכנו מספר גשרים למעבר מעל הביצות למספר מסלולי מסחר, בן העמים באזור,  לבין פראג ואף לרחבי אירופה.
 
דרך מסחר זאת הביאה להקמת מאז צבאי ולאחר מכן לבניית המצודה על מנת לשמור על דרכי המסחר במאה ה 12 נבנו בעיירה מספר כנסיות עם זכויות יתר כיוון שיו תחת שלטון  Hrabisics  אך אלו בוטלו  כאשר הישוב אוכלס בתושבים גרמניים במאה ה 14 שנקראו  Brux   .
 
במאות ה 14-15 פרצו מספר שריפות בעיר ונשרפו חלק מהכנסיות,אך החלו פעולות לשחזור העיר והמבנים,אלא שבמהלך מלחמת שלושים השנים בשנים 1618-1638 בשנתיים האחרונות של הלחימה נכבש השטח והמצודה באמצעות תחבולה ביד השוודים,והעיר ירדה מגדולתה כעיר מסחר בולטת ועשירה.  
 
בשנת 1870 נסללה לעיר קו רכבת והחלו פעולות כריית פחם באזור,נבנו בה מפעלים תעשייתיים שונים,בשנים 1914-1911 נבנה בה סכר ייחודי על מנת לפתור את בעיית המים לשתייה בעיר.
 
 
לחץ להמשך המאמר
הפחם שנכרה במקום בתהליך סינטוז הפך ליצור דלק ,לאחר מלחמת העולם השנייה גורשו תושביה הגרמנים של האזור ויושבו בה אזרחים צכים, אלא שאז הגיע השלטון הסובייטי והחליט כי מתחת לעיר מרבץ ענק של פחם ,והסובייטים החליטו  לפנות את העיר ולחצוב את הפחם .
 
במהלך עבודתם הרסו חלקים גדולים של העיר, עד שהגיעו למבנה הכנסייה הגותית של מרים הבתולה והחליטו להעתיקו ממקומו במבצע מורכב הנדסי,הכנסייה שונעה 840 מטר בערך 30 מטר ביום,במעבר זה נקבע  שיא עולמי של גינס להעתקת מבנים, נתווספו לכנסייה תמוכות בבסיסה למניעת קריסתה, ניתן לבקר בכנסייה ובגלריה הממוקמת כיום במרתפיה,עוד במרתף הכנסייה ממוקם יקב המייצר אף יין כשר, בנוסף כרו הרוסים גם אגם ענק שבתוכניות לעתיד יהפך לאזור קייט ושייט ,האדמות מסביב לכנסייה מורים על שרידי העיר הישנה .

כיום העיר מתחילה לחזור לעצמה ,נבנו בה אזורים חדשים כולל מרכזי קניות ועוד.

 
 
 
בניית אתרים - שרקור