דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גרמניה דרזדן Dresden

 

נסיעה שעה וחצי , הדרך היעילה והנוחה ביותר לנסוע מברלין לדרזדן היא ברכבת, היוצאת מתחנת הרכבת של גן החיות ,נוסעים עד התחנה הראשית של דרזדן הממוקמת ברחוב Prager Strasse , רחוב זה גם נחשב לרחוב הקניות הגדול בעיר, מהרחוב ניתן להגיע ברגל מרכז העיר או להשתמש בתחבורה הציבורית עד העיר העתיקה.

שמה של העיר ניתן לה מתרגום המילה הסרבית העתיקה דרזדני  שפרושה אנשי היער הסמוך לנהר,העיר נוסדה בשנת 1200 לספירה, וכיוון שהעיר שנבנתה נחשבה ליפה במיוחד היא כונתה פירנצה השוכנת על גדות נהר האלבה, בעיר עצמה התגוררו הנסיכים הבוחרים ובני משפחת המלוכה של ממלכת סקסוניה .

 

העיר דרזדן משמשת כבירתה של מדינת סקסוניה היושבת על גדות נהר האלבה , עיר שנבנתה בסגנון הברוק שבעבר נחשבה לאחת הערים היפות באירופה, עיר שנהרסה בהפצצות, בתקופת מלחמת העולם השנייה בשנת 1945 ,הפצצות שנמשכו במשך שבוע ימים רצוף ,בידי מטוסי ארצות הברית במשך היום ובלילה מטוסי בריטניה את העיר כנקמה על הפצצת העיר לונדון בידי הגרמנים .

חלקים גדולים מעיר ומבנים היסטוריים נמחו מעל פני האדמה ועשרים וחמשה אלף אזרחים נהרגו בעת הפצצת העיר, עד היום חלוקות הדעות מדוע הופצצה עיר זאת דווקא כיוון שהיא לא הייתה עיר תעשייה צבאית .

לאחר מלחמת העולם השנייה והשתלטות השלטון הסובייטי על העיר ,הם החלו לשקם את מרכז העיר הישן  Altstadt ,אך בד בבד הקימו בעיר השלטונות שכונות מגורים לאזרחים , שכונות גדולות עם מבני ענק חסרי חן שחזיתם אפורה וכיום ניתן לראות שילוב של בנייה משוחזרת ישנה עם בנייה אפורה זאת.

חלקם של המבנים שופץ ושוחזר ולמעשה כיום לאחר שנבנתה מחדש העיר ושוקמה ניתן לסייר בה ולהתרשם משלל אפשרויות הבילוי והקנייה הקיימים בעיר,לאחר המלחמה העבירו שלטונות צכייה את תושביה הגרמנים של העיר כשנים וחצי מיליון אזרחים לתוככי גרמניה  ויישבו בה אזרחים צכיים , נהר הוולטובה שחוצה את פראג חוצה כיום גם את העיר דרזדן.

בעת הביקור בעיר חולפים על פני הפרוור היוקרתי של העיר הנקרא וייסר הירש Weiser Hirsch ,הצמוד לחלק העיר הישן והמשופץ , הפרוור מתאפיין בוילות מטופחות לרוב עם בריכת שחייה צמודה , מגרשי טניס , פאתי הפרוור נושקים לעצים בחגורת יער דרזדן , אל השכונה ניתן להגיע גם באמצעות רכבל ,היוצא מכיכר  Kornerplatz .

מרפסת ברוהל Bruhlsche Terrasse

בעת הסיור בעיר נצפה בנהר האלבה ממרומי מרפסת ברוהל   Bruhlsche Terrasse הממוקמת בקצה העיר העתיקה, בכיכר הארמון הממוקמת בטיילת העיר  , למרפסת עולים ממדרגות ,המתחילות בכיכר הארמון  Schlossplatz ,מן הכיכר מוליך גרם מדרגות למרפסת  התצפית Bruehlsche Terrasse ,שבצדדיו ממוקמים פסלים ,המסמנים את ארבעת העונות שיצר האמן שילינג יוהנס, מרפסת זאת נבנתה על שרידי הביצורים שהיו בעיר לגדות הנהר, לאחר שנבנתה המרפסת היא כונתה המרפסת של אירופה .

תחילתה של המרפסת קשורה לגרף היינריך ברהול ,אשר קבל את שטח האדמה בתחילת המאה השמונה עשר מידי הנסיך הבוחר ,במטרה להקים גן שעשועים פרטי בסגנון הברוק לאחר תקופה קצרה נפתח הגן לציבור הרחב ,הוקמה בו טיילת ונפתחו בה בתי קפה ובמהרה הפכה טיילת ברוהל למקום פופולארי ,במיוחד קטע טרסת הנוף והתצפית שעלייה לכוון הנהר והעיר .

גן ברהול

ליד הטיילת נטע ושתל פון ברוהל גן מיוחד שנקרא Bruehlsche Garten גם על שמו עוד הגדיל פון ברוהל ובנה מבני פאר גם בסגנון הברוק לשימושה של שושלת האצילים , כיוון שהמבנים נהרסו במלחמה,נבנו במקומם מבנים ציבוריים , המבנים כללו את בית הפרלמנט הסקסוני, את הנשקייה החדשה  בנין אלברטינום   Albertinum   והאקדמיה לאומנות.

בעת ששופץ גן ברהול במחצית המאה התשע עשר, הקימו במתחם הגן את האקדמיה לאומנות בסגנון הרנסנס ,שחזיתה קושטה באלמנטים עיצובים ופסלים תקרתו הייתה כיפת זכוכית שמעליה הוצב פסל דמות מלאך , ליד האקדמיה לאומנות נבנה  מבנה התערוכות, המבנה שינה את מטרתו וכיום ממוקמת במבנה האקדמיה לאומנות הבנייה הסקסונית .

ביצורי העיר המבוצרים

בחלקה הצפוני של חומת ביצורי הנהר , נמצאת כיום אנדרטת מוריץ שנוצרה במחצית המאה ה 15 ,בשנים האחרונות מתחת למרפסת ברהול ,בטיילת העיר,שופצה מערכת הביצורים הישנה ,הכוללת עמדות לתותחים ועמדות ירי בגומחות בביצורים , נותר על כנו לאחר השיפוץ שער הכניסה הלבנים הלבן הישן של העיר בין הביצורים והאחרון שנותר בדרזדן .

לאחר שחדלו הביצורים לשמש את העיר ,קבל יצרן החרסינה פרדריך בוטגר אישור מהנסיך פרדריך הגדול ,להשתמש בחלק ממבני הביצורים ,על מנת להקים מפעל לחרסינה פורצלן הראשון באירופה מחוץ לסין והמזרח הרחוק, המיסים והצלחת המפעל העשירה את היצרן ואת אוגוסט החזק נותן הרישיון למפעל.

בנין אלברטינום   Albertinum

המבנה הארוך כשבעים וחמשה מטר , מבנה מלבני שנבנה בסגנון הרנסנס ממוקם בחלקה המזרחי של הטייל ומרפסת התצפית מרפסת ברוהל .

המבנה נבנה בסוף המאה ה 19 על שמו של אלברט מלך סקסוניה, המבנה הוקם בכדי להחליף את הנשקייה הישנה , מהמבנה נותרה רק קומת הקרקע ועמודים בחזיתו ושני שערי הכניסה,כיום משמש המבנה כמוזיאון לאומנות מודרנית ,בין אוספיו אוסף של פסלים ומטבעות המוצגים במבנה.

שרידי הביצורים מתחת למרפסת התצפית ברהול.

שריד ביצורי הנהר של העיר מסמלים את החלק העתיק שנותר בחלקו מתקופת הקמת העיר, מערכת הביצורים כללה את חומות העיר וצמוד אליה חפיר המים להגנה,  משרידי הביצורים ניתן לראות את שער הלבנים הלבן המקורי שנותר אחרון בעיר,בשטח הביצורים ניתן לראות תאי משמר רבים , בשלוב קטעי ביצורים עוד מתקופת ימי הביניים, עוד ניתן לבקר במרפסות הירי ובעמדה מבוצרת שאליה מוליכים פרוזדורים נסתרים בעלי קמרונות , הגדילו שלטונות העיר בעת ששיקמו את ביצורי העיר ופתחו תערוכה הנקראת ביצורי העיר בתקופת ימי הרנסנס ,המציגה כיצד הוכנה העיר להגנה באמצעות דגמים.

סיור ברובע הישן של העיר דרזדן

הביקור בעיר כולל סיור בחלק העיר העתיקה ששוחזר , יש לזכור כי בעת שמבקרים ברובע העתיק , כי הוא נבנה מחדש לאחר המלחמה ולמרות צורתו הוא איננו ישן.

כיכר השוק הישן Altmarkt

הכיכר בנויה בצורה מלבנית היוותה את מרכז העיר העתיקה,בתקופות קדומות שימשה הכיר הן לשוק העירוני והן כמקום כינוס לאירועים וחגיגות לתושבי העיר וכזירת תחרויות לנסיכי העיר ואביריה .

בעת המלחמה נפגעה הכיכר ונהרסה,תהליך שיפוצה של הכיכר החל בשנת 1953,הבתים שניצבו מסביבה בחלקיה המזרחיים והמערביים ונהרסו גם כן, נבנו מחדש , בחלק הצפוני של הכיכר נבנה בשנת 1960 היכל התרבות של העיר דרזדן , בחלקה הדרומי משל הכיכר נבנתה כנסיית הצלב  Kreuzkirche ,שבחזיתה נערך בכול שנה שוק קישוטי חג המולד.

כיום משמש השוק הישן כמקום לשווקים ולאירועים חגיגיים המתקיימים בו

כנסיית הצלב  Kreuzkirche

כנסייה פרוטסטנטית ששימשה אתת תושבי העיר לאורך מאות בשנים,את שמה קיבלה הכנסייה בזכות חלק מהצלב אשר נשא ישו בעת הצליבה ושהגיע לעיר דרזדן במסעי הצלב במאה ה 14, במאה השמונה עשר בעת שהוקמה ואוחדו הממלכות הפרוסיות לקיסרות , במסגרת המאבק שנקרא מלחמת שבע השנים הכנסייה הופגזה ונפגעה,לקראת סוף השמונה עשר היא שופצה ונבנתה שוב , בסוף המאה התשע עשר עבר הכנסייה שריפה ועברה שיפוץ מחדש.

לאחר שנפגעה שוב במלחמת העולם השנייה נבנתה הכנסייה מחדש בשנים 1946-1955 תחת השלטון הקומוניסטי,כאשר הונקה לכנסייה דמותה המקורית בעת השחזור ,מעליה כיפה שמעליו מגדל בגובה 92 מטר, הניצב בחלק המערבי של הכנסייה, המגדל משמש כמרפסת תצפית שניתן לעלות אליו בתשלום, המגדל פתוח בחודשים אפריל – אוקטובר בימים שני- שבת , בשעות 10:00-17:30 בשאר החודשים פתוח המגדל עד השעה 16:00 .

לכנסייה מקהלה הנקראת מקהלת הצלב המופיעה מעל לשמונה מאות שנים בכנסייה וברחבי העולם,כמו כן מתקיימים בכנסייה מופעים מוזיקאליים.

בית העירייה החדש Rathausturm

בחלקה האחורי של הכנסייה ברחוב Kreuzstrasse   ,נבנה בית העירייה החדש Rathausturm ,שגם בו מגדל בגובה 98 מטר לתצפית מעל גגות העיר , הן המבנה והן המגדל נבנו בשנת 1905-10 ,על גג המבנה ממוקם פסל מוזהב שגובהו כחמישה מטר ששמו איש בית העירייה הנושא את קרן השפע .

כיכר התיאטרון

בין מבנה האקדמיה לאומנות הבניה לבין גדות הנהר ממוקמת אחת הכיכרות היפות בדרזדן כיכר התיאטרון Theaterplatz , את הכיכר מקיפים בית האופרה של זמפר , ארמון המלוכה , כנסיית החצר  Hofkirche , במרכז הכיכר ניצב פסלו הרכוב ,של יוהנס  Johanns von Sachsen מלכם של הסקסונים , אשר גרש את יהודי העיר בעת ממשלו בעיר,במאה השש עשר , הפסל נוצר בידי האמן שילינג בסוף המאה התשע עשר.

נתבונן בבית האופרה הישן זמפר  Semperoper .

בית האופרה ממוקם בכיכר התיאטרון בחזיתו גן יפה , סיור במבנה בתשלום,

בית האופרה הישן זמפר  Semperoper  , נחשב לאחד מבתי האופרה היפים בעולם אשר תוכנן ונבנה לאחר הקמת הקיסרות הגרמנית בתכנונו של גוטפריד זמפר ואשר על שמו נקרא לאחר מכן בית האופרה , בבית האופרה הועלו אופרות מפורסמות לאותה תקופה שנכתבו בידי מלחינים מפורסמים כמו ריכרד שטראוס או ריכרד ואגנר.

בית האופרה נשרף בשנת 1869 ואת בית האופרה החדש ,הקים בנו של זמפר האדריכל מנפרד זמפר בסגנון שונה של הרנסנס האיטלקי, המבנה נהרס כליל במלחמת העולם השנייה  ונבנה מחדש ונפתח בשנת 1985 בניסיון לשמר את  צורתו המקורית של מנפרד זמפר.

כיום פעילה במבנה האופרה ,חברי צוות האופרה הסקסונית המלכותית .

נתבונן בארמון צווינגר   Der Zwinger  

הארמון ממוקם מדרום לכיכר התיאטרון , נבנה בתחילת המאה השבע עשר, פרוש השם הינו החצר החיצונית בין שתי חומות העיר.

ארמון צווינגר ,הינו מתחם של ארמונות מיוחדים הכוללים שכיות חמדה , השם ארמון שמו אינו מסביר כי מההתחלה הארמון לא יועד למגורים אלא למגורי ייצוג לאורחי העיר , אל המתחם נכנסים מבעד לשער הכתר שמעלים כיפה מוזהבת , בזכות זאת נחשב השער לסמלה של העיר דרזדן .

לאחר שהושלמה בנייתו החליט פרדריך החזק לשנות את ייעודו ולהפוך את גנו לפרדס וחממה לפרי ההדר,

הארמון נבנה בעת שהעיר שוקמה לאחר שנשרפה בשנת 1685, בימיו של הנסיך פרדריך אוגוסט השני , הורשו היהודים לחזור ולהתגורר בעיר שממנה גורשו במאה החמש עשר בידי אבותיו של פרדריך הנסיך יואהן  , בשנים  1840-1838 אף הוקם בית הכנסת הגדול של העיר שנשרף בליל הבדולח בתקופה הנאצית .

ארמון הבנוי בסגנון הברוק , הארמון נבנה בימיו של הנסיך פרדריך אוגוסט השני שכונה החזק, חבר מועצת המלוכה בסקסוניה ומלך פולין, הארמון בנוי משני אגפים  זהים הניצבים אחד מול השני ,האגפים  כוללים גרמי מדרגות בחזיתם ,את שתי היחידות (האגפים), מחבר הארמון המרכזי הגבוה יותר ,שמעליו סמל המלוכה הפולני שאוגוסטוס החזק היה מלכה, בחלקו הצפוני של הארמון התווסף אגף בסגנון הרנסנס ,המשמש כיום כשער כניסה לארמון שמעליו כפה מוזהבת ולחצר הפנימית של המבנים ממוקמת ובה בריכה שבמרכזה מזרקה החצר משמשת כיום למופעים בימי הקיץ.

ארבעת המבנים משמשים כיום כארבעה מוזיאונים,הכוללים אוספי אומנות מיוחדים,בעת שנבנה הארמון, הוא שימש  כארמון השעשועים לבני המלוכה ,

 לאחר מלחמת העולם השנייה שוקם המתחם ונפתח לקהל בשנת 1964, המוזיאון המפורסם במתחם הוא מוזיאון הנמצא בבית הסוללה הפווילין  Wallpavillon ,אשר בו אוסף פסלים של האמן פרומזר, מוזיאון נוסף הינו גלריית האמנים הישנים Gemaldegalerie Alte Meister המהווה גלריה של ציורי ציירים מפורסמים כמו רפאל וציור המדונה, המוזיאון ההיסטורי של שושלת סקסוניה הנקרא  Ruestkammer כלומר הנשקייה , שבו נאספו כלי לחימה ותלבושות של לוחמים ואבירים, בין המוזיאונים הנוספים נמצאים במתחם מוזיאון הזואולוגי והמוזיאון הפיסיקלי , לאחר ששונתה הכניסה למתחם נבנה במקומה גלריה לאומנות הרנסנס האיטלקי, מוזיאון גמלד גאלרי Gemaldegalerie מציג אוסף אומנות מתקופת הרנסנס והברוק.

חצר האורווה Stallhof

חצר אורוות ארמון המלוכה  Johaneum המהווה קומפלקס גדול המשמש כיום כמוזיאון התחבורה של העיר, בחצר האורווה השתמשו האבירים במאה ה 16 ,כמקום לקרבות שערכו בינם , אל החצר מוליכה סמטה  שמעליה קשתות ועל קירותי ציורים מאזור גרמניה הדרומית, המעבר בסמטת הקשתות הוא דרך שער הנקרא שער גיאורג , על הקיר הצפוני של החצר ממוקם ציור תהלוכת האבירים, בציור פורצלן הענק  Furstenzug   .

בחצר מתקיימים כיום אירועי תרבות שונים ושוק ימי הביניים הנערך בו אחת לשנה בחג המולד

בחצר האורווה נתבונן בציור הפורצלן הענק תהלוכת האבירים Furstenzug  

תבליט הקיר ממוקם בסמטת אוגוסטוס ,על אחד מקירות חצר האורווה.

יצירה זאת נפגעה באופן קל בהפצצות העיר בימי מלחמת העולם ולכן היה ניתן היה לשקמו במהירות ובעבודה קצרה.

יצירה שהוקמה בשנת 1904 בידי האמן וילהלם וולטר,הציור  מתאר את המלכים והנסיכים על סוסיהם במצעד מרהיב , היצירה שאורכה מעל למאה מטר ,מורכבת מלמעלה מעשרים וארבע אריחי חרסינה .על החרסינה מבית החרוסת מייסון, עליהם צוירו כשלושים וחמש נסיכים ודוכסי סקסוניה בין המצאות השלוש עשר למאה התשע עשר.

כאשר עומדים מול אריחי החרסינה המצוירים ניתן לראות את סגנון הלבוש לאורך המאות ניתן לראות את המצעד האין סופי של האצילים הרכובים על סוסים ולידם שומריהם ומשרתיהם ההולכים לצידם ,במרכז הציור ניצבת דמותו של אוגוסטוס החזק ,הביקור בסמטה מלווה בדוכני רוכלי התמונות של הציור ושל תמונות ההרס ממלחמת העולם השנייה,אמני רחוב מעלים בסמטה מופעי רחוב שונים.

לקראת סוף המאה התשע עשר הצטרפה הממלכה סקסוניה  לקיסרות גרמניה שהוקמה על מנת לאחד את הנסיכויות לממלכה אחת גדולה,בעת שהצטרפה לקיסרות ומכיוון שהייתה על צומת דרכים התפתחו בה חיי המסחר ואזור תעשייה גדול.

אטרקציות בכיכר השוק החדש Neumarkt

נתבונן בכנסיית גברתנו Frauenkirche

הכנסייה המתומנת ממוקמת בכיכר השוק החדש Neumarkt , כניסה בחינם עלייה למגדל התצפית כרוכה בתשלום, הכנסייה פתוחה לביקורים בכול יום בשעות 10:00  - 13:00 ובשעות 14:00-18:00 .

הכנסייה הקתולית המשרתת את הלותרניים הפרוטסטנטים ,נחשבה בעת שנבנתה לאחת הכנסיות היפות באירופה,וכסמלה של העיר דרזדן , כיון שהתנוססה לגובה רב,בעת המלחמה נפגעה הכנסייה קשות הכנסייה נשרפה והתמוטטה ,על חורבותיה תוך שימוש באבניה ושאריות שנותרות לאחר הפגיעה, לאחר איחוד הגרמניות החל תהליך שיקומה והיא נבנתה מחדש ונפתחה לקהל בשנת 2006 , גובה של הכנסייה כולל הצלב שבראש המגדל הינו 91 מטר,

את השימוש בחומרים שמוחזרו ניתן לראות באבני הקירות הישנים המשולבים בחדשים, כיום מעל לכנסייה מתנוססת כיפת פעמון האבן השוקלת מעל לשנים עשר טון,שגובהה מעל לעשרים וארבעה מטר ,קוטרה כעשרים ושישה מטר,מעל לכיפה  הותקן מגדל שמעליו הוצב צלב .

מגדל פעמונים המשמש כמרפסת תצפית מעל לגגות העיר וארבעה מגדלים מוצבים בפינותיה של הכנסייה, על המגדל הדרום מערבי הותקן שעון לכוון כיכר השוק החדש , הדומה לשעון הישן שנהרס, בשאר המגדלים שובצו חלונות זכוכית במקום שהיה אמור להיות שעון.

ארמון  המלוכה של נסיכי העיר

הארמון שנוסד במאה השלוש עשר כמבצר רומנסקי לאחר מכן כארמון  , שימש כמגורי וממשל לנסיכי שושלת סקסוניה עד המאה השמונה עשר,בעיקר את בני שושלת ויטן , הינו מבנה הממוקם באזור העיר העתיקה ,שעליו כיוון שהתחיל כמבצר התנוסס מגדל האוסמן Hausmannsturm , הקיים גם כיום לאחר השיפוץ של אחרי המלחמה, ארמון זה נחרב ועליו הוקם ארמון בסגנון הרנסנס במאה השש עשר .

בתחילת המאה השבע עשר נשרף הארמון ונחרב, בימיו של אוגוסטוס החזק נבנה הארמון מחדש בסגנון הרנסנס , אוספי אומנות חדשים נאספו ,הארמון נחרב שוב במלחמת העולם השנייה , בעת שנחרב הושמדו חלק מאוצרות ארמון המלוכה .

המבנה המקורי שונה ללא הכר ,בעת שהנסיכים הוסיפו למבנה תוספות בנייה ואגפים חדשים והארמון שינה את פניו והתרחב, כיום הינו מבנה הכולל מתחם שלם, הארמון מתהדר במגדל האוסמן, שגובהו כמאה מטר שאפשר לטפס אליו לתצפית מעל גגות העיר על המגדל מונחת כיפה שמשובץ בו שעון .

בשנת 2004 נפתח במבנה ,מוזיאון בעל אוסף לוחות נחושת שקושטו מבחינה אומנותית בריקועים.

תקופה קצרה לאחר מכן נפתחה לתצוגה הכספת הירוקה  , אשר בה מוצגים אוצרותיו של אוגוסטוס החזק, בהם יצירות של צורפי זהב ותכשיטים , תיבות של אבנים טובות , יצירות מענבר פולני ושנהב .

בשנת 2006 נפתח מוזיאון חדר האוצר  Schatzkammermuseum ,אשר תצוגותיו כוללות יצירות אומנות המוצגות בחדרי המוזיאון שלא בארונות זכוכית אלא רק על מדפים ודוכנים המוזיאון פתוח בימי רביעי עד יום שני ,שלישי סגור בשעות 10:00-19:00 .

ארמון פילניץ Pillnitz Palace .

הארמון שנבנה בשנים 1720-24 ,ממוקם בחלקו הדרום מזרחי של העיר ,דרך נוספת באמצעות רכב להגעה אליו שלא דרך הגשר,היא נסיעה ברכב  ברחוב  Pillnitzer Landstrasse   המלווה את נהר האלבה .

המבנה שימש כבית המגורים של קוזאל אחת מאהובותיו של אוגוסטוס החזק ,ארמון שנפגע במלחמה ושופץ וכיום משמש כמוזיאון ,בעת הביקור רואים , ארמון בן קומה אחת ועליית גג שמעלייה גג רעפים אפורות , בחזיתו מזרקה וגן מטופח בחזית ומסביב שבו נטועים עצי הדר בעיקר תפוזים, בגן ממוקמת אחת האטרקציות בגן , מבנה מזכוכית בגובה כחמש עשר מטר המקיף שיח קמליות עתיק ,למבנה צורפו מדרגות על מנת שהמבקר יוכל לעלות ולהתבונן בשלי התפתחותו של השיח מימי הנטיעה ועד לגודלו כיום.

בחזית הארמון כיכר שממנה יוצאים שני גשרים המוליכים לאטרקציות נוספות ,הגשר הצפוני מוליך לכנסייה הקתולית  הופכירחה , הגשר השני מוליך לארמון פילניץ Pillnitz Palace .

מדרחוב  אפט סטרייס Hauptstrasse , מדרחוב אפט סטרייס מתחבר לשוק נוישטאט מדרחוב שמחבר את ככר שוק נוישטאט ,בכיכר אלברט במדרחוב ממוקם  פסלו המוזהב של אוגוסטוס (החזק)  הרוכב על סוס ובידו הימנית שרביט השלטון .

גן גרוסר  Grosser Garten

הממוקם ברובע  Kavaliershaus G, Hauptallee 5   ,גן שגודלו כשני קילומטר הממוקם במרכזה של העיר ,הגן הוקם בשנת 1676 ,הגן מכיל בתוכו ארמון שבחזיתו אגם עם מזרקה ,בגן משובצים פסלים רבים ,ניתן לסייר ברחבי הגן באמצעות רכבת ננסית העושה סיבוב בגן,

גשר Loschwitz

הגשר שנקרא בעבר גשר המלך אלברט ,או בפי העם  הפלא הכחול Blaues Wunder , הגשר שנפתח לתנועה בשנת 1893, המחבר בעיר דרזדן את שני הרובעים העשירים רובע Loschwitz לרובע Blasewitz , הגשר הנמתח מעל לנהר , הינו הגשר הראשון אשר נבנה מבחינה הנדסית ללא תמיכה של עמוד במרכזו,מעין גשר תלוי

הארמון היפני Japanisches Palais

מבנה הארמון משמש כיום כבית למספר מוזיאונים קטנים בעיר כמו מוזיאון טבע,

את שמו של הארמון כארמון היפני קיבל הארמון ,עקב סגנון בנייתו בשימוש באלמנטים מזרחיים במיוחד בתוספת אגפיו ,המבנה מוקף גן חמוד לשוטטות וקיימת בו נקודת תצפית חמודה לכוון נהר האלבה.

בשנת 2002 עלו המים על גדותיהם בנהר האלבה וחלקים גדולים של העיר הוצפו וניזוקו נזקים אלו עדיין משוקמים, כיום בעיר ארבעים מוזיאונים שונים ואיך אפשר לא נבקר במרכזי הקניות הענקיים במיוחד בתחום מכשירים חשמליים ואלקטרוניקה .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור